Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Guinea Ekuatoriale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Guinea Ekuatoriale   1/2/2009, 16:58

Gjeografia e Guinejės Ekuatoriale
Guineja Ekuatoriale ndodhet nė Afrikėn qendrore me dalje nė oqeanin Atlantik, nė mes tė Kamerunit e Gabonisė.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Guinesė Ekuatoriale ėshtė 28,051 km2 (pakėz ma e vogėl se Shqipėria) dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 2 00 V, 10 00 L.

Guineja Ekuatoriale ka njė vijė bregdetare 296 km tė gjatė dhe vijė kufitare 539 km qė e ndanė atė nga : Kameruni 189 km dhe Gaboni 350 km

Klima nė Guinen Ekuatoriale ėshtė ekuatoriale dhe gjatė tėrė vitit mbanė nxehtėsi me lagėshti.

Relievi i Guinesė Ekuatoriale ėshtė kryesisht terren bregdetar i rrafshėt qė nė brendi formon shkėmbinj ndėrsa nė ishuj ėshtė terren i krijuar nga vullkanet. Pika mė e ultė e relievit 0m ėshtė pėrgjatė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,008 metrave nė vendin e quajtur "Piko Bazile" (ang.: Pico Basile).

Si pasurit natyrore tė Guinesė Ekuatoriale sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Nafta, Vajguri, Pyjet (druri), rezerva tė vogla tė pa eksploruara tė arit (Au), Mangani (Mn), Urani (U), Titani (Ti) dhe Hekuri (Fe). Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 4.63% e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Guinea Ekuatoriale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: