Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Guineja Bizare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Guineja Bizare   1/2/2009, 16:56

Gjeografia e Guinejės Bizare
Guineja Bizare ndodhet nė Afrikėn perėndimore me dalje nė gjirin e Guinesė, nė mes tė Guinesė dhe Senegalit.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Guinesė Bizare ėshtė 36,120 km2 (pakė ma e madhe se Shqipėria) prej sė cilės 8,120 km2 janė ujė. Guineja Bizare shtrihet rreth koordinatave gjeografike 12 00 V, 15 00 P.

Guineja Bizare ka njė vijė bregdetare 350 km tė gjatė dhe vijė kufitare 724 km qė e ndanė atė nga : Guineja 386 km dhe Senegali 338 km

Klima nė Guinenė Bizare ėshtė ekuatoriale dhe nė pėrgjithėsi e nxehtė dhe e thatė. Sezoni i reshjeve fillon nė qershor dhe pėrfundon nė nėntor ndėrsa sezoni i thatėsisė zgjatė nga dhjetori nė maj.

Relievi i Guinesė Bizare ėshtė kryesisht terren i rrafshet dhe i ulėt dhe nė lindje rrafshi i xhunglės (savana). Pika mė e ultė e relievit 0m ėshtė pėrgjatė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 300 metrave diku nė pjesėn verilindore.

Si pasurit natyrore tė Guinesė Bizare sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Peshkimi, Pyjet (druri), Fosfate, Boksiti dhe rezerva tė pa eksploruara Vajguri. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 10.67% e sipėrfaqes sė vendit._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Guineja Bizare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: