Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Guinea

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Guinea   1/2/2009, 16:50

Gjeografia e Guinejės


Guineja ndodhet nė Afrikėn perėndimore me dalje nė oqeanin Atlantik, nė mes tė Guinesė Bizare e Siera Leonės.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Guinesė ėshtė 245,857 km2 (22 herė e diēka ma e madhe se Kosova) dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 11 00 V, 10 00 P.

Guineja ka njė vijė bregdetare 320 km tė gjatė dhe vijė kufitare 3,399 km qė e ndanė atė nga : Bregu i Fildishtė 610 km, Guineja Bizare 386 km, Liberia 563 km, Mali 858 km, Senegali 330 km dhe Siera Leone 652 km

Klima nė Guine nė pėrgjithėsi ėshtė e nxehtė dhe lagėsht. Sezoni i reshjeve fillon nė korrik dhe pėrfundon nė nėntor ndėrsa sezoni i thatėsisė mbanė nga dhjetori deri nė maj.

Relievi i Guinesė nė pėrgjithėsi ėshtė teren i rrafshėt bregdetar qė nė bredi tė vendit merr formėn e malore. Pika mė e ultė e relievit 0m ėshtė pėrgjatė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,752 metrave nė majėn e malit "Nimba" (ang.:Mont Nimba), nė jug, afėr trekėndshit kufitar Bregu i Fildishtė-Liberi-Guine.

Si pasurit natyrore tė Guinesė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Boksiti, Hekuri (Fe), Diamante, Ari (Au), Urani (U), Prurja e ujit dhe Peshkimi. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 3.63% e sipėrfaqes sė vendit.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Guinea
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: