Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Gabonia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gabonia   1/2/2009, 16:47

Gjeografia e Gabonisė


Gabonia ndodhet nė Afrikėn qendrore me dalje nė Oqeanin Atlantik, nė vijėn e Ekuatorit, nė mes tė Republikės sė Kongos dhe Guinesė.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Gabonisė ėshtė 267,667 km2 (4 herė e diēka ma e madhe se Kosova dhe Malcia) prej sė cilės 10,000 km2 janė ujė. Gabonia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 1 00 ‘‘‘J’’’, 11 45 ‘‘‘L’’’.

Gabonia ka njė vijė bregdetare 885 km tė gjatė dhe vijė kufitare 2,551 km qė e ndanė atė nga : Kameruni 298km, Republika e Kongos 1,903km dhe Guineja Ekuatoriale 350km

Klima nė Gaboni ėshtė tropike gjithnjė mbanė vapė dhe lagėshti.

Relievi i Gabonisė ėshtė i larmishėm. Pėrgjatė rripit tė ngushtė bregdetarė ndodhen rrafshnaltat, nė brendi tė vendit shkėmbinj dhe nė jug e lindje xhungla (savan). Pika mė e ultė e relievit 0m ėshtė pėrgjatė oqeanit dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,575 metrave nė malin Ibounxhi (ang.: Mont Iboundji).

Si pasurit natyrore tė Gabonisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Vajguri, Mangani (Mn), Urani (U), Ari (Au), Pyjet (duri), Hekuri (Fe) dhe Prurja e ujit . Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 1.26 % e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gabonia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: