Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Gana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gana   1/2/2009, 16:45

Gjeografia e Ganės

Gana ndodhet nė Afrikėn perėndimore me dalje nė gjirin e Guinesė, nė mes tė Bregut Fildishtė dhe Togosė.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Ganės ėshtė 239,460 km2 (8 herė e diēka ma e madhe se Shqipėria) prej sė cilės 8,520 km2 janė ujė. Gana shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 2 00 P.

Gana ka njė vijė bregdetare 539 km tė gjatė dhe vijė kufitare 2,094 km qė e ndanė atė nga : Burkina Faso 549 km, Bregu i Fildishtė 668 km dhe Toga 877 km

Klima nė Gana ėshtė ekuatoriale e nxehtė, pėrgjatė bregdetit nė pjesėn juglindore e thatė, nė jugperėndim shumė e nxehtė dhe nė veri e thatė dhe e shumė e nxehtė.

Relievi i Ganės ėshtė kryesisht terren rrafshnaltė i ultė i cili shpėrndahet nė jug tė pjesės qendrore. Pika mė e ultė e relievit 0m ėshtė pėrgjatė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 880 metrave nė malin "Afadjato" (ang.:Mount Afadjato).

Si pasurit natyrore tė Ganės sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Ari (Au), Pyjet (druri), Diamante industriale, Boksiti, Mangani (Mn), Peshkimi, Kauēuku dhe Prurja e ujit. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 3.1% e sipėrfaqes sė vendit._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: