Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Gambia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gambia   1/2/2009, 16:42

Gjeografia e Gambisė

Gambia ndodhet nė Afrikėn perėndimore me dalje nė oqeanin Atlantik dhe nė brendi tė Senegalit

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Gambisė ėshtė 11,300 km2 ( pakėz ma e madhe se Kosova) nga kjo 1,300 km2 janė ujė. Gambia shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 28 V, 16 34 P.

Gambia ka njė bregdet njė 80km tė gjatė dhe vijė kufitare 740km qė e ndanė atė nga Senegali.

Klima e Gambisė ėshtė e njėjtė me vendet ekuatoriale e nxehtė me sezonin e reshjeve nga qershori deri nė nėntor dhe sezonin e thatėsisė nga nėntor-maj.

Relievi i Gambisė ėshtė terren me rrafshnalta qė vėrshohen lehtė nga lumi Gambia, pėranash rrafshnaltave gjenden disa male. Pika mė e ultė e relievit ėshtė 0m pėrgjatė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 53 metrave.

Si pasurit natyrore tė Gambisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė peshkimi. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 25% e sipėrfaqes sė vendit._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gambia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: