Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Etiopia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Etiopia   1/2/2009, 16:40

Gjeografia e Etiopisė

Etiopia ndodhet nė Afrikė, nė perėndim tė Somalisė. Sipas ndarjes rajonale tė OKB-sė Etiopia plasohet nė rajonin e Afrikės veriore ndėrsa disa organizata tjera e bashkangjisin nė rajonin e Afrikės lindore varėsisht nga veprimtaria e tyre.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Etiopisė ėshtė 1,127,127 km2 ( 80 herė e diēka ma e madhe se Malcia), nga e cila 7,444km2 janė ujė dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 38 00 L.

Etiopia ka njė vijė kufitare 5,328 km dhe e ndanė atė nga : Xhibuti 349 km, Eritrea 912 km, Kenia 861 km, Somalia 1,600 km, Sudani 1,606 km

Klima e Etiopisė ėshtė klimė tropiku e ndikuar shumė nga topografia e relievit.

Relievi e Etiopisė pėrshkohet nga rrafshnalta me nė qendėr vargmalet qė ndahen nė rrafshin e madh tė Rifit. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -125 m nė luginėn e quajtur "Denakil" dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 4,620 metrave nė vendin e quajtur "Ras Dejen", nė veri tė kryeqytetit Adis Abejtė.

Si pasurit natyrore tė Etiopisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : rezerva tė vogla Ari (Au), pastaj Platini (Pt), Bakri (Cu), Karbonate Kaliumi, Gazi natyrorė dhe Prurja e ujit . Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 10.71% e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Etiopia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: