Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Eritrea

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Eritrea   1/2/2009, 16:27

Gjeografia e Eritresė

Eritrea ndodhet nė Afrikė me dalje nė detin e Kuq dhe gjendet nė mes tė Xhibutit e Sudanit. Sipas ndarjes rajonale tė OKB-sė Eritrea plasohet nė rajonin Afrikės veriore ndėrsa disa organizata tjera e plasojė nė rajonin e Afrikės lindore varėsisht nga veprimtaria e tyre.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Eritresė ėshtė 121,320 km2 ( 4 herė e diēka ma e madhe se Shqipėria) dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 15 00 V, 39 00 L.

Eritrea ka njė vijė bregdetare tė pėrgjithshme 2,234km dhe vijė kufitare tokėsore 1,626 km dhe e ndanė atė nga : Xhibuti 109 km, Etiopia 912 km, Sudani 605 km

Klima e Eritresė ėshtė e nxehtė, pėrgjatė bregdetit tė detit Kuq e djerrėt, nė pjesė malore nė brendi e lagėsht (rreth 61cm reshje shiu ), nė pjesėt tjera malore dhe rrafshnalta ėshtė klimė gjysmė shkretinore me reshje shiu tė ashpra gjatė sezonit qershor-shtator e sidomos nė pjesėn shkretinore pėrgjatė bregdetit.

Relievi e Eritresė nė pėrgjithėsi dominohet nga vargmalet qė zgjerohen nga pjesa veri-jugore e Etiopisė. Nė pjesėn lindore pėrshkohet nga fushat shkretinore deri nė bregdet dhe pjesa veriperėndimor ka njė teren shkėmborė tė cilat kalojnė nė rrafshnalta tė parregullta nė pjesėn jug-perėndimore. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -75 m nė afėrsi tė Kulul-it nė luginėn e quajtur "Denakil" dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,018 metrave nė vendin e quajtur "Soira", nė jug-lindje tė kryeqytetit Asmara.

Si pasurit natyrore tė Eritresė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Ari (Au), Karbonate Kaliumi, Zinku (Zn), Bakri (Cu), Kripa, me gjasė duhet tė ketė rezerva Nafte e Gazi natyrorė si dhe Peshkimi. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 4.95% e sipėrfaqes sė vendit._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Eritrea
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: