Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Egjipti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Egjipti   1/2/2009, 16:25

Gjeografia e Egjiptit


Egjipti ndodhet nė Afrikėn veriore dhe nė Azi, nė mes tė Libisė e Rripit tė Gazės dhe nė mes tė detit Mesdhe nė veri e detit Kuq nė jug. Nė Egjipt gjendet edhe gadishulli i Azisė Sinai.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Egjiptit ėshtė 1,001,450 km2 ( 91 herė ma e madhe se Kosova ), nga e cila 6,000 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 27 00 V, 30 00 L.

Egjipti ka njė bregdet tė gjatė 2,450km dhe vijė kufitare tokėsore 2,665 km tė gjatė dhe e ndanė atė nga : Rripi Gaza 11 km, Izraeli 266 km, Libia 1,115 km, Sudani 1,273 km

Klima e Egjiptit ėshtė klimė shkretėtire e nxehtė me verė tė thatė dhe dimėr tė butė.

Relievi i Egjiptit pėrbėhet nga fushat e gjėra shkretinore tė cilat priten nga lumi Nili dhe degėzimet e tij. Pika mė e ultė e relievit ėshtė -133 m nė vendin e quajtur lugu Katara (ang.:Qattara Depression) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,629 metrave nė majėn "Katerina" (ang.:Mount Catherine), nė lindje, nė pjesėn aziatike tė vendit.

Si pasurit natyrore tė Algjerisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Vajguri, Gazi natyrorė, Hekuri (Fe), Fosfate, Mangani (Mn), Guri gėlqerorė, Gipsi, Talku, Plumbi (Pb) dhe Zinku (Zn) Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 2.87% e sipėrfaqes sė vendit.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Egjipti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: