Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ēekia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ēekia   1/2/2009, 16:20

Gjeografia e Ēekisė


Republika Ēeke ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės, ėshtė vend kontinental nė juglindje tė Gjermanisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Ēekisė ėshtė 78,866 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 49 45 V, 15 30 L dhe 77,276 km2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 1,590 km2 ujė.

Vija kufitare ėshtė 1,881 km qė e ndajnė atė nga Polonia (658 km), Sllovakia (215 km), Austria (362 km) dhe Gjermania (646 km).

Klima e Ēekisė ėshtė kontinentale e ndryshueshme me verė tė freskėt gjerė tė ftoftė dhe dimėr tė ftohtė.

Relievi i ēekisė nė Bohemi ėshtė terren shkėmborė i rrethuar nga malet e ulėta dhe rrafshnaltat ndėrsa Moravia nė jug merret si vend shkėmborė. Pika mė e ultė gjendet nė brigjet e lumit Elbe (115m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,602 metrave nė vendin e quajtur Snezka nė pjesėn veriore tė vendit afėr kufirit me Poloninė.

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten:qymyr guri, grafiti dhe pylltaria.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ēekia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: