Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ēadi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ēadi   1/2/2009, 16:18

Gjeografia e Ēadit

Ēadi ndodhet nė Afrikėn qendrore nė jug tė Libisė.
Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Ēadit ėshtė 1,284,000 km2 (Nese behen bashkė Kosova,Shqipėria,Maqedonia edhe Malcia ju duhet edhe 16-herė me u shumu pėr me pas kėtė hapsirė), nga e cila 24,800 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 15 00 V, 19 00 L.

Ēadi ka njė vijė kufitare tokėsore 5,968 km tė gjatė dhe e ndanė atė nga : Kameruni 1,094 km, Republika Qendrore Afrikane 1,197 km, Libia 1,055 km, Nigeri 1,175 km, Nigeria 87 km, Sudani 1,360 km

Ēadi ka klimė tropike nė jug ndėrsa nė veri klimė shkretėtire.

Relievi i Ēadit ėshtė i gjerė e i gjorė, nė pjesėn qendrore terren i rrafshėt me lumenj tė paktė, qė nė pjesėn veriore kalon nė shkretėtirė e nė pjesėn veriperėndimore fillon tė ngrihet nė teren malorė, pjesa jugore pėrshkohet nga tereni i ulėt. Pika mė e ultė e relievit ėshtė 160m nė vendin e quajtur Xhurab Depresion (ang.:Djourab Depression) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,415 metrave nė "Emi Kousi" (ang.:Emi Koussi), nė veri tė pjesės qendrore tė vendit.

Si pasurit natyrore tė Ēadit sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Vajguri, Urani (U), Kaolinit , natron lloj minerali nga natriumi (Na) dhe Peshkimi nė liqenin Ēad . Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 2.86% e sipėrfaqes sė vendit._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ēadi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: