Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Burundi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Burundi   1/2/2009, 16:12

Gjeografia e Burundit

Burundi ndodhet nė Afrikėn qendrore nė lindje tė RD tė Kongos.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Burundit ėshtė 27,830 km2 (pak ma e vogėl se Shqipnija), nga e cila 2,180 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 3 30 J, 30 00 L.

Burundi ka njė vijė kufitare tokėsore 974 km tė gjatė dhe e ndanė atė nga : Republika Demokratike e Kongos 233 km, Ruanda 290 km dhe Tanzania 451 km

Burundi ka njė klimė ekuatoriale. Nė rrafshnaltat nė lartėsira me dallime tė mėdha (772 m - 2,670 m mbi detė) ka dhe ndryshime tė klimės por klima nuk dallonė sikur tereni. Sezonet e lagėshtisė fillojnė nga muaji shkurt deri nė maj dhe nga shtatori nė nėntor ndėrsa ato tė thatėsisė nga qershori nė gusht dhe nga dhjetori nė janar.

Relievi i Burundit ėshtė teren kryesisht shkėmborė dhe malorė. Pika mė e ultė e relievit ėshtė 772m nė liqenin Tanganjika (ang.:Tanganyika) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,670 metrave nė majėn "Heha" (ang.:Mont Heha), nė lindje tė pjesės qendrore tė vendit.

Si pasurit natyrore tė Burundit sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė:Nikeli (Ni),Urani (U), okside tė rralla tokėsor, turba, Kobalti (Co),Bakri (Cu),Platini (Pt) (ende nuk ėshtė eksploruar), Toka e punueshme dhe Prurja e ujit. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 35.05% e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Burundi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: