Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Bregu Fildishta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Bregu Fildishta   1/2/2009, 16:09

Gjeografia e Bregut tė Fildishtė


Bregu i Fildishtė ndodhet nė Afrikėn perėndimore nė mes tė Ganės e Liberisė dhe ka dalje nė Oqeanin Atlantik . Popullsia e vendit ėshtė e pėrqendruar pranė bregdetit

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Bregut Fildishtė ėshtė 322,460 km2 (trimdhjetė herė e gjysmė mė e madhe se sipėrfaqja e Maqedonisė), 4,460 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 8 00 V, 5 00 P.

Bregu i Fildishtė ka njė Vijė bregdetare prej 515 km ndėrsa kufi tokėsorė 3,110 km tė gjatė dhe e ndanė atė nga : Burkina Faso 584 km, Gana 668 km, Guineja 610 km, Liberia 716 km, Mali 532 km

Klima nė Bregun e Fildishtė ėshtė tropikė pėrgjatė bregdetit, gjysmė shkretinore nė brendesi te pjesės veriore. Sezoni i ngrohtė dhe e thatė fillon nė nėntor dhe pėrfundon me sezonin e nxehtė dhe tė thatė nė mars e cila zgjat diku deri nė muajin maj. Sezoni e tretė, sezon i nxehtė dhe i lagshtė fillon nė qershor dhe pėrfundon nė tetor.

Relievi i Bregu Fildishtė ėshtė terren kryesisht i rrafshėt me ngritje valore dhe nė pjesėn veri-perėndimore ėshtė terren malorė. Pika mė e ultė e relievit ėshtė pėrgjatė bregdetit nė Gjirin e Guinesė (Oqeani Atlantik) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,752 metrave nė majėn "Nimba" (ang.:Mont Nimba), nė afėrsi tė pikėpresjes sė kufirit Liberi - Guinesė.

Si pasurit natyrore tė Algjerisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė: Derivatet e Naftės, Gazi natyrorė, Diamante, Mangani (Mn) Hekuri (Fe), Kobalti, Boksiti, Bakri (Cu) dhe Prurja e ujit. Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 9.75% e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Bregu Fildishta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: