Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Botsvana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Botsvana   1/2/2009, 16:03

Gjeografia e Botsvanės

Botsuana ndodhet nė Afrikėn jugore, nė veri tė Afrikės sė Jugut.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Botsuanės ėshtė 600,370 km2 (20 herė e diēka ma e madhe se Shqipėria) prej sė cilės 15,000 km2 janė ujė. Botsuana shtrihet rreth koordinatave gjeografike 22 00 ‘‘‘J’’’, 24 00 L.

Botsuana nuk ka vijė bregdetare ndėrsa vija kufitare ėshtė 4,013 km e gjatė dhe e ndanė atė nga : Namibia 1,360 km, Afrika e Jugut 1,840 km dhe Zimbabvea 813 km.

Klima nė Botsuanė ėshtė gjysmė shkretinore, me dimėr tė nxehtė e verė me vapė.

Relievi i Botsuanės dominohet nga fushat dhe luginat jo aq tė thella dhe nė jugperėndim nga shkretėtira Kalahari.Pika mė e ultė e relievit 513 m ėshtė nė vend bashkimin e lumenjve Limpopo dhe Shashe dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,489 metrave nė bjeshkėt Tsodilo (ang.:Tsodilo Hills ), nė pjesėn veriperendimore tė vendit afėr kufirit me Angolen e Namibin.

Si pasurit natyrore tė Botsuanės, sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė : Diamante, Bakri (Cu), Nikeli (Ni), Kripa, pluhur Natriumi (Na), Karbonate Kaliumi, Qymyri, Hekuri (Fe) dhe Argjendi (Ar). Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 0.65 % e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Botsvana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: