Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Burkina Faso

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Burkina Faso   1/2/2009, 15:55

Burkina Faso


Burkina Faso , gjithashtu njihet si Burkina, ėshtė njė vend kontinental nė Afrikėnn perėndimore. Kufizohet me gjashtė shtete : Malin nė veri , Nigerinė nė lindje, Beninin nė jug-lindje, Togon dhe Ganan nė jug, dhe Bregun e Fildishtė nė jup-perėndim. Dikur e quajtur Republika e Voltės sė Epėrme, u riemėrua mė 4 Gusht, 1984, nga Presidenti Thomas Sankara , Burkina Faso do tė thotė : "toka e njerėzve nė veri-lindje" nė gjuhėn Moré dhe Dioula, gjuhėt kryesore vandase. "Burkina" mund tė pėrkthehet "burrat e nderit" kurse "Faso" mund tė pėrkthehet nė "shtėpia e babait". Pavarsinė nga Franca e fitoi mė 1960. Jostabiliteti Qeveritar gjatė viteve 70' dhe 80' u pėrcoll nga zgjedhjet shumėpartiake mė 1990. Qindra mijėra fshatarė migrojnė nė jug nė Bregun e Fildishtė dhe Ganan, nė kėrkim tė punėsimit . Banorėt e Burkina Fasos njihen si Burkinabé (shqip: Burkinas).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e Burkina Fasosė   1/2/2009, 15:56

Historia e Burkina Fasosė


Burkina Faso (ish-Volta e epėrme) ka fituar pavarėsinė nga Franca nė vitin 1960 e cila u pėrcoll nga vargu i puēeve ushtarake tė viteve 1970 e 1980-tė tė cilat pėrfundojnė me zgjedhjet shumė partiake nė fillim tė viteve 1990-tė. Dendėsia e madhe e popullsisė dhe pasurit e vogla natyrore na pasqyrojnė mė sė miri ekonomin e varfėr tė kėtij vendi pėr shumicėn e popullsisė.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia e Burkina Faso-sė   1/2/2009, 15:57

Gjeografia e Burkina Faso-sė
Sipėrfaqja e Burkina Faso-sė ėshtė 274,200 km2, 400 km2 janė ujore dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 13 00 V, 2 00 P.
Kufi i Burkina Faso-sė ėshtė 3,193 km i gjatė.
Klima nė Burkina Faso ėshtė tropike e ngrohtė me thatėsira nė dimėr dhe lagėshti nė verė.

Pjesa mė e madhe e relievit tė Burkina Faso-sė ėshtė teren i rrafshėt i parregullt, ngritje valore dhe shkėmborė nė pjesėn perėndimore e jug-lindore tė vendit. Pika mė e ultė e relievit (200m) ėshtė pėrgjatė lumit Mouhoun (ang.:Black Vota) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,752 metrave nė vendin e quajtur "Tena Kourou" (ang.:Tena Kourou).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sistemi shtetror   1/2/2009, 15:58

Sistemi shtetror


Kushtetuta e 2 Gushtit, 1991 themeloi njė Qeveri gjysėm-presidenciale me njė Parlament i cili mund tė shpėrbėhet nga President i Republikės, i cili zgjidhet pėr njė mandat 7-vjeēar . Sidoqoftė, nė vitin 2000 njė ndryshim kushtetues reduktoi mandatin e presidentit nga shtatė nė pesė vjet, i cili u zbatua nė zgjedhjet e vitit 2005. Njė tjetėr ndryshim do tė kishte ndaluar rizgjedhjen e presidentit Blaise Compaoré. Sidoqoftė, nė Tetor 2005 kėshilli kushtetues deklaroi se meqė Compaoré ishte president nė vitin 2000, ndryshimi nuk do tė prekte atė deri nė pėrfundim tė mandatit tė dytė tė tij. Kjo i hapi rrugė kandidimit tė tij nė zgjedhjet e 2005-tės . mė 13 Nėntor, Compaoré u rizgjodh shkaku i njė lumė votash ndaj opozitės sė ndarė.

Parlamenti pėrbėhet nga dy dhoma: Dhoma e Ulėt (l'Assemblée Nationale) dhe e Lartė (la Chambre des Représentants). Gjithashtu ka edhe njė dhomė kushtetuese tė pėrbėrė nga dhjetė anėtarė dhe njė kėshill social ekonomik.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Njėsit administrative   1/2/2009, 15:59

Njėsit administrative


Burkina Faso ndahet nė trembėdhjetė regjione, katėrdhjetėepesė krahina , dhe 301 komuna. Kėto regjoine janė:

Boucle du Mouhoun
Cascades
Centre
Centre-Est
Centre-Nord
Centre-Ouest
Centre-Sud
Est
Hauts-Bassins
Nord
Plateau-Central
Sahel
Sud-Ouest

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e Burkina Fasosė   1/2/2009, 16:00

Demografia e Burkina Fasosė

Burkina Faso ka njė mesatare tė jetesės nė lindje nėn 50 vjet. Mosha mediane e banorėve tė saj ėshtė nėn 17.
Rritja e popullsisė: 3.00% (2006)
Popullsia ėshtė e pėrqendruar nė jug in the south dhe qendėr tė vendit, ndonjėherė kalon dendėsinė prej 48 banore/km². Dendėsia e madhe shkakton migrimet vjetore tė qindra mijėra njėzve pėr punėsime sezonale.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Burkina Faso   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Burkina Faso
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: