Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Benini

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Benini   1/2/2009, 15:53

Gjeografia e Beninit


Benini ndodhet nė Afrikėn perėndimore nė mes tė Nigerisė e Togosė dhe ka dalje nė Oqeanin Atlantik , gjegjėsisht nė gjirin qė e mbanė emrin e kėtij vendi. Zalli fryen nga brendia e vendit arrin gjerė nė buzėdet dhe lumenj tė pambrojtur nga natyra.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Beninit ėshtė 112,620 km2 (katėr herė mė e madhe se sipėrfaqja e Republikės sė Shqipėrisė), 2,000 km2 janė ujore. Benini shtrihet rreth koordinatave gjeografike 9 30 V, 2 15 L.

Benini ka njė vijė bregdetare prej 121 km, ndėrsa kufi tokėsorė 1,989 km tė gjatė qė e ndanė atė nga : Burkina Faso 306 km, Nigeri 266 km, Nigeria 773 km dhe Toga 644 km

Klima nė Benin ėshtė ekuatoriale, e nxehtė, me lagėshti nė jug dhe gjysmė shkretinore nė veri.

Relievi i Beninit pėrshkruhet nga njė rrafshė i ulėt qė kalonė valė-valė nė rrafshnalta dhe disa bjeshkė e male tė ulėta.. Pika mė e ultė e relievit ėshtė pėrgjatė bregdetit dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 658 metrave nė pikėn e quajtur "Maja Sokbaro" (ang.:Mont Sokbaro), nė lindje tė pjesės qendre tė vendit, nė kufi me Togon.

Si pasurit natyrore tė Beninit sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė: Rezerva jetėshkurtra tė naftės bregdetare, Guri gėlqerorė, Mermeri dhe Pyjet (druri). Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 18.08% e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Benini
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: