Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 18 ēelėsa pėr Pendim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: 18 ēelėsa pėr Pendim   1/2/2009, 01:39

1. Sinqeriteti ndaj Allahut subhanehu ue teala:

Kjo ėshtė prej ilaēeve mė tė mira, ngase kur tė bėhesh i sinqertė ndaj Allahut subhanehu ue teala dhe e vėrteton pendimin tėnd tė ndihmon Allahut nė tė, dhe ta lehtėson dhe ti largon pengesat tė cilat tė dalin nė rrugėn tėnde, dhe tė ndalojn nga pendimi, nga tė kėqijat dhe ndyrėsirat , ka thėnė Allahu subhanehu ue teala pėr Jusufin alejhi selam: {
Ashtu (e bėmė tė vendosur) qė ta largojmė nga ai tė keqen dhe tė ndytėn. Vėrtet, ai ishte nga robtė tanė tė zgjedhur.} (Jusuf 24)

Ka thėnė ibn el-Kajimi: “Besimtari i cili ėshtė i sinqertė ndaj Allahut ėshtė prej mė tė mirėve nė jetė, dhe mė me fat, dhe me gjoks mė tė lirė (hapur), dhe me zemėr mė tė gėzuar, kjo ėshtė xheneti i shpejtuar para xhenetit tė vonuar (ahiretit). ” (El-Xhewab el-Kafi libn el Kajim)

Pra le tė jetė qėllimi yt nė rregull, dhe pendimi i mirė me sinqeritet
2. Mbushja e Zemrės me dashuri ndaj Allahut subhanehu ue teala:Ngase kjo ėshtė mė lėvizėse te zemrat, sepse zemra nėse zbrazet nga dashuria e Allahut subhanehu ue teala atėherė e kapin rreziqet, dhe e robėrojnė tė kėqijat, dhe shkojnė me tė nė tė gjitha kahjet, e kur mbushet zemra me dashuri ndaj Allahut subhanehu ue teala pėr shkak tė diturisė sė dobishme dhe veprave tė mira plotėsohet rahatia e tij, dhe mbushet kėnaqėsia, dhe pastrohet nga epshet, dhe i bėhen tė lehta adhurimet.

Pra mbushe zemrėn me dashuri ndaj Allahut subhanehu ue teala, dhe me tė gjallėrohet zemra juaj.


3. Luftimi ndaj vetės tėnde:Luftimi i vetės ėshtė me dobi tė madhe, me shumė ndikime, ndihmuese pėr mangėsimin e tė kėqijave, ndikuese pėr fillimin e tė mirave, thotė Allahu subhanehu ue teala: { E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne me siguri do t’i orientojmė rrugės pėr te Ne, e nuk ka dyshim se All-llahu ėshtė nė krahun e bamirėsve.} (Ankebut 69)

E nėse e ndalon vetėn tėnde dhe e detyron pėr adhurim, dhe e ndalon nga mėkatet, atėherė pėrgėzohu pėr tė mira, do tė vijnė tė teje tė mirat, dhe tė zbresin bekimet, ēdo gjė qė e ke urryer dje sot tė bėhet e dashur, dhe ēdo gjė qė ka qenė e rėnd dje, tė bėhet e lehtė sot, e dije se luftimi i vetės nuk ėshtė njė herė apo dy, por ėshtė deri nė vdekje.4. Shkurtimi i shpresės pėr jetė dhe Pėrkujtimi i AhiretitE nėse e pėrkujton shkurtimin e dunjas, dhe shpejtėsinė e mbarimit tė saj, dhe e kupton se kjo ėshtė kopshti i ahiretit, dhe fat pėr veprimin e punėve tė mira, dhe e pėrkujton xhenetin dhe ēfarė ka nė tė prej kėnaqėsive tė plota, dhe zjarrin dhe ēfarė ka nė tė prej dėnimeve tė ashpėr, largohesh nga vazhdimi i epsheve, dhe shpejton pėr nė pendim tė sinqertė dhe e zbukuron me vepra tė mira.5. DituriaNgase dituria ėshtė dritė e cila ndriēon, dhe e obligon pronarin e saj pėr ēdo tė mirė, dhe e largon nga ēdo e keqe, e njerėzit nė kėtė janė me grada, secili sipas asaj qė i pėrshtatet, pra bėhu i kujdesshėm pėr tė mėsuar atė qė tė bėnė dobi prej diturisė dhe prej diturisė ėshtė qė ta dish se e ke obligim pendimin, dhe ēka ka ardhur pėr tė, dhe diēka prej dispozitės sė pendimit, dhe prej diturisė ėshtė qė ta dish dėnimin e mėkateve dhe tė keqėn, poshtėrsinė dhe nėnēmimin e tyre.

6. Angazhimi me atė qė tė bėnė dobi dhe largimi nga vetmia dhe papunėsia.


Papunėsia te njeriu ėshtė shkaku i drejtpėrsėdrejti pėr devijimin e tij, e nėse angazhohesh me atė qė ke dobi nė fenė dhe jetėn tėnde, pakėsohet dėmi yt, dhe nuk gjen moment pėr tė prishur e as pėr tė u shkatėrruar, e vetja yte o njeri nėse nuk e angazhon me atė qė ke dobi tė angazhon me atė qė tė bėnė dėm.7. Largimi nga gjėrat ngacmuese, dhe nga ata gjėra qė tė pėrkujtojnė mėkatetĒdo gjė qė ėshtė shtyrės ndaj teje pėr ngacmimet dhe thirrje pėr nė mėkate, dhe tė lėviz ndaj teje epshin pėr tė vepruar haramin, me fjalė apo me vepėr , gjithashtu duke dėgjuar apo shikuar ose duke lexuar, largohu nga ajo, dhe ndėrprerje lidhjen tėnde me atė, siē janė njerėzit p.sh, apo shokėt veēanėrisht , gjithashtu edhe grat e huaja ndaj teje, gjithashtu edhe vendet tė cilat ėshtė e shumtė shkuarja ku dobėsohet imani, siē janė klubet dhe pushimoret apo restorantet, gjithashtu largimi nga mexhliset ku fliten fėlliqėsira dhe gjėra te kota, dhe largimi prej fitneve, dhe rregullimi i vetes ndaj tyre, dhe prej saj ėshtė nxjerrja e ēdo mėkati qė je penduar nga ai, dhe mos mbetja e tij me ty nė shtėpi apo nė vendin e punės.
8. Shoqėrimi i tė mirėveNėse shoqėron tė mirin e gjallėron zemrėn tėnde, dhe e rehaton gjoksin tėnd, dhe ndriēon mendimi jot, dhe ti bėnė tė qarta gabimet e tua, dhe tė ndihmon pėr respektimin e urdhrave tė fes, e kėshtu janė tė mirėt.


Shoqėruesi i mirė tė pėrkujton Allahun, dhe tė ruan nė prezencė dhe kur mungon, ta ruan personalitetin tėnd, dije se mexhliset e hajrit (mirė) i mbulon mėshira e Allahut dhe i shoqėrojnė melaqet, dhe zbret ndaj tyre qetėsia dhe rehatohen, pra kujdesu pėr tė shoqėruar shokė tė mirė dhe tė udhėzuar, dhe mos i largo sytė nga ata, se ata janė besnik.9. Largimi nga shokėt e kqinjė tė prishurRuaju nga shoku i keq, se ai ta prish fenė tėnde, dhe ti fsheh gabimet, ta zbukuron tė keqėn, dhe ta bėnė tė keqe tė bukurėn, tė dėrgon nė fėlliqėsira, tė largon nga tė gjitha tė mirat, deri sa tė mashtroje qė tė veprosh edhe prej mėkateve tė mėdha, ndoshta edhe turpin ta nxjerr nė shesh dhe tė poshtėron, nuk ėshtė rreziku vetėm nėse tė shtyn tė pish duhanin apo alkoolin apo drogėn, por rreziku mė i madh ėshtė nė mendimet e kėqija dhe besime tė humbura , e kjo ėshtė mė e rrezikshme dhe mė e rėnd se mėkati i epshit, ngase ai i cili ka besim tė devijuar mahitet edhe me simbolet e fes islame, me kulturėn e mirė, pra ai nuk mėrzitet pėr tė kėqijat, dhe as nuk i zihet besė pėr gjėra tė dobishme, bile ai e pėrzien hakun me tė devijuarėn, pra nuk ėshtė pjesėmarrės i paralizuar, por pjesėmarrės i me helm i cili e shpėrndahet shkatėrrimi i tij sikur byku nė zjarr.10. Shikimi nė pasoja.Kur mendon tė bėsh ndonjė mėkat, pėrkujto pasojėn e kėsaj, dhe frikoju nga pėrfundimi i keq, ngase siē kėnaqesh me bėrjen e mėkatit pėr disa ēaste, le tė jetė nė kujtesėn tėnde se do tė shijosh idhtinėn e dhembjeve, me ēaste tė tėra, ngase krimi i amoralitetit, ėshtė turpėrim dhe dėnim, e dėnimi ėshtė ose largim nga vendi ose vrasje, e krimi i vjedhjes, dėnimi me prerje, dėnimi i alkoolit kamxhiku i dhembshėm, e krimi i bėrjes keq, ėshtė kryqėzimi apo prerja apo vrasja, kjo ėshtė pėr nė dunja, ndėrsa nė ahiret Allahu subhanehu ue teala i pretė, dhe nuk e then premtimin.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: 18 ēelėsa pėr Pendim   1/2/2009, 01:40

11. Braktisja e traditės

Tė duhet ty o besnik, qė tė lėsh atė qė je mėsuar prej rahatisė dhe qetėsisė, ngase nėse dėshiron qė tė arrish kėrkesėn tėnde, largohu nga ajo, sepse ajo ėshtė nga pengesat mė tė mėdha tė cilat qėndrojnė para robit pėr vazhdimin e rrugės deri te Zoti i tij, e madhrimi i atyre tradita kur konsiderohen nė shkallė tė sheriatit apo gjėrat qė nuk kundėrshtohen.

E kėshtu veprojnė njerėzit me vendosshmėri tė fort, dhe trimat e pendimit, pra bėhu prej tyre.


12. Largimi nga lidhshmėritė

Ēdo gjė qė ėshtė lidhur pėr zemrėn tėnde pos Allahut dhe Pejgamberit nga kėnaqėsitė e dunjas dhe epshet e saj dhe udhėheqėsit saj dhe shoqėrimi i njerėzve dhe lidhshmėria pėr ta, dhe mbėshtetja tek ata, kjo ndodh nė hesap tė fes tėnde, largohu dhe ik, dhe zėvendėsoje me diēka tjetėr, dhe forcoje lidhshmėrinė me Zotin tėnd, dhe bėre atė tė dashurin tėnd, deri sa tė dobėsohet lidhshmėria e zemrės tėnde ndaj ndokujt tjetėr pos Allahut subhanehu ue teala.
13.
Rregullimi i MendimeveNgase ato sillen nė veten e njeriut dhe e mundojnė, por nėse ato rregullohen rregullohet zemra yte, e nėse ata prishen prishet edhe zemra.

Dije se ilaēi mė i dobishėm pėr ty ėshtė qė tė angazhosh veten me mendime qė tė interesojnė e jo nė ato qė s’tė interesojnė, ngase mendimi nė atė qė s’tė intereson ėshtė derė e gjithė sherreve, e kush mendon nė atė qė nuk i intereson, i ik ajo qė i intereson dhe angazhohet nga gjėrat mė tė dobishme pėr tė se ajo qė nuk ka dobi pėr tė.

Ke kujdes qė ti mundėsosh shejtanit shtėpi nga mendimet e tua, e nėse e bėnė dije se ai i prish ata dhe tė rėnd ėshtė qė ti kuptosh dhe ti rregullosh, kuptoje pra kėtė mirė.
14.
Prezentimi i dobive pėr lėnien e mėkateveĒdo herė qė tė urdhėron vetja pėr tė bėrė mėkat apo tė veprosh ndonjė sherr, pėrkujtoje se nėse e kundėrshton atė dhe mundohesh pėr largimin e saj, dhe nuk afrohesh nga shkaqet e saj, do tė posedosh forcėn e zemrės, rahatin e trupit, shpirtin e mirė, gėzimin e zemrės, gjerėsinė e gjoksit, pakėsimin e brengave dhe mundimeve, rregullimin e jetės, dashurin e krijesave, dhe ruajtjen e pozitės, ruajtjen e nderit, mbetjen e burrėrisė, dhe daljen nga ēdo gjė qė kanė vėshtirėsi nga ajo mėkatarėt (fasikat), gjithashtu lehtėsimin e furnizimit pa e ditur se nga po vjen, lehtėsimin ndaj atyre gjėra qė u ėshtė vėshtirėsua mėkatarėve, lehtėsimin pėr adhurimet, lehtėsim pėr dituri, duke shtuar edhe fjalėt e mira pėr ty nga njerėzit dhe lėvdatat, dhe lutjet e shumta pėr ty, mirėsinė qė e kaplon fytyrėn tėnde, respektimi i cili u jepet njerėzve ndaj teje, tė pranohen shpejt lutjet, heqja e ashpėrsisė ndėrmjet teje dhe Allahut, afrimi i melaqeve ndaj teje, largimi i shejtaneve nga njerėzit dhe xhinėt, kjo ėshtė nė dunja, ndėrsa nė ahiret nėse vdes tė presin melaqet dhe tė pėrgėzojnė nga Zoti i yt me xhenet, dhe se nuk ka frik ndaj teje dhe as breng, transferohesh nga burgu i dunjas dhe ngushtėsia e tij nė kopsht prej kopshteve tė xhenetit, kėnaqesh me tė deri nė ditėn e kiametit, e nėse vjen dita kiametit dhe janė njerėzit nė nxehtė dhe nė gjerės, do tė jesh nėn hije tė arshit, e kur tė largohen prej para Allahut subhanehu ue teala, tė merr Allahu ty me ata tė djathtit dhe me evlijat e tij tė devotshėm, dhe me partin e tij fituese e “Kjo ėshtė mirėsi e All-llahut, qė ia jep atij qė do, e All-llahu ėshtė i zoti i dhuntisė sė pėrsosur.” (El-Xhumuah.4)

Ty nėse e pėrkujton tė gjithė kėtė, sigurohu se je i mbrojtur nga rrėshqitja nė gropėn e poshtėrimit.

15. Prezentimi i Dėmeve tė mėkateveĒdo herė qė dėshiron tė veprosh ndonjė ndalesė (haram), pėrkujtoja vetės tėnde se nėse e bėnė diēka nga kjo do tė ndalohesh nga ditura dhe furnizimi, dhe se do tė gjesh largėsi dhe ashpėrsi nė zemrėn tėnde nė mes teje dhe Zotit tėnd, dhe se mėkati pas mėkatit tė sjell ty vėshtirėsimin e ēėshtjeve, dhe tė nxin fytyrėn, tė dobėson trupin, tė ndalon nga adhurimi, tė shkurton jetėn, tė pakėson bereqetin, dhe se ajo ėshtė shkaku kryesor pėr errėsimin e zemrės, ngushtimin, brengėn, dhembjen, izolimin, mėrzitjen e shumtė, hutimin, shpėrndarja e punėve (mendimeve), dobėsimi pėr rrezistenc ndaj armikut, dhe e ē’vesh nga bukuria e tij.

Kujtoje se mėkati sjell nėnēmim, prish mendjen, forcon dėshirėn pėr mėkat, dobėson dėshirėn pėr pendim, dhe mbjell sikur vet ajo, tė futė nė mallkim, tė ndalon nga lutja e tė Dėrguarit alejhi selam dhe lutjet e besimtarėve, nga lutjet e melaqeve, bile ajo ėshtė shkak pėr poshtėrimin tėnd te Allahu, tė dobėson tė ecurit tėnd pėr kah Allahu dhe bota e Ahiretit.

Dije se mėkati e fik dritėn e xhelozisė nė zemrėn tėnde, dhe e heq turpin, gjithashtu dobėson madhėrimin e Zotit tėnd, bėhet shkak pėr harrimin e Allahut ndaj teje, poshtėrsia e mėkatit nė mjafton vetėm nė ty, por ajo kthehet edhe ndaj tė tjerėve prej njerėzve dhe kafshėve.

Kujtoje se ty nėse shoqėron mėkatin, atėherė Allahu tė fut frikėn nė zemrėn tėnde, dhe ta heq sigurinė, e ndėrron me tė frik, e nuk e sheh vetėn tėnde pos i frikuar.


16. TurpiI gjithė turpi ėshtė i dobishėm, dhe me turpin nuk vjen asgjė pos qė ėshtė e mirė, e kur tė bėhet e urryer ajo qė nėnēmohesh me tė, dhe frikohesh nga ajo qė tė shpie nė fėlliqėsira, dije se do tė veprosh tė mira nė vazhdueshmėri, dhe do tė lėsh tė kėqija gjithashtu, dhe turpi sikur ky ėshtė baza e mendjes, dhe fryt i dobishėm, dhe mė e larta prej kėsaj ėshtė tė turpėrohesh nga Zoti yt –subhanehu ue teala, duke respektuar urdhrat e tij dhe duke u larguar nga ndalesat e tij, ngase kur do ta kuptosh pėr shikimin e Allahut ndaj teje, dhe se ty je nė pamje dhe nė dėgjueshmėri tė tij, turpėrohesh qė tė veprosh atė qė e urren Ai, qoftė fjalė apo vepėr apo bindje.

Dhe prej turpit tė lavdėruar ėshtė, turpi nga njerėzit, duke lėnė shqiptimet e kėqija para tyre.

Dhe prej turpit tė lavdėruar ėshtė, turpi qė mos tė pajtohesh pėr vetėn tėnde me gradime tė ulėta.

Pėrkujdesu gjithnjė pėr tė pėrkujtuar gjurmėt e mira tė turpit, dhe shikoj moralet e atyre tė pėrmbushurit, dhe ke parasysh shikimin e Allahut subhanehu ue teala, e atėherė do tė posedosh turp, dhe afrohesh pėr nė plotėsim, dhe largohesh nga mangėsitė.

17. Pastrimi i shpirtitPastroje vetėn dhe rregulloje me vepra tė mira dhe me dituri tė dobishme, kryej obligimet dhe largohu nga tė ndaluarat, e nėse e bėnė ndonjė prej adhurimeve, atėherė dije se kjo ėshtė njė mėnyrė prej mėnyrave me tė cilat ke fituar ndaj vetėn tėnde, dhe ēlirimi nda prangat e saj, e kėshtu sa herė qė then njė prang, pėrparon njė hap, e e mira ēdo herė sjell tė mirė, dhe dije se ngritja e shpirtit dhe pastrimi tė dėrgon nė lartėsi dhe pastrim.

18. LutjaKjo ėshtė prej shkaqeve mė tė mėdha, dhe prej ilaēeve mė tė dobishėm, bile lutja ėshtė armiku i fatkeqėsisė, e largon dhe e shėron, dhe e ndalon zbritjen e tij, dhe e ngrit, apo e pakon nėse zbret.

E ajo qė ėshtė pėr tė u lutur dhe qė ėshtė mė e madhja ėshtė Lutja pėr PENDIM.

Pra lute Allahun Subhanehu ue teala qė ta mundėsoje tije njė pendim tė sinqertė.

Lute Allahun Subhanehu ue teala qė ta forcoje besimin nė zemrėn tėnde.

E Lus Allahun suhnahue ue teala pėr ty qė ta mundėsoje kėtė dhe tė drejtoj, dhe ta rregulloj ēėshtjen tėnde, e Allahu na mbikėqyr neve dhe juve, dhe prej tij kėrkojmė pranim..

E salatet dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin Muhamed ibn Abdullahin dhe mbi familjen e tij dhe shokėt e tij .Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
18 ēelėsa pėr Pendim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: