Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 10 Kėshilla pėr Babat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: 10 Kėshilla pėr Babat   1/2/2009, 01:31

1. Prisni shumė nga fėmijėt tuaj

Nėse fėmijėt tuaj e dinė se ju prisni shumė prej tyre, ata do tė pėrpiqen qė tė bėjnė gjithnjė mė shumė. Duke filluar nga fjalėt “tė lutem” dhe “faleminderit” dhe deri tek pėrpjekjet nė shkollė, ata do tė japin maksimumin nėse ua bėni tė qartė pritshmėritė tuaja me butėsi dhe dashuri.

2. Mos fajėsoni gjithnjė

Kur jeni i bindur se fėmija juaj ka shkaktuar njė problem dhe ju e fajėsoni pa pushim atė, duhet tė dini se ky problem nuk do tė zgjidhet deri sa tė kuptoni se vetėm po e pėrkeqėsoni nė kėtė mėnyrė. Nganjėherė pranimi i gabimeve tė fėmijėve i ndihmon ata tė pėrmirėsohen nė mėnyrė pozitive.

3. Njihni jetėn e fėmijės suaj nė mėnyrė tė detajuar

Mundohuni tė dini ēdo gjė qė mundeni pėr fėmijėt tuaj. Mėsoni se cilat janė lodrat dhe ngjyrat e tyre tė preferuara, cilėt janė miqtė e tyre mė tė mirė, cilėt janė heronjtė e tyre etj. Duke treguar interes pėr kėto gjėra do t’u tregoni atyre se i doni dhe do krijoni njė marrėdhėnie tė afėrt me fėmijėt tuaj.

4. Mėsoni t’u thoni “jo” fėmijėve tuaj

Fėmijėt janė fėmijė dhe ata duan tė kenė ēdo gjė qė shohin e qė ju pėlqen. Nėse ju nuk ua plotėsoni tė gjitha dėshirat ata mėrziten. Por duhet tė dini se fėmijėt mėsojnė se ēfarė ėshtė disiplina dhe vetėkontrolli kur prindėrit u thonė jo pėr gjėra qė s’duhet t’i kenė nė njė moment tė caktuar.

5. Dhuna fizike nuk i bėn mė tė mirė fėmijėt

Shumė studime kanė dėshmuar qė fėmijėt mbi tė cilėt prindėrit kanė pėrdorur metoda fizike, le tė themi dhe njė shuplakė, kanė vetėvlerėsim tė ulėt. Gjithashtu nėse ju i gjuani me shuplakė fėmijės suaj pėr njė gabim tė kryer, ka shumė gjasa qė fėmija ta bėjė sėrish atė gabim. Pėrveē kėsaj, ju nuk do tė donit qė fėmija juaj t’ju ketė frikė.

6. Trajtojeni bashkėshorten tuaj shumė mirė

Marrėdhėnia mes prindėrve ėshtė ajo nga fėmijėt marrin informacionin mė tė rėndėsishme mbi lidhjen ndėrmjet meshkujve dhe femrave. Pėrpiquni me sa tė mundeni qė tė mos ziheni nė sy tė fėmijėve. Kujtoni se nganjėherė ėshtė mė e rėndėsishme qė tė jeni tė butė se sa tė silleni drejt.

7. Veprat flasin mė shumė se fjalėt

Shumė prindėr u bėjnė presione tė ndryshme fėmijėve kur ata nuk bashkėpunojnė. Por shumė prindėr nuk bėjnė asnjėherė asnjė prej atyre qė thonė dhe fėmijėt pėrfitojnė nga kjo gjė. Nėse ju nuk i lejoni tė shohin televizor kur ata nuk bashkėpunojnė, atėherė do e kuptojnė se herėn tjetėr duhet tė sillen ndryshe.

8. Dėgjojini me kujdes fėmijėt tuaj

Mos dėgjoni vetėm fjalėt e tyre, por pėrpiquni tė kuptoni se ēfarė fshihet pas tyre gjithashtu. Jini tė aftė pėr tė reflektuar nė lidhje me ato qė fėmija juaj ju thotė. Gjithashtu, nėse doni qė fėmija t’ju dėgjojė kur flisni ju, atėherė ju duhet ta dėgjoni me kujdes tė madh.

9. Ngarkojini fėmijėt me pėrgjegjėsi ndėrsa ata rriten

Kur fėmijėt janė akoma tė vegjėl ata mund t’ju ndihmojnė duke rregulluar krevatin e tyre nė mėngjes, apo duke mbajtur pastėr dhomėn e tyre. Ndėrsa ata rriten ju duhet tė shtoni gjėrat qė ata duhet tė bėjnė. Dhe kini parasysh qė tė mos i shpėrbleni ata pėr gjėrat, tė cilat e kanė pėr detyrė t’i kryejnė.

10. Tregojuni fėmijėve tuaj se ata janė mė tė mirėt

Ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme qė t’u tregoni fėmijėve tuaj se ata janė mė tė mirėt, sidomos nė rastet kur ata po pėrjetojnė njė vetėvlerėsim tė ulėt. Pėrdorni fakte konkrete pėr t’ua vėrtetuar se pse mendoni se ata janė mė tė mirėt. Kjo do t’i bėjė tė ndihen mė mirė dhe tė besojnė ato qė po ju thoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
10 Kėshilla pėr Babat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: