Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 5 Kėshilla pėr Fėmin Tuaj!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: 5 Kėshilla pėr Fėmin Tuaj!   1/2/2009, 01:29

Pediatrit dhe dietologėt kanė hedhur alarmin: fėmijėt shqiptarė hanė keq dhe lėvizin shumė pak.Prindėrit mund tė bėjnė shumė: ja 5 kėshilla anti-obezitetit.

Fėmijė gjithmonė e mė tė shėndoshė,tė pėrjashtuar nga jetė nė ajėr tė pastėr, tė fiksuar vetėm pas teknologjisė,tė privuar nga sporti.
Sipas vėzhgimeve tė bėra kohėt e fundit,njė pjesė e mirė e fėmijėve shqiptarė janė mbi peshė.
Ēfarė mund tė bėhet? Ja disa kėshilla kundėr shėndoshjes.

1.Jepni shembullin e mirė. “Fėmijėt janė shumė tė prirur tė imitojnė, pra ata bėjnė atė ēfarė shikojnė.
Nėse ju nuk hani mėngjes,edhe ata nuk do tė hanė mėngjes.
Tė gjitha kėto janė zakone tė kėqija tė trashėguara shpesh nga prindėrit. Filloni tė ndryshoni zakonet tuaja,para se t’i rregulloni mėnyrėn e tė ushqyerit fėmijės tuaj.

2.Jepini fėmijės njė kulturė tė njė jetė tė jetuar sa mė shumė nė ajėr tė pastėr.
Fėmijėt e sotėm vuajnė shumė nga mungesa e hapėsirės dhe e bashkėmoshatarėve tė tyre.
Jo rastėsisht shumė fėmijė nuk kanė miq dhe pothuajse nuk dalin fare tė luajnė jashtė.
Ndėrsa me televizionin dhe video geimet kalojnė tre ose katėr orė nė ditė.
Ata hanė mė shumė sesa shpenzojnė energji.
Prindėrit duhet ta motivojnė fėmijėn pėr tė dalė jashtė,nė ajėr tė pastėr sa mė shpesh dhe duhet t’i krijojnė atij mundėsinė qė tė luajė me bashkėmoshatarėt e tij.

3.Sport nė vend tė dietės.Njė dietė e ekuilibruar,nuk vlen fare pa u pėrshtatur me lėvizje, jo vetėm si aktivetet sportiv, por edhe nė formėn e lojrave tė thjeshta, apo tė ngjisin shkallėt, nė vend qė tė pėrdorin ashensorin.
Ky vlen si njė fillim i mirė, pėr t’u marrė mė vonė me aktivitet sportiv.

4.Ka shumė rėndėsi sjellja.Ėshtė thelbėrose mėnyra se si i jepet ushqimi fėmijės.
Njė ushqim i rregullt dhe i ndryshueshėm,i ndėrthurur me njė stil jete aktive, gjė pėr tė cilėn familja luan njė rol thelbėsor, ėshtė njė nga ēelėsat e suksesit, pėr tė pasur njė fėmijė me formė trupore sa mė tė mirė.
Prindi duhet tė ndryshojė bashkė me fėmijėn.Dhe ndryshimi i prindit ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė trasmetuar mesazhin.

5.Bėjini fėmijėve kontrolle tė rregullta nė pediatri.Sidomos nga mosha 0 deri nė 5 vjet kontrollet e gjatėsisė dhe peshės tek pediatri duhet tė jenė shumė tė shpeshta, ndėrsa, pasi ka kaluar mosha 5 vjeēare, dy vizita vjetore janė tė mjaftueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
5 Kėshilla pėr Fėmin Tuaj!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: