Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dobitė e Mbulesės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Dobitė e Mbulesės   1/2/2009, 01:25

Hixhabi tė bėnė tė devotshme
Ka thėnė All-llahu i Madhėruar: “O bijtė e Ademit, Ne krijuam pėr ju petk qė ju mbulon vendturpėsinė dhe petk zbukurues. Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri. Kėto janė nga argumentet e All-llahut, ashtu qė ata tė pėrkujtojnė.” [El-Ahzab, 26] Dmth, All-llahu na ka zbritur dy lloje tė petkut, petk pėr t’i mbuluar pjesėt e turpėshme dhe pekt zbukurues “Po petku i devotshmėrisė, ai ėshtė mė i miri.“

Pra, petku i devotshmėrisė dhe frikėrrespekti nga All-llahu i Madhėruar ėshtė gjėja mė e mirė me tė cilėn njė femėr zbukurohet, sepse pastėrtia e brendėshme ėshtė shumė mė e rėndėsishme se bukurija e jashtėme. Siē thotė njė poet:


Veshja mė e mirė e femres ėshtė nėnshtrimi ndaj urdhėrave tė All-llahut,
dhe nuk ka dobi nga ajo, e cila ndaj krijuesit tė vet ėshtė mėkatare.Hixhabi ėshtė pastėrti e zemrės
Thotė All-llahu i Madhėruar: “... E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkojeni pas perdes, kjo ėshtė mė pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre...” [Al-Ahzab, 53]
Transmetohet nga Aishja [radijallahu anha] se Omer ibn Hatab [radijallahu anhu] ka thėnė: O i dėrguari i All-llahut, tek gratė tuaja hyjnė (pėr tė pyetur pėr ēėshtje fetare) tė mirėt dhe tė kėqinjtė, do tė ishte mirė t’i urdhėrosh qė tė vendojnė vello, dhe zbriti ajeti: “... E kur kėrkoni prej tyre (grave tė Pejgamberit) ndonjė send, atė kėrkojeni pas perdes, kjo ėshtė mė pastėr pėr zemrat tuaja dhe tė tyre...” [Al-Ahzab, 53]
Siē vėrehet ky ajet na ka bėrė tė qartė se hixhabi ėshtė mjet mbrojtės i muslimanėve nga epshet dhe sprovat dhe hixhabi ėshtė njė barikadė mbrojtėse nga lakmit dhe qėllimet e njerėzve me zemra tė sėmura: “...andaj mos u llastoni nė tė folur e tė lakmojė ai qė ka sėmundje nė zemrėn e tij, po thuani fjalė tė matura.” [Al-Ahzab, 32]

Hixhabi tė bėn tė turpshme
Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] “Turpi ėshtė nga imani, ndėrsa imani ėshtė nė Xhennet”. (transmeton Tirmidhiu, shejh Albani e ka bėrė tė vėrtetė)
Nuk ka fare dyshim se hixhabi e bėn muslimanen qė ta pėrjetoj pozitėn e saj tė lartė qė e ka nėn hijen e ombrellės Islame. Jo vetėm kaq, por ai e bėn te kujdesėshme qė nga ajo tė mos bėhet ndonjė nga veprat, tė cilat janė nė kundėrshtim me pamjen e saj Islame dhe kėshtu hap pas hapi e shpije nė shtimin e modestisė.
Ndėrsa modestin ia mundėsoj hixhabi. Dhe kėshtu njė nėnshtrim ndaj Krijuesit tė shpije nė njė nėnshtrim tjetėr.
Ka thėnė nėna e besimtarėve Aishja [radijallahu anha]: Kam hyrė nė shtėpinė ku ishte i varrosur Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe babi im, Ebu Bekri [radijallahu anhu], pa vello dhe thosha: Kėtu ėshtė burri dhe babi im, ndėrsa kur u varros Omeri [radijallahu anhu] pasha All-llahun hyja e mbuluar mirė sepse mė vinte turp nga Omeri [radijallahu anhu]. (transmeton Ahmedi, Hakimi e ka bėrė tė vėrtetė)

Hixhabi ėshtė thirje pėr mbulim
Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] : "Ēdo femėr e cila e heq mbulesėn nė ndonjė shtėpi tjetėr pėrveē shtėpisė sė burrit tė saj, e ka shkyrė mburojėn mes saj dhe All-llahut.” (transmeton Ahmedi, shejh Albani e ka bėrė tė vėrtetė)
Ajo, qė ėshtė kujdesur pėr hixhabin e saj, ka shpėtuar me mburojėn e All-llahut nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr do tė jetė nga banorėt e Xhennetit, i cili ėshtė vendbanim i mbrojtjes.

Hixhabi ėshtė nga natyrshmėria
Hixhabi dhe mbulimi i trubit ėshtė nga natyrshmėria e femrės dhe ajo nga natyrshmėria e saj nuk dėshiron qė ta shohė askush. Saqė muslimanja, e cila ėshtė e turpshme turpėrohet edhe nga burri i saj, tė cilin All-llahu ia ka bėrė tė lejuar. Pra, nga natyrshmėria e njeriut ėshtė mbulimi, ndėrsa nga natyrshmėria e kafshės ėshtė xhveshja.

Hixhabi ėshtė adhurim i All-llahut
Hixhabi me tė vėrtetė ėshte dekor nga dekoret e adhurimit tė All-llahut, sepse Ai qė na ka obliguar kėtė ėshtė All-llahu. Thotė All-llahu i Lartėsuar: “le tė venė shamitė mbi kraharorin e tyre!” [En-Nur, 31] Ajo besimtare, e cila i nėnshtrohet urdhėrave tė All-llahut, ėshtė ajo zemra e tė cilės i ėshtė mbushur me iman (besim) dhe dashuri ndaj All-llahut, ndėrsa ēėshtja e hixhabit nuk ėshtė e ndarė nga normat e All-llahut dhe mėnyra e jėtės Islame. Ajo ėshtė ēėshtje e cila lidhet me besimin dhe normat Islame.

Hixhabi tė shpije deri tek njė pėrfundim i mirė
Thotė njė nga tė parėt tonė: Nėse dėshiron ta dish pozitėn tėnde tek All-llahu, shiko se nė ēfarė pozite tė ka lėnė. Nėse All-llahu e ka lėnė njė motėr besimtare qė ta adhurojė Atė dhe ta vendos hixhabin tė njėjtėn pozitė do ta ketė tek Zoti i saj. Jo vetėm kaq por ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Nėse All-llahu dėshiron mirėsi pėr robin e Tij atėherė atė e shfrytėzon. Ėshtė pyetur: Po si e shfrytėzon (sepse All-llahu s’ka nevojė pėr askend). Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ėshtė pėrgjigjur: Ia mundėson qė tė veprojė punė tė hajrit para vdekjes sė tij dhe pastaj ia merr shpirtin.” (transmeton Tirmidhiu, shejh Albani e ka bėrė tė vėrtetė)
Nėse All-llahu ta mundėson qė tė mbulohesh sa tė jeshė gjallė atėherė dije motėr e nderuar se All-llahu ka dėshiruar tė tė shfrytėzojė, pra bėj sexhde falenderimi Zotit tėnd o ti motėr e pastėr.

Hixhabi ėshtė mbrojtje nga dėnimi
Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: “Dy grupe nga banorėt e Xhehennemit ende s’i kam parė. Dhe ndėr to pėrmendi: Gra tė veshura por tė xhveshura, kokat e tyre i kanė sikur gunga nė shpinėn e deves. Ato nuk do tė hynė nė xhennet e as do t'ia ndijnė erėn e tij (e era e tij ndihet shum largė).” (transmeton Muslimi)
Ajo ēka e ka veshur hixhabin ajo e ka larguar vehten e saj nga dėnimi i All-llahut tė Madhėruar.

Hixhabi ėshtė shenjė e njė femre tė lirė
Transmetohet nga Suda se kriminelėt i kanė ofenduar gratė, tė cilat dilnin natėn, ndėrsa kur kanė parė ndonjė femėr, e cila ishte me hixhab e kanė lėnė dhe kanė thėnė: Kjo "ėshtė e lirė", ndėrsa nėse kanė parė ndonjė grua, e cila nuk ishte me hixhab kanė thėnė: Ofendoni kėtė!
Pėr kėtė All-llahu [subhanehu ve teala] ka zbritur ajetin ku thotė: “O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le t’i vėnė mbulesat e veta mbi trupin e tyre, sepse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu i fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė Mėshirues”. [El-Ahzab, 59]

Hixhabi ėshtė nderė
All-llahu iu ėshtė drejtuar grave tė moshuara, tė cilat nuk ngjallin emocione tek gjinija mashkullore duke iu thėnė: "E gratė e moshuara, tė cilat nuk dėshirojnė martesė mė, pėr to nuk ėshtė mėkat ta heqin petkun mbulues tė tyre...” [En-Nur, 60]
Dmth, nuk ka gjynah qė tė dalė para burrave me fustan apo mantil tė thjeshtė, i cili nuk i'a tėrheq vėmendjen burrave dhe nuk ngjall epsh. Por, “... megjithėqė mė sė miri ėshtė pėr to tė jenė tė pėrmbajtura. All-llahu dėgjon, di”. [En-Nur, 60]
Nėse ajo grua e moshuar vendos hixhab dhe mbulohet sikur mbulohen tė rejat atėherė kjo ėshtė mė e mirė dhe mė e pastėr pėr tė dhe do tė ketė mė shumė shpėrblim.

Hixhabi ėshtė thirje pėr ēdo besimtare
All-llahu i Madhėruar iu ėshtė drejtuar pėr mbulesė ēdo besmitareje, e cila e llogarit vehten si ndjekėse e kėsaj feje dhe e cila beson Ditėn e Gjykimit.
Thotė All-llahu [subhanehu ve teala] nė Kur'an: “..dhe grave tė besimtarėve...” dhe “...dhe thuaji besimtareve...”, siē shihet se thirja ėshtė pėr tė gjitha femrat muslimane. Ndėrsa pėrgjigja do tė jetė vetėm nga ato, tė cilat e besojnė sinqerisht All-llahun dhe Ditėn e Gjykimit.


Mahmud El-Misrij
Pėrktheu:
Senad Ramadani

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dobitė e Mbulesės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: