Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pirja e duhanit nga grate shtatezena shkakton deme te medha.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pirja e duhanit nga grate shtatezena shkakton deme te medha.   1/2/2009, 01:22

Ne jetojme ne nje shoqeti ku duhani eshte shume i perhapur dhe fatkeqesisht i perhapur edhe tek ato gra qe jane shtatezena, por ia teheq verejtjen ketyre grave duke i treguar se cilat jane pasojat e pirjes se duhanit gjate shtatezanise:

1. Abortim ne 60% te rasteve
2. Rreziku nga anomalite e bashkelindura 60% me i madh
3. 65% me i madh rreziku i semundjes se femijes nga alergjite dhe semundjet e gjoksit
4. Rreziku i sindromes se vdekjes se befasishme te femijes eshte 50% me i madh
5. Lindja e parakoshme
6. Lindja e foshnjave me peshe te vogel
7. Zhvillimi jo i plote i mushkerive
8. Vdekja e befasishme e femijeve ne moshe te re
9. Inflomacoinet e veshit te mesem dhe te sistemit respirator
O Allah, a i urrejme me te vertete femijet tane deri ne kete mase. Ku mbeti nena qe do te sakrifikonte jeten e saj per hir te femijeve te saj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pirja e duhanit nga grate shtatezena shkakton deme te medha.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: