Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Marrėdhėnia nė mes njerėzve sipas statusit sė tyre shoqėror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Marrėdhėnia nė mes njerėzve sipas statusit sė tyre shoqėror   1/2/2009, 01:03

Njė moment me rėndėsi gjatė ftesės nė islam ėshtė njohja e gjendjes sė njerėzve dhe pozitės sė tyre si nė shoqėri ashtu edhe nė familje, pa marrė parasysh nga kėndvėshtrimi fetar apo shoqėror.
Duhet ditur kush ka nam nė shoqėri pėr shkak tė pozitės apo pasurisė, pėr t'iu treguar respekt si bartės tė titullit fetar apo tjetėr, apo pėr shkak tė prejardhjes sė tyre, dhe e tėrė kjo me shpresė qė do t'i fitojmė zemrat e tyre dhe nė kėtė mėnyrė t'ua shpallim mesazhin islam. Kjo metodė na mundėson qė t'u afrohemi zemrave tė njerėzve.
Tė kthehemi shkurtimisht nė kohėn e Pejgamberit s.a.v.s. dhe ngjarjes qė e pėrshkruan Xhabiri r.a.: "Njė rast Pejgamberi s.a.v.s. hyri nė shtėpinė e tij e pas tij hynė edhe sahabėt tjerė pėrderisa dhoma u mbush pėrplot. Mė pas erdhi Xherir ibn Abdullah el-Bexheli r.a. dhe duke mos gjetur vend u ul pranė derės. Duke e parė kėtė Pejgamberi s.a.v.s. morri pelerinėn e tij, e mbėshtjelli dhe ia hudhi Xheririt duke i thėnė: "Ulu nė kėtė". Xheriri e morri pelerinėn, e ngriti te fytyra e tij dhe filloi ta puthė duke qarė. Pastaj, e mbėshtjelli pėrsėri dhe ia hudhi Pejgamberit s.a.v.s. duke thėnė: "Nuk dėshiroj tė ulem mbi pelerinėn tėnde. I lutem Allahut xh.sh. tė tregojė nder ndaj teje ashtu sikur mė nderove mua." Pas kėtyre fjalėve, Pejgamberi s.a.v.s. shikoi djathtas dhe majtas dhe tha: "Kur tė vie njė person fisnik dhe i ndershėm, tregoni nderimin tuaj." (Shėnon El-Hakimi)
Pejgamberi s.a.v.s. nė "Ditėn e fitores" (dita e ēlirimit tė Mekės) ka thėnė: "Kush hyn nė shėpinė e Ebu Sufjanit, do tė jetė i sigurtė." (Shėnon Muslimi)
Nė njė hadith tjetėr Pejgamberi s.a.v.s. ka thėnė: "Vėrtetė nė lartėmadhėrinė e Allahut xh.sh. ėshtė nderimi i myslimanėve tė moshuar, nderimi i hafizit tė Kur'anit pa tejkaluar nė kėtė dhe respektimi i sundimtarit tė drejtė." (Shėnon Ebu Davudi)
Duke fituar njerėzit fisnik, tė pasur dhe me prejardhje fisnike, hapen dyert e da'ves kėshtu qė njeriu vie nė mundėsi tė fitojė bashkombasit, farefisin dhe miqtė e tij.
Ēfarė mendon, vėlla i dashur, sikur Allahu i madhėrishėm me pėrpjekjet dhe mundin tėnd t'ia hap zemrėn e ndonjė sundimtari ose kryetari shteti. Nuk ka dyshim qė shumica e pasuesve tė tij do ta pasonin nė kėtė.
Nė tėrė kėtė shembull mė i mirė ėshtė Pejgamberi s.a.v.s. i cili ka pasur kujdes pėr kėtė mėnyrė tė da'ves, sikur qė ka qenė dėrgimi i letrave mbretėrve dhe thirrja e tyre nė islam. Pastaj pėrpjekjet e tij tė parreshtura nė fushėn e da'ves me politeistėt, si dhe lutjet e tij drejtuar Allahut xh.sh. pėr ata, sikur qė transmetohet qė Pejgamberi s.a.v.s. ėshtė lutur: "O Zoti im, mė ndihmo dhe ngrite islamin me njėrin nga dy tė dashur pėr Ty: me Ebu Xhehlin ose Omer ibn Hattabin." (Shėnon Ahmedi)

Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Marrėdhėnia nė mes njerėzve sipas statusit sė tyre shoqėror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: