Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Identitet i Rrejshem

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Identitet i Rrejshem   1/2/2009, 01:01

Thote Ibnul-Kajjimi :

"Edukata e nje personi eshte adresa e lumturise dhe shpetimit te tij, mos edukata e nje personi eshte adresa e jolumturise dhe deshtimit te tij. Nuk arrihen te mirat e kesaj bote dhe te ahiretit me mire se me edukate, njekohsisht nuk mund te jete i privuar nga te mirat e kesaj bote dhe te ahiretit vetem se ai i cili ka edukate te shemtuar".

Edukata ose eshte dhurate prej Allahut te Lartmadheruar ose fitohet dhe kultivohet nga vete njeriu, thote Pejgamberi (paqja dhe shpetimi i Allahut qofte mbi te) duke iu drejtuar Eshexh abdul Kajsit: " Ti posedon dy cilesi te cilat i don Allahui i Lartmadheruar: butesin dhe edukaten. Tha Eshexh abdul Kajsi : o i Derguari i Allahut a thua valle une po e stolisi veten me keto dy cilesi apo jane dhurate nga Allahu i Lartmadherishem? Iu pergjegj Pejgamberi (paqja dhe shpetimi I Allahut qofte mbi te): keto jane dhurate nga Allahu i Lartmadherishem per ty. Tha Eshexh abdul Kajsi: Falenderimi i takon Allahut te Lartmadherishem qe mi dhuroj dy cilesi te cilat i don Allahu dhe i Derguari I Tij.

( Transmeton: Ebu Davudi, Ibn Haxheh dhe shejh Albani thote se eshte sahih )

Koncepti I adhurimit ne islam eshte keqkuptuar nga shume njerez, madje edhe nga disa muslimane. Shpesh adhurimi konsiderohet si kryerje e veprimeve rituale,apo siperfaqesore te tilla si : Namazi, Agjerimi, Zekati etj. Ky koncept I kufizuar I adhurimit eshte vetem nje pjese e tij, eshte vetem nje objekt I zbrazet , eshte nje tregti pa fitim.
Nje identitet I tille I nje muslimani eshte nje identitet jo real dhe I manget ne vet personalitetin e tij dhe I manget ne fen qe posedon. Ate ēfar perben zemra e deshmojne veprat. Nese zemra e nje personi eshte e edukuar dhe e mbushur me rregullat dhe ligjet qe Allahu I Lartmadheruar ia ka jap si dhurate roberve te Tij, atehere ai person do te jete nje njeri me identitet te plote. Jo gjithkush mund te jete pjestar I ketije identiteti, sepse Drita e Allahut nuk I japet gjithkuj!

Percaktimi I adhurimit ne islam eshte I gjithanshem dhe perfshin pothuajse gjithēka ne veprimtarine e nje individi.
-Islami duke qene menyre e jeteses, kerkon qe ithtaret e tij ta modelojne jeten e tyre sipas mesimeve te tij, ne ēdo aspekt – fetar ose jofetar. Kjo mund te tingellonte e ēuditshme per disa njerez, te cilet e mendojne fene si nje marredhenie vetjake midis individit dhe Zotit, pa ndikim ne veprimtarite jasht ritualeve.
-Kur’ani I kujton njeriut qellimin e ekzistences se tij, detyrat e tij ndaj vetes, prinderve, miqve dhe te afermve te tij, ndaj popullit e Krijuesit te tij.

Te jesh intelektual duhet te dish se Intelektual eshte ai njeri qe intelekti I tij I sherben popullit, kurse te jesh Intelegjent don te thote qe Intelekti I tij duhet t’I sherbej vetes se tij! – ( Pra kur nje njeri nuk ka mundesi ta beje terbije veten e tij atehere si ka mundesi t’I edukoi te tjeret ?! )

-Plotesimi I nevojave dhe ndihma yte ndaj njerezve ne pergjithesi varet nga lloji se ne ēfar menyre ti I ndihmon njerezit, dhe ne baze te kesaj do te marresh shperblimin qe meriton.
Obligimi I muslimanit ndaj vellaut musliman eshte : T’I ndihmosh kur vellau ka nevoje per ty,.T’I ndihmosh kur kerkon ndihmen nga ti , dhe kur nuk kerkon ndihmen nga ti.. T’i plotesosh nevojat e vellaut para nevojave tua, siē thote Allahu I Lartesuar : “ Ata u japin perparesi te tjereve para vetes edhe nese eshte diēka personale. “

-Ska dyshim se Allahu eshte Krijuesi qe I do dhe I meshiron krijesat e Tij me shume se kushdo tjeter, porse ne te njejten kohe Ai eshte edhe I drejte dhe nuk mund te rrije pa e ndeshkuar te keqen heret apo vone, sikurse edhe thote : “ Ēfaredo e keqe qe mund t’ju godase ajo eshte pasoje e veprave tuaja, e per shume te tjera Ai ju fal “ ( Shura – 30)

Ndersa, sa I perket urtesise dhe menēurise se Tij, ajo mund te permblidhet ne keto pika :

1. Nepermjet fatkeqesise Zoti ndeshkon te keqen,
2. Po nepermjet saj u jep mesim njerezve dhe I ben ata me te pergjegjshem per veprat e tyre, qe te mos rikthehen perseri ne to .
3. Nga e keqja njerezit njohin vleren e se mires, nepermjet semundjes vleren e shendetit, e keshtu ata mund te jene me te pergatitur ndaj jetes per te shkuar me perpara..
4. Ne shume raste edhe ne historine e selefit kur nuk ka zene vend ne zemrat e muslimaneve Kur’ani, atehere ka ardhur ne rend te dyte “Sulltani “, gje qe I ka vetdijesuar dhe edukuar muslimanet qe duhet te kapen per Kur’anin e mos ta kerkojne sulltanin !
Siē shihet, Allahu I Lartmadheruar vepron me krijesat e Tij si mjeku me pacientin. Vertete ilaēi mund te jete I hidhur e te mos na pelqeje, por ne fund te fundit ai sheron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Identitet i Rrejshem
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: