Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mendjemadhėsia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Mendjemadhėsia   1/2/2009, 00:52

Nėse ke Mendjemadhėsi, mos afro Shoqėri me Mua!

Sot nė pėrgjithėsi Njerėzit e shfaqin shumė Mendjemadhėsinė e tyre.
Kjo mund tė vėrehet nga Mėnyra se si nNjerėzit ecin, ngasin veturėn, bisedojnė nė telefon apo bisedojnė ulur nė tavolinė nė lokale apo shkruajnė nė Faqe, duke dashur ta tregojnė Veten. Shumica tė gjitha kėto i bėjnė me disa Gjeste apo Lėvizje me mendjemadhėsi.
Kjo ėshtė mė sė shumti prezente tek ata qė nuk janė tė kyqur nė Islam kuptohet, sepse Muslimani e di qė mendjemadhėsia nuk ka vend nė Islam dhe kėtė e kemi tė cekur qartė nė Kur’an:

Dhe mos shtrembėro fytyrėn tėnde prej njerėzve, mos ec nėpėr tokė kryelartė, se All-llahu nuk e do asnjė mendjemadh e qė shumė lavdėrohet.Dhe kur mundohemi ti kėshillojmė tė ndryshojnė sjelljet e tyre apo tė kyqen edhe ata nė Islam ata na pėrgjigjen me tallje, nėnēmim bile edhe me ofendime. Kjo ka ndodhur edhe nė kKohėrat e hershme dhe pėr kėtė na tregon Kur’ani:

Dhe sa herė qė unė i thėrritja ata pėr t'u falur Ti atyre mėkatet, ata i vėnin Gishtat e tyre nė Vesh dhe mbulonin Kokat me teshat e tyre dhe vazhdonin nė atė tė tyren me njė Mendjemadhėsi tė fortė.

Ėshtė interesant se nė Kohėrat e mėhershme Mendjemadhėsi kanė shfaqur vetėm tė Pasurit kurse sot kėtė e bėn ēdokush dhe kjo vėrehet nė rastet e cekura mė sipėr.

Njerėzit kanė harruar fare se njė Ditė do tė vdesin dhe secili garon tė bėjė Jetėn e vet sa mė tė rehatshme edhe As nuk brengoset fare qė me sSjelljet e tij i lėndon tė tjerėt dhe e hidhėron Krijuesin Subhanehu we Teala.
Kjo jetė ėshtė e pėrkohshme dhe e rrejshme, Allahu thotė nė Kur'an:

Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kijametit, e kush shmanget zjarrit e futet nė xhennet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues.

Allahu na ruajt qė tė mos devijojmė pėrsėri, pasi jemi udhėzuar nė Islam!

Gjithmonė duhet tė kemi parasysh qė njė Ditė do tė vdesim dhe do tė dalim para Allahut xh.sh. Gjithmonė duhet tė kemi kujdes, ti pėrmirėsojmė Sjelljet tona, dhe tė pendohemi dhe tė kėrkojmė falje nga Allahu xh.sh.
Muhammedi a.s. ka thanė: Nuk do tė hyjė nė Xhennet ai qė ka Mendjemadhėsi as sa Grimca mė e vogėl.Nuk do tė mbetet gjithmon nė Zjarr, ai qė ka nė zemrėn e tij Iman, qoftė edhe sa Grimca mė e vogėl
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mendjemadhėsia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: