Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lindja e parakohshme dhe autizmi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Lindja e parakohshme dhe autizmi   31/1/2009, 19:43

Tė dhėnat e grumbulluara nė SHBA tregojnė se fėmijėt e lindur para kohe janė dy deri tre herė mė shumė tė rrezikuar qė tė shfaqin simptoma tė autizmit para moshės dyvjeēare.Revista “Journal of Pediatrics” ka publikuar rezultatet e grumbulluara nga 988 fėmijė tė lindur sė paku tre muaj para kohe.

Shkaktarėt e ērregullimeve tė cilat vėshtirėsojnė komunikimin dhe ndėrveprimin e fėmijėve me rrethin mbetet tė panjohur. Mirėpo shkencėtarėt nga Universiteti i Bostonit pohojnė se studimet e mėparshme kanė treguar se njė gjen luan rol nė kėtė mekanizėm, po ashtu edhe ambienti jetėsor konsiderohet si faktor nxitės i autizmit.

Studimi i fundit jep hipotezėn se lindja para kohe nuk ėshtė e lidhur nė mėnyrė direkte me shfaqjen e autizmit, porse shkaktari i cili nxit autizmin, ėshtė njėkohėsisht edhe shkaktar i lindjes para kohe.

Pėrveē autizmit, lindja para kohe ėshtė e lidhur me rrezikun e lartė pėr t’u zhvilluar retardimi mendor, paraliza cerebrale, vėshtirėsi tė funksionit tė mushkėrive, si edhe humbje tė dėgjimit apo shikimit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Lindja e parakohshme dhe autizmi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: