Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mali i Zi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Mali i Zi   30/1/2009, 17:21

Gjeografia e Malit tė Zi


Mali i Zi ndodhet nė pjesėn jugore tė Evropės. Mali i Zi shtrihet nė pjesėn jug-perėndimore tė Serbisė, nė veri tė Shqipėrisė dhe ka dalje nė detin Adriatik, qė ia rritė vlerėn pozitės gjeografike tė kėtij vendi tė vogėl, kryesisht malor.


_________________
The man can do, or the man can't do...!Edituar pėr herė tė fundit nga Leonita nė 30/1/2009, 17:24, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Relievi   30/1/2009, 17:22

Relievi


Mali i Zi karakterizohet me male tė larta dhe rrafshnalta tė larta, lugina tė thella lumore dhe me gropėn tektoniko-kartike tė Liqenit tė Shkodrės. Pjesa lindore dhe qendrore janė mė tė larta, kurse bregdeti ėshtė i ngushtė dhe mė i ulėt dhe shtrihet prej grykės sė Bokės sė Kotorit e deri te lumi Buna nė kufi me Shqipėrinė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Klima   30/1/2009, 17:22

Klima

Klima e Malit tė Zi ndryshon varėsisht nga relieve dhe afėrsia e detit, prej asaj malore, kontinentale, e ndryshuar mesdhetare nė fushėn e Podgoricės dhe mesdhetare nė bregdet...

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Hidrografia   30/1/2009, 17:23

HidrografiaMali i Zi ka disa lumenj: Moraēa: Limi, Tara, Piva, Zeta, Cemi (Cijevina), Cėrnojeviq Reka. Liqeni i Shkodrės i takon Malit tė Zi dhe Shqipėrisė, ėshtė liqeni mė i madh nė Gadishullin Ballkanik dhe ka prejardhje tektonikeo-kartstike, kurse liqeni i Plavės ka prejardhje glaciale-morenike. Mali i Zi ka edhe shumė liqene tė tjera glaciale nė malet e larta dhe kanė vlerė turistike dhe edukative.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mali i Zi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mali i Zi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: