Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Irlanda

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Irlanda   30/1/2009, 17:18

Gjeografia e Irlandės


Irlanda ndodhet nė pjesėn perėndimore tė Evropės, zė pestė tė gjashtat e ishullit irlandez nė oqeanin Atlantik, nė perendimė tė Britanisė sė Madhe . Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Irlandės ėshtė 70,280 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 53 00 V, 8 00 L dhe 68,890 km 2 tė kėsaj sipėrfaqeje janė tokė ndėrsa 1,390 km 2 ujė.

Vija bregdetare e Irlandės ėshtė 1,448 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė ėshtė 360 km i gjatė dhe e ndanė atė nga Irlanda Veriore njėsi shtetrore e Britanisė sė Madhe.

Klima e Irlandės ėshtė e detare e lagėsht dhe ndikohet nga rrymimet nė oqeanin Atlantik. Dimri ėshtė i butė dhe vera e ftohėt janė karakteristika tė klimės sė ishullt.

Pjesa mė e madhe e relievit ėshtė terren me rrafshėnalta tė rrethuara nga bjeshkėt dhe malet e ulėta ndėrsa pjesa perėndimore pėrshkrohet me njė teren me shumė gjire . Pika mė e ultė e relievit gjendet nė nivelin e oqeanit Atlantik (0m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 1,041 metrave nė vendin e quajtur Karauntuhil (ang.:Carrauntoohil).

Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: gazi natyrorė, bakri, plumbi, zinku, argjendi, guri gėlqerorė etj.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Irlanda
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: