Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Bosnja & Hercegovina

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Bosnja & Hercegovina   30/1/2009, 17:06

Gjeografia e Bosnjės dhe Hercegovinės


Bosnja dhe Hercegovina ndodhet nė pjesėn jugore tė Evropės, nė gadishullin Ballkanik. Nė lindje tė vendit ndodhet Kroacia (nė jug-lindje Dalmacia) ndėrsa nė veri-perėndim Vojvodina, nė lindje Pashallėku i Beogradit dhe Sanxhaku i Pazarit tė Ri dhe nė pjesėn jug-lindore ndodhet Mali i Zi.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Bosnjės dhe Hercegovinės ėshtė 51.129 km2 dhe shtrihet nė koordinatat gjeografike 44 00 V, 18 00 L.

Bosnja ka njė vijė bregdetare prej 20 km dhe vija kufitare e saj ėshtė e gjatė rreth 1,459 km. Kjo vijė kufitare e ndanė atė nga Kroacia (932 km), Serbia dhe Mali i Zi (527 km).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Klima   30/1/2009, 17:07

Klima

Nė veri ėshtė klimė e mesme kontinentale, nė pjesėn qendrore nė fusha e lugina klimė e mesme, nė jug depėrtojnė, pėrmes luginės sė Neretvės, elememtete e klimės mesdhetare. Nė fushat karstike verėrat janė shumė tė nxehta e dimrat e ftohtė. Bosnja e lartė merr mė shumė reshje - deri nė 2500 mm, tė cilat zvoglohen nė drejtim tė detit dhe nė drejtim tė veriut. Klima e fushėgropave ėshtė e mesme kontinentale me dimra tė ftohtė - nė Sarajevė temperature mesatare e janarir – 0.5 °C dhe verėrat pak mė tė freskėta – temperaturat e korrikut 19,5 °C. Nė fushėgropa gjatė dimrit e vjeshtės ka mjegulla tė shpehta. Sasia e reshjeve nė lugina ėshtė rreth 1200 mm._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Relievi   30/1/2009, 17:09

Relievi

Relievi i Bosnjės ėshtė kryesisht shkėmborė dhe malorė me disa rrafshnalta dhe njė pjesė e vogėl e bregdetit nė jug. Pika mė e ultė e Bosnjės gjendet nė brigjet e detit Adriatik (0 m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2.386 m nė Magliq afėr kufirit me Malin e Zi.

Majat mė tė larta malore

Veliki Vitao, Magliq 2386 m
Volujak, Volujak 2336 m
Ploēno, Ēvrsnica 2222 m
Nadkrstac, Vranica 2110 m
Zelena Glava, Prenj 2103 m
Gjokin Toranj, Treskavica 2086 m
Veliki Vran, Vran 2074 m
Bjelashnica, Bjelashnica 2066 m
Velika Lelija, Lelija 2032 m
Bregoē, Zelengora 2014 m
Cincar, Cincar 2005 m

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Hidrografia   30/1/2009, 17:10

Hidrografia


Lumenjtė mė tė njohur qė pėrshkojn Bosnjėn dhe Hercegovinėn janė lumenjtė Sava dhe Neretva.

Lumenjtė mė tė gjatė

Drina - 346 km
Sava - 945 km
Neretva - 218 km
Trebishnjica - 96 km
Una - 214 km
Bosna - 271 km
Sana - 140 km
Vrbas - 240 km
Usora - 77 km
Vrbanja - 70 km
Praēa - 57km
Spreēa - 112 km
Ukrina - 53 km
Krivaja - 65 km
Janja - 53 km

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Lumi Drina   30/1/2009, 17:12

Lumi Drina

Lumi Drina i takon ujėmbledhėsit tė Malit tė Zi, krijohet nga bashkimi i lumit Tara dhe lumit Piva pran lokalitetit Shqepan Pole nė lartėsinė mbidetare 470 m. Ujėmbledhėsi i lumit Drina pėrfshinė njė pjesė tė Serbisė jugore dhe jugperėndimore, pjesėn veriore tė Malit tė Zi dhe njė pjesė tė Bosnnjės lindore. Drejtimi i rrjedhės sė Drinės ėshtė nga jugu nė drejtim tė veriut dhe i bashkohen shumė rrjedha ujore. Rrjedhat mė tė mėdha ujore nga ana e majtė i bashkohen: Sutjeska, Bistrica, Praqa, Drinjaqa dhe Janja, ndėrsa nga ana e djathtė: Qehotina, Lim, Rzav, Lubovija dhe Jadar. Lumi Drina ka njė gjatėsi nga krijimi e deri te grykėderdhja nė lumin Sava 329 km. Lumi Drina kalon nėpėr kėto qytete: Foēė (400 m lartėsi mbidetare), Gorazhdė (350 m), Vishegrad (300 m), Bajna Bashtė (260 m) dhe Zvornik (140 m).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bosnja & Hercegovina   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bosnja & Hercegovina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: