Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Bjellorusia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Bjellorusia   30/1/2009, 17:03

Gjeografia e Bjellorusisė

Bjellorusia ndodhet nė pjesėn lindore tė Evropės, nė lindje tė Polonisė dhe veri tė Ukrainės. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Bjellorusisė ėshtė 207,600 km2 dhe shtrihet nė koordinatat gjeografike 53 00 V, 28 00 L.

Vija kufitare e Bjellorusisė ėshtė e gjatė rreth 2,900 km. Kjo vijė e ndanė atė nga Letonia (141 km), Rusia (959 km), Ukraina (891 km), Polonia (407 km) dhe Lituania (502 km).
Klima ėshtė kontinentale me dimėr tė rėndė dhe verė tė ftohtė e kohė tė vranėt.

Relievi i Bjellorusisė pėrbėhet kryesisht nga njė teren i rrafshėt. Pika mė e ultė e Bjellorusisė gjendet nė brigjet e lumit Nyoman (90m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 346 metrave nė Dzyarzhynskaya Hara nė pjesėn qendrore tė vendit.
Lumi mė i gjatė qė pėrshkon Bjellorusinė ėshtė lumi Dnjeper
Si pasurit natyrore tė kėtij vendi llogariten: gazi natyrorė .

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Bjellorusia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: