Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Belgjika

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Belgjika   30/1/2009, 17:01

Gjeografia e Belgjikės


Belgjika ndodhet nė pjesėn perėndimore tė Evropės, me dalje nė Detin Verior, nė mes tė Francės dhe Holandės. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Belgjikės ėshtė 30,528 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 50 50 v, 4 00 L. Kjo sipėrfaqe pėrbėhet nga 30,278km2 tokė dhe 250km2 ujė me njė vijė bregdetare prej 66.5 km.

Vija e kufirit tokėsor tė Belgjikės ėshtė e gjatė rreth 1,385 km. Kjo vijė e ndanė atė nga Franca (620 km), Gjermania (167 km), Luksemburgu (148 km) dhe Holanda (450 km).
Klima ėshtė bregdetare me dimėr tė lehtė dhe verė tė freskėt.

Nė pjesėn veri-perėndimore, relievi i Belgjikės ka njė teren tė rrafshėt bregdetar i cili ngrihen nė male nė pjesėn qendrore. Pika mė e ultė e Belgjikės gjendet nė brigjet e detit veriorė (0m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 694 metrave nė Signal de Botrange.
Lumenjtė nė tė njohur tė Belgjikės janė: Meuse, Rhine, Scheldt, Seine dhe Yser.

Si pasurit natyrore tė Belgjikės llogariten: qymyri, gazi natyrorė, materiale konstruktimi, silici dhe karboni.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Belgjika
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: