Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Austria

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Austria   30/1/2009, 16:56

Gjeografia e Austrisė


Austria ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės, nė veri tė Italisė dhe Sllovenisė. Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Austrisė ėshtė 83,870 km2 dhe shtrihet rreth kordinanatve gjeografike 47 20 v, 13 20 L. Austria ėshtė njė vend kontinental malor dhe sipėrfaqja e pėrgjithshme e e saj pėrbėhet nga 82,444 km2 tokė dhe 1,426 km2 ujė.

Vija kufitare e Austrisė ėshtė e gjatė rreth 2,562 km. Kjo vijė e ndanė atė nga Republikėn Ēeke (362 km) nė veri, Sllovakinė (91 km), nė lindje dhe jug me Hungarinė (336km), Slloveninė (330 km), Italinė (430 km), nė perėndim me Zvicrėn (164), Lihtenshtajnin (35) dhe nė veri-perėndim me Gjermaninė (784 km).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Relievi   30/1/2009, 16:58

Relievi


‎Nė pjesėn perėndimore dhe jugore tė Austrisė mbizotėron tereni shkėmborė i Alpeve. Pjesa tjetėr e vendit nė lindje dhe veri ėshtė kryesisht e rrafshėt me pyje e fusha. Austria nuk ka dalje nė det, lumi mė i gjatė qė pėrshkojnė atė ėshtė Danubi nė veri tė vendit. Pika mė e ultė e Austrisė gjendet nė Neusiedler (115m) dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,798 metrave nė Grossglockner.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Klima   30/1/2009, 16:59

Klima

Klima ėshtė kontinentale-malore e ndryshueshme me temperatura tė ulėta nė dimėr dhe mesatare nė verė. Temperaturat dimėrore pėrcjellėn me reshje bore nė vendet malore dhe mė pak nė ato tė rrafshit ndėrsa ato tė verės janė mė tė larta dhe pėrcillen nganjėherė me riga shiu e reshje shiu._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Austria   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Austria
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: