Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Antigua & Barbuda

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Antigua & Barbuda   30/1/2009, 16:53

Gjeografia e Antiguas dhe Barbudės


Antigua dhe Barbuda pėrpos Antiguas (280 km2) pėrbėhet edhe nga dy ishuj: Barbuda (161 km2) dhe Redonda (1 km2) nė jug-perėndim tė vendit. Tėrėsisht vendi ka njė sipėrfaqe prej 442 km2.

Nė pjesėn veri-perėndimore tė vendit nė njė ngushticė tė ishullit ndodhet kryeqyteti Saint John's Vendi ėshtė i njohur si eksportues i sheqerit, rumit dhe mėndafshit, si dhe pėr krijimtarinė e objekteve artistike dhe tekstile. Po ashtu qytet ėshtė interesant edhe pėr udhėtimet e largėta , me disa objekte turistike si p.sh Pallati i gjyqit (1747), rrėnoja Fort James (1703) si dhe katedralja Saint-John's (1834). Pas vitit 1632 kėtu janė ardhur kolonizatorė e parė anglezė nga Saint Kitts dhe Nevis. Prej 1663 nė Saint John's filluan tė vijnė edhe kolonizatorė nga Anglia. Qė nga shekulli XVIII qyteti ishte qendra e flotės mbretėrore britanike nė Antile. Mė 1981 Saint John's bėhet edhe kryeqytet i shtetit tė pavarur Antigua dhe Barbuda Pėrderisa ishulli Redonda ('Rrumbullakja' ne spanjisht) ėshtė krijesė e vullkaneve, Antigua dhe Barbuda pėrbėhen nga guri i gėlqerorė. Vetėm nė jug-pėrendem tė Antiguas mund tė hasen aty kėtu gur vullkanesh. Nė kėtė pjesė edhe lartėsia mė e madhe e vendit, Boggy Peak me 405 m mbi lartėsinė mbidetare. Klima ėshtė tropikale, me kohėrreshjet nga Maji deri nė Nėntor. Nė krahasim me vendet tjera tė Karibit, ėshtė vend i thatė me njė mesatare tė reshjeve prej 900 milimetra brenda vitit.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Antigua & Barbuda
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: