Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Angola

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Angola   30/1/2009, 16:51

Gjeografia e AngolėsAngola ndodhet nė kontinentit Afrikan nė mes tė Namibisė e Republikės Demokratike tė Kongos dhe ka dalje nė Oqeanin Atlantik. Sipas OKB-sė hynė nė rajonin e Afrikės qendrore mirėpo disa organizata e institute e plasojnė nė Afrikėn jugore.

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Angolės ėshtė 1,246,700 km2 dhe shtrihet rreth koordinatave gjeografike 12 30 J, 18 30 L apo shikuar nga Shqipėria nė anėn jug-lindore (ora 7:00).

Vija bregdetare e Angolės ėshtė 1,600 km (diku pesė herė mė e gjatė se Bregdeti Shqiptar) ndėrsa kufiri tokėsorė 5,198 km i gjatė dhe e ndanė atė nga : Republika Demokratike e Kongos 2,511 km (nga tė cilat 225 km janė vijė kufitare e provincės sė diskutueshme Kabinda (ang.: Cabinda ), Republika e Kongos 201 km, Namibia 1,376 km, Zambia 1,110 km

Klima nė pjesėn jugore dhe pėrgjatė bregdetit deri nė Luandė, ėshtė klimė gjysmė shkretinore, ndėrsa nė veri mbajnė temperatura tė ulėta me thatėsira sezonale (Maj-Tetor) dhe reshje po ashtu sezonale qė fillojnė nė Nėntor e vazhdojnė deri nė Prill.

Relievi i Angolės pėrshkruhet nga vija e ngushtė bregdetare, hapėsirė e cila ngritėt shpejt nė lartėsia dhe pėrfundon nė rrafshnaltėn e gjerė nė brendi tė vendit. Pika mė e ultė e relievit ėshtė pėrgjatė bregdetit dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 2,620 metrave nė pikėn e quajtur "Moro de Moko" (ang.:Morro de Moco), nė pjesėn perėndimore nė brendi tė vendit.

Si pasurit natyrore tė Algjerisė sipas CIA-Factboock llogariten tė jenė: Vajguri ,Diamante tė ēmuara, Hekuri (Fe), Fosfate, Bakri (Cu), Ari (Au), Boksit dhe Urani (U). Si tokė e punueshme llogaritet tė jetė diku 2.41% e sipėrfaqes sė vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Angola
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: