Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Algjeria

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Algjeria   30/1/2009, 01:27

Algjeria
Algjeria ėshtė shtetė nė Afrikė, me dalje nė Detin Mesdhe nė veri tė kufirit dhe kufizohet nė verilindje me Tunizin, nė lindje me Libin, nė juglindje gjendet Mali dhe Mauritania dhe nė pjesėn perindimore tė kufirit (i cili ėshtė i mbyllur ) shtrihet Maroku.
U themelua si "Republika Popullore Demokratike e Algjerit".

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e Algjeris   30/1/2009, 01:45

Historia e Algjeris

Algjeria nė kohėrat e vjetra (10 000 p.e.s) ka qenė e banuar nga fiset berbė tė cilėt mė vonė bien nėn ndikimi Kartagjenas. Gjatė luftės Kartagjenas me romakėt, kėto fise pavarėsohen nga Kartagjena ashtu qė pas njė kohe shumė tė shkurtė tė bien nėn sundimin e Republikės Romake nė vitin 200. Pas ramjes sė pjesės perėndimor tė perandorisė Romake, berbėt pavarėsohen nė njė pjesė tė madhe tė territorit tė tyre. Me ardhjen e Vandalėve gjendja e tyre paksa vėshtirėsohet, por kjo ndryshon me shkatrimin e vandalėve nga gjeneralėt e perandorisė Bizantine. Qė nga kjo kohė nė kėtė pjesė sundojnė bizantinėt deri me ardhjen e arabėve nė shekullin VIII.

Berbėt nė fillim rezistuan ardhjen e arabėve nėn udhėheqjen e Kusajla dhe Kahinait (ang. Kusayla, Kahina) mirėpo pastaj ata e pėrqafuan fenė islame nė masė tė gjėra. Edhe pse berbėt pėrqafuan fenė islame ata krijuan kalifatin e tyre. Historia e Kalifatit pėrshkruhet me konfliktet e pėrbrenda islame tė drejtimeve tė ndryshme si p.sh tė Fatimitėve. Kohėra e trazirave pėrfundon pas reformės fetare tė bėrė pėrbrenda kalifatit.

Nė shekullin e XVI, spanjollėt marrin disa qytete bregdetare tė kalifatit. Mirėpo, kosarėt tė ndihmuar nga forcat e perandorisė Osmane nė njė luftė tė vėshtirė ja arrijnė tė dėbojnė spanjollėt nga qytetet e tyre.

Ndikimi i Pashallarėve Osmanė pas njė kohe filloj tė bije, kėshtu qė Kosarėt dhe Jeniēerėt filluan tė marrin kontrollin e Algjerisė.

Mė 1830 trupat ushtarake franceze okupojnė Algjerin, Oran-in dhe Bone-nė dhe filluan me sukses tė sulmojnė pjesėn tjetėr tė vendit. Mė kėtė fillon edhe kthimi i kalifatit nė njė provincė franceze. Deri mė 1906 edhe pjesa e Saharės qė i takonte Algjerisė ishte nėn kontrollin franceze.

Me masakrėn franceze mė 1945 (10 000 viktima tė masakruar) fillon edhe lėvizja pėr pavarėsi. Nė nėntor tė 1954-ės lėvizja pėr pavarėsi shėndrohet nė luftė pėr pavarėsi (Lufta e Algjerisė) e cila arrihet mė 1962 me marrėveshjen nė Evian e cila e pėrfundon luftėn tetė vjeēare tė pėrgjakshme nga dy anėt.

Pas pavarėsimit fillojnė konfliktet politike nė mes tė partive tė cilat marrin fund me marrjen nėn kontroll tė administratės dhe ekonomisė shtetėrore nga partia e unitetit FLN. Viti 1988 pėr Algjerin ishte njė vit nė tė cilin pakėnaqėsia ndaj papunėsisė fillojė tė shprehej nė demonstrata. Demokratizimi (nėn presioni e politikave franceze, e krishtere) i vendit ka filluar mė 1989 me reformėn kushtetues e cila garanton tė drejtat e njeriut. Mė 1991 vije deri tė zgjedhjet e lira tė cilat sjellin grushshtetin ushtarak pėr shkak tė frigės sė fitores sė partisė islame FIS (Front islamique du salut) . Kjo shkaktoj edhe luftėn qytetare nė mes tė armatės shtetėrore dhe armatės popullore islame. Qė nga fillimi i kėsaj lufte deri mė tani kanė humbur jetėn rreth 120 000 viktima.

Pas esklaimit tė luftės, qeveria nėn ndikimin krishterė propagandon njė politik pėr pajtim e cila tani udhėhiqet nga partia e unitetit FLN (vitin 2002). Nė pėrgjithėsi janė tri rryma: krishtere (franceze), islame (arabe) dhe vendase tė cilėt i kundėrshtojnė ekstremistėt e tė dy anėve dhe i dėshirojnė pavarėsinė e vėrtet tė vendit pa ndikime nga jashtė.

Mė 8 Prill 2004 pėrsėri vije deri tek zgjedhjet. Nė kėto zgjedhje tė cilat hashiqare ishin nėn ndikimin e ushtrisė (rryma vendase), Abd al-Asis Boteflika i cili nė vitin 1999 ishte zgjedhur nga ushtria, deklaroj se me 83 % tė votave ėshtė president i Algjerisė dhe mė kėtė fiton edhe njė mandat.

Mė 1 Maj 2005 vije deri te zėvendėsimi i ministrave me paraardhėsit e tyre (rikthehen ministrat e rrymės vendase). Ndėr kėta ministra mė tė njohurit janė Abdelhamid Temar (investimet) dhe Mourad Medelci (financat). Qė tė dy janė tė njohur pėr ekonomist dhe mė pak pėr gjėra tjera. Kjo si duket i ka qetėsuar tė dy rrymat ekstremiste atė krishtere (ndikimi i kapitalistėve francez) dhe islame (ndikimin e sheikėve arab).

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Njėsit administrative   30/1/2009, 01:46

Njėsit administrativeAlgjeria ėshtė e ndarė nė 48-tė njėsi administrative tė quajtura Vilajete

1 Adrar
2 Ain Defla
3 Ain Temouchent
4 Alger
5 Annaba
6 Batna
7 Bechar
8 Bejaia
9 Biskra
10 Blida
11 Bordj Bou Arreridj
12 Bouira
13 Boumerdes
14 Chlef
15 Constantine
16 Djelfa
17 El Bayadh
18 El Oued
19 El Tarf
20 Ghardaia
21 Guelma
22 Illizi
23 Jijel
24 Khenchela
25 Laghouat
26 Muaskar
27 Medea
28 Mila
29 Mostaganem
30 M’Sila
31 Naama
32 Oran
33 Ouargla
34 Oum el-Bouaghi
35 Relizane
36 Saida
37 Setif
38 Sidi Bel Abbes
39 Skikda
40 Souk Ahras
41 Tamanrasset
42 Tebessa
43 Tiaret
44 Tindouf
45 Tipaza
46 Tissemsilt
47 Tizi Ouzou
48 Tlemcen

_________________
The man can do, or the man can't do...!Edituar pėr herė tė fundit nga Leonita nė 30/1/2009, 01:50, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia e Algjerisė   30/1/2009, 01:49

Gjeografia e Algjerisė


Algjeria pas Sudanit ėshtė vendi i dytė pėr nga madhėsia nė Afrikė dhe ka njė vijė kufitare prej 1 100 km, nga deti Mesdhe deri nė Saharė.

Algjeria veriore pėrfshinė pjesėn pas bregdetit deri nė Saharė ndėrsa Algjeria jugore (80% e vendit) pjesėn e shkretėtirės. Veriu ka klimė mesdhetare ndėrsa jugu klimėn e Saharės.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ekonomia e Algjerisė   30/1/2009, 01:51

Ekonomia e Algjerisė


Bujqėsia ėshtė dega mė e rėndėsishme e ekonomisė sė vendit e cila gradualisht ėshtė duke u tejkaluar nga prodhimtaria industriale. Industria Agrare (Bujqėsia e modernizua) ėshtė e mundshėme vetėm nė pjesėn bregdetare dhe nė regjionet e rrafsheve. Kultivohen zakonisht drithėrat, panxharsheqeri, patatet si dhe nė objekte tė kulturave bujqėsore kultivohen perime qė pėrdoren pėr eksport nė vendet mė tė zhvilluara. Nevojat vendase tė ushqimit mbulohen me produkte ushqimore vetjake diku rreth 40 %.

Algjeria ėshtė anėtare e OPEC-ut, nafta (vendin e tretė ndėr shtete afrikane) dhe gazi nė Saharė ka qenė edhe motori i zhvillimit ekonomikė. Pasuri tjera natyrore ende nuk janė tė eksploatuara sa duhet. Si do qė tė jetė eksportin e Algjerisė e dominon pėrpunimet (prodhime gjysmė finale) e naftės dhe tė gazit me njė pėrqindje tė lartė (90 %). Tė ardhurat nga nafta janė investuar nė objekte tė ndryshme lukserioze por jo edhe nė njė shkallė aq tė lartė sa nė vendet tjera tė ngjashme. Pas rėmjes sė eksportit ka pasur disa kriza tė shkaktuara edhe nga pagesa e borxheve tė shtetit ndaj vendeve tjera.

Rrjeti i komunikacionit ėshtė i koncentruar nė veri tė Algjerisė. Rrugėt pėrfundojnė zakonisht nė brendi tė shkretirės si pista aeroplanėsh. Nė krahasim me vendet fqinje, turizmi nė Algjerisė ėshtė ende nė njė fazė fillestare.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Algjeria   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Algjeria
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: