Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 AFRIKA - tė dhėna Gjeografike / Historike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: AFRIKA - tė dhėna Gjeografike / Historike   30/1/2009, 01:04

AFRIKA - tė dhėna Gjeografike / Historike
Republika Afrika Jugore ėshtė shtet nė jugun e Afrikės. Ndodhet nė koordinatat 22 - 35° Jug dhe 17 - 33° Lindje dhe rrethohet nga Oqeani Atlantikė dhe Oqeani Indianė. Afrika e Jugut kufizohet me Namibinė, Botsuanėn , Zimbabvenė, Mozambikun dhe Suazilandia ndėrsa Lesoto gjendet pėrbrenda kufijve tė Afrikės Jugore.

Republika Afrika e Jugut zė njė sipėrfaqe prej 1,219 milion km2 nė tė cilėn jetojnė diēka mė shumė se 42,16 milion banorė. Pėr kryeqytet ka Pretorin dhe selinė e parlamentit e ka nė qytetin Kapshtad, ndėrsa ka disa gjuhė zyrtare e shtetėrore ndėr tė cilat janė gjuhėt e popujve vendas dhe anglishtja.

Sipas kushtetutės qė nga 1961-ta Republikė dhe nga 1994-ta me 9 krahina (provinca). Kushtetuta e ndryshuar mė 1974 parashihte njė parlament nga dy dhoma (Kuvendin Nacional dhe Kėshillin Nacional ė Krahinave). Kryetar shteti dhe qeverisė ėshtė presidenti i shtetit i zgjedhur nga Kuvendi me kohė zgjatje 5 vjeēare.

Rreth 77% tė popullsisė e pėrbėn populli i quajtur bantu, 12% tė bardhėt, 8,5% tė pėrzierit dhe 2,5% aziatikėt. Ka mbi 30 qytete tė mėdha ndėrsa feja dominuese ėshtė feja e tė krishterėve me diku 70-80%pastaj vijnė besimtarėt e besimeve tradicionale afrikane, besimtarėt budistė (hindi), myslimanėt dhe jahuditė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!Edituar pėr herė tė fundit nga Leonita nė 30/1/2009, 01:17, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e Afrikės Jugore   30/1/2009, 01:05

Historia e Afrikės Jugore


Fosilet e paraardhėsve tė njeriut tė gjetura nė shpellat Sterkfontein, Kromdraai dhe Makapansgat tregojnė pėr jetesėn e paraardhėsve tė njeriut tė llojit Australopithecus africanus nė kėtė vend. Zbulimet arkeologjike tregojnė se fosilet mė tė vjetra qė janė gjetur deri mė tani janė 3,3 milion vjet tė vjetra.

Banorėt "autoktonė" tė Afrikės sė Jugut janė tė ashtuquajturit Bushmen ose Hotentots. Pas vitit 1500, tė gjendur midis dy grupeve migratore tė etura pėr tokė e resurse natyrore, Zulut nė veri e Evropianėt nė Jug, Bushmen gradualisht u zhdukėn. Sot ato pothuajse nuk gjenden mė.

Llogaritė qė mė sė voni nė vitet 1500 nė kėtė vend janė vendosur nga Afrika qendrore popuj tė ndryshėm qė flisnin Gjuhėn Banatu (tani degė tė saja Zulu, Sotho, Tswana, Xhosa etj.). Siē duket ky nuk ka qenė ndonjė valė e migrim porse njė zgjerim e vendbanimeve pėrshake tė thatėsisė qė zotėronte qė nga viti 6000 p.e.s nė Saharė Rreth 1600 jetonin mė sė paku 200 000 Koisian nė jug dhe jug-perėndim tė Afrikės Jugore tė sotme.

Evropianėt e parė qė shkelen tokėn e kėtij vendi llogaritet tė jenė Portugezėt. Ata kėrkonin qė nga shekulli XV njė rrugė detare pėr nė Indi pėrgjatė bregdetit tė Afrikės pėr tė iu shmangur tregtisė me arabėt, turqit dhe venerianėt tė cilėt mbanin njė lloj monopoli nė tregun e bebernave.

Nė vitin 1652 holandezi, Jan van Riebeeck themelon qendrėn e parė (qytetin Kapstadt ) Evropiane nė tokėn e Afrikės sė Jugut.

Nė vitin 1910 Britania e Madhe e shpallė kėtė vend si “Dominion” i pavarur i Komunueltit. Nė kėtė union tė “bardhėt” gjithnjė e mė shumė e ndienin vetėn tė rrezikuar nga popullsia vendase dhe pėr kėtė filluan tė ndjekin politikė e Aparteidit (=tė ndarė), politikė e cila ju siguronte dominimi sipas ideologjisė sė Hendrik Frensch Verwoerd.. Nė zgjedhjet mė 26 maj 1948 si kryeministėr emėrohet Daniel Franēois Malan i cili punonte pėr instalimin e njė sistemi ku do tė dominonin tė “bardhėt”.

Si pasojė e kėtij sistemi vije edhe deri tek masakra nė Sharpenville , pas sė cilės vendet tjera afrikane e kritikojnė kėtė vend pėr politikė raciste. Mė 31 Maj 1961, Unioni Afrikan largohet nga Komunvelti Britanik dhe thirret “ Republika e Afrikės Jugore”. Qė nga viti 1976 vendi pėrfshihet nga kryengritjet e popullsisė zezake, gjatė viteve 1985 – 86 shpallet “qarkullimi i kufizuar” e mė 1990 gjendja e jashtėzakonshme. Frederik Willem de Klerk i cili ishte kryeministėr gjatė viteve 1990 – 1994, vendos qė tė ndalojė politikėn e aparteidit. Nė bazė tė kėsaj politike lirohet nga burgu 27 vjeēar prijėsi i zezakėve Nelson Mandela i cili mė vonė zgjidhet edhe si kryetar shteti.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sistemi shtetėror   30/1/2009, 01:06

Sistemi shtetėror


Afrika Jugore ėshtė qė nga viti 1961 zyrtarisht republikė, mirėpo funksionimi i saj si sistem i vėrtet ka filluar qė nga zhdukja e Aparteidit nė prill tė 1994-ės. Njė komision ėshtė duke punuar pėr prezantimin e tė vėrtetės sė ndodhive gjatė kohės sė Aparteidit.

Pjesa legjislative e qeverisjes pėrbėhet nga dy dhoma, dhoma parlamentare ku tė deleguarit (400 anėtarė) zgjidhen sipas principit tė pėrbėrjes dhe nga dhoma e kėshillit nacional tė provincave (90 anėtarė, secila provincė prezantohet me 10 anėtarė)

Presidenti (Kryetari i shtetit) ka funksionin e kryetarit tė shtetit si dhe tė shefit tė qeverisė dhe zgjidhe ēdo 5 vjet nga kuvendi nacional. Nėn ndėrkohė president ėshtė Thabo Mbeki sikurse paraardhėsi i tij Nelson Mandela anėtarė tė partisė qė luftuan Aparteidin tė quajtur Afrikan National Congress – ANC (Kongresi Nacional Afrikanė).


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Njėsitė administrative   30/1/2009, 01:11

Njėsitė administrative

Afrika Jugore ndahet nė nėntė njėsi administrative tė quajtura Provinca. Provincat e Afrikės Jugore janė:

1. Western Cape (Cape Town)
2. Northern Cape (Kimberley)
3. Eastern Cape (Bisho)
4. KwaZulu-Natal (Pietermaritzburg¹)
5. Free State (Bloemfontein)
6. North West (Mafikeng)
7. Gauteng (Johannesburg)
8. Mpumalanga (Nelspruit)
9. Limpopo (Polokwane)
10. Pietermaritzburg dhe Ulundi ishin kryeqytete tė KwaZulu-Natal gjatė viteve 1994–2004.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Sot qytetet kryesore janė:   30/1/2009, 01:11

Sot qytetet kryesore janė:


Johanesburg ėshtė qendra ekonomike dhe kryeqyteti i provincės Gauteng (shqiptohet "hau'teng"), qė ndodhet nė rrafshnaltėn me lartėsi 2000 m mbi nivelin e detit (High Veld). Nė brendėisi e nė rrethinat e tij janė disa Townships - qendra banimi sidomos pėr shtresat e varfėra zezake, si p.sh. Soweto (popullėsi reale pak mė tė madhe se tė Shqipėrisė), Alexandra, Hillbrow etj. Vitet pas Aparteidit kanė parė ndryshime tė vrullshme tė demografisė sė lagjeve tė qytetit. Kėshtu tė bardhėt janė larguar nga lagjet qendrore, si p.sh. CBD (Central Business District), drejt zonave suburbane si Sandton e Melville. Edhe se shumė masa janė marrė nga qeveria pėr bėrjen e qendrės me tė sigurt, tė bardhėt e shumica e turistėve evitojnė me ēdo kusht qendrėn, ku ironikisht gjenden edhe muzetė e godinat historike.


Cape Town ėshtė qendra kulturore e turistike. I shtrirė nė Kepin e Jugut, rrotull malit madhėshtor tė sheshtė qė i ngjan njė tavoline (Table Mountain/Taffelberg) e gjer nė zonat e shquara pėr verėrat afrikanojugore, si Sommerset e Stellenbosch)

Pretoria ėshtė qendra administrative dhe gjithashtu kryeqyteti i vendit.

Qytete tė tjera me rėndėsi ekonomike janė Durban, Port Elisabeth, Bloemfontein (vendlindja e shkrimtarit tė "Zotit tė Unazave".

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia   30/1/2009, 01:12

Gjeografia

Sipėrfaqja e pėrgjithshme e Republikės Jugore Afrikane sė bashku me ishullin Princ Eduard ėshtė 1,219,912 km2, shtrihet rreth koordinatave gjeografike 29 00 V, 24 00 L.

Vija bregdetare e Afrikės sė Jugut ėshtė 2,798 km e gjatė ndėrsa kufiri tokėsorė 4,862 km i gjatė.

Klima e nė Afrikėn e Jugut ėshtė oqeanike e ndryshueshme. Pėrgjatė bregdeti mbretėron njė klimė sub-tropikale me ditė tė ngrohta dhe net tė ftohta

Rrafshnalta e gjerė e brendshme e Afrikės sė Jugut pėrfundon nė rrafshnaltėn me male dhe terene shkėmbore si dhe rrypinė e ngushtė bregdetarė. Pika mė e ultė e relievit gjendet pėrgjatė bregdetit tė oqeanit Atlantik dhe ajo mė e larta nė lartėsi mbidetare prej 3,408 metrave nė vendin e quajtur "Njesuthi" (ang.:Njesuthi) nė pjesėn lindore nė kufi me Lesoton._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ekonomia e Afrikės Jugore   30/1/2009, 01:14

Ekonomia e Afrikės Jugore
Afrika e Jugut ėshtė vend me njė ekonomi tė zhvilluar nė nivel tė lartė sa qė disa organizata ndėrkombėtare e radhisin ndėr vendet e para (OKB, EU). Ka rezerva tė mėdha tė pasurive natyrore, si dimant e ar, njė rrjet tė mirė financiar dhe juridik, si dhe njė rrjet nė pėrgjithėsi tė mirė tė infrastrukturės (komunikacionit, energjisė dhe transportit). Edhe pse dhjetė vitet e fundit janė tė pėrshkruar nga njė rritje tė zhvillimit ekonomik, pėrqindja e papunėsisė vazhdon tė jetė e madhe rreth 42% (janar 2005). Pasojat e aparteidit nė mesin e tė “zinjve” kanė lėnė gjurmė tė thella tė cilat manifestohen me njė varfėri nė pėrmasave tė gjėra. Ligji i futur nga Mandela, Afirmative Action, synon qė tė ndreqė strukturėn e padrejtė tė popullsisė, duke i dhėnė pėrparėsi punėsimit tė zezakėve e grave. Kėshtu ēdo organizatė e firmė shtetėrore apo private duhet tė pėrmbushi kuotat e grupeve tė ndryshme tė popullsisė. Problem tjetėr ėshtė dhe kriminaliteti dhe korrupsioni si dhe sėmundja HIV/AIDS. Nė fillim tė vitit 2000 qeveria ka paralajmėruar njė lehtėsim nė ligjin e punėsimit dhe tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shtetėrore me shpresė pėr joshjen e investuesve tė huaj. Futja e ligjit pėr pagesat minimale ka shkaktuar qė njė numėr shumė i madh i punėtorėve tė pėrjashtohen nga punėt bujqėsore qė me vete ka sjellė migrimin nga fshatrat nė qytete.

Problem tjetėr ėshtė mangėsia e diturisė nė lėmin e udhėheqjes administrative, nė vitet e fundit poste administrative ju janė lėnė kundėrshtarėve tė aparteid tė cilėt marrin paga tė majme por fatkeqėsisht ju mungon dituria pėr udhėheqje administrative. Shembull tipik ėshtė Ministrja e Shėndetėsisė, njė ish-militante e ANC-sė, qė njė herė publikisht deklaroi qė nuk beson se HIV-i shkakton AIDS-in. Si rezultat HIV-i nė Afrikėn e Jugut vazhdon tė shtohet me tė njėjtėn shpejtėsi, kur p.sh. nė Ugandė, njė vend shumė mė i varfėr afrikan, rritja e pėrhapjes ėshtė ndalur.

Afrika e Jugut ėshtė anėtare nė shumė organizata dhe projekte ekonomike tė rajonit si:

- NEPAD - New Partnership for Africa's Development
- SADC – Bashkėsia e Afrikės Jugore pėr zhvillim

_________________
The man can do, or the man can't do...!Edituar pėr herė tė fundit nga Leonita nė 30/1/2009, 01:20, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e Afrikės Jugore   30/1/2009, 01:15

Demografia e Afrikės JugorePopullsia nė kėtė vend ėshtė e larmishme. Ėshtė vendlindja e shumė fiseve paraardhės tė njeriut, e holandezėve, gjermanėve, francezėve, aziatikėve , anglezėve dhe e pasardhėsve tė tyre qė vijėn nga pėrzieja e kėtyre popujve. Edhe pėr nga struktura sociale ėshtė e larmishme ku vlen tė theksohet se edhe pas aparteidi, grupet e ndryshme sociale jetojnė mė shpesh tė izoluar se sė bashku. Mese 58% e Afrikės Jugore deri nė vitin 2002 ka qenė e urbanizuar dhe dendėsia e popullsisė nė janar tė 2003-sė ishte 37 banorė pėr km2. Pėrqindja e rritjes sė popullsisė pėrbrenda vitit arrin shifrėn 0.8% ndėrsa vdekshmėria e fėmijėve 6,9%. Pėr 1523 banorė shėrben njė mjek ndėrsa shkalla e analfabetizmit ėshtė diku 85%. Jeta mesatare ėshtė 46 vjet pėr femra dhe njė vit mė pakė pėr meshkuj (kėtu shihet ndikimi i HIV-it). Rreth dy tė tretat e popullsisė janė krishtere pjesa tjetėr mė e madhe ėshtė besimtarė tė religjioneve tė fiseve tė ndryshme (shumica tė besimit Animismus), mysliman janė 2% dhe hindus 1,5%. Gjatė kohės sė aparteidit ndarja e strukturės sė popullsisė bėhej sipas racės dhe pėrqindjet e tyre ishin:

"Zezakė": 77,80%
"Tė bardhė": 10,17 %
"Me ngjyrė": 8,68 %
"Aziatikė": 2,49 %


Afrika e Jugut ka 11 gjuhė zyrtare. Edhe se pjesa mė e madhe e popullsisė flet Zulu, Anglishtja ėshtė bėrė kohėt e fundit gjuha "zyrtare jozyrtare". Gjatė regjimit tė Aparteidit, njė pjesė e madhe e popullsisė zezake u detyrua tė fliste vetėm Afrikaans (pasardhėse e gjuhės Flamande). Pėr kėtė arsye edhe sot mund tė takosh afrikanojugor zezakė qė nuk zotėrjnė gjuhėn e tyre (Zulu, Xhosa, Sutu etj), por vetėm Afrikaans.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Historia e Afrikės Qendrore   30/1/2009, 01:22

Historia e Afrikės Qendrore

Republika e Afrikės Qendrore ndodhet nė qendėr tė kontinentit afrikanė, nė Afrikėn ekuatoriale. Nė veri kufizohet nga Ēadi, mė tutje kufizohet me Sudanin, Republikėn Demokratike tė Kongos, Republikėn e Kongos dhe me Kamerunin.
Republika ndahet nė 14 provinca, 2 prefektura dhe njė krye-rreth.

Nė kėtė vend u vendosen popujt Bantu dhe Azande si pasojė e tregtisė sė skėlavėve nga Sudani. Qė nga ajo kohė deri te kolonizatorėt francezė tė cilėt e zgjeruan ndikimin e tyre dhe mė 1960 ky vend shpallet si shtet i pamvarur.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Gjeografia e Afrikės Qendrore   30/1/2009, 01:23

Gjeografia e Afrikės Qendrore


Vendi ndodhe (pjesa mė e madhe e tij) nė njė lartėsi mbidetare deri nė 1.420 m mbi nivelin e deti. Nė veri mbizotėronė mė tepėr njė klimė e ngjashme me klimėn e shkretirės ndėrsa nė jug klima ekuatoriale me reshje tė shiut nga muaji marsi!mars deri nė tetor. Flora und Fauna Vargmalet e dendura tropike nė jug tė vendit ėshtė vendstrehimi mė i largėt i gorillave dhe elefantėve. Megjithatė pjesa mė e madhe e vendit karakterizohet me luginat tė bleruara dhe me pyje jo tė dendura. Kafshėt vendase mė tė shpeshta qė popullzojnė pjesėn mė tė madhe tė vendit janė: elefantėt, majmunėt, antilopat, buallicat, zogj qė rrallė hasen nė natyrė, sikurse kali i Nilit qė popullzojnė ujėrat e vendit.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Demografia e Afrikės Qendrore   30/1/2009, 01:24

Demografia e Afrikės Qendrore


Banorėt vendas Pygmenėt po thuajse janė zhdukur tėrėsisht. Nė jug dominojnė fisi Ngala (Gbakka, Lissongo) i popullatės sė quajtur Bantu. Nė veri banojnė popullata e quajtur Sara dhe ajo nilotite Runga dhe nė lindje popujt Azande. Nė pjesė tė xhunglės mund tė hasen edhe anėtarė tė banorėve tė vjetėr Pygmen. Po ashtu nė kėtė vend janė tė vendosur disa mijėra evropianė shumica e tyre francezė tė cilėt zakonisht jetojnė nė qendrat e urbanizuara. Pėrderisa pjesa e savanės dhe xhunglės po thuaj se janė tė pa popullarizuara, pėr anash rrjedhave tė lumenjve janė vendosur shumica e popullsisė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Ekonomia e Afrikės Qendrore   30/1/2009, 01:24

Ekonomia e Afrikės Qendrore

Mė pakė se njė e treta e tokės pėrdoret pėr bujqėsi e cila kryesisht kultivohet pėr pėrmbushjen e kėrkesave vendase. Ndėr produktet qė eksportohen janė kikirikat, mėndafshi, kafja dhe frutat e palmės.

Si ushqim themelorė pėrdoret orizi.

Pasurit natyrore mė tė rėndėsishme janė Diamant, tė cilėt eksportohen legalisht por mė shumė tregtohen nė tregun e zi.

Pėr transportimin e mallrave rėndėsi tė veēantė ka lumi Ubangi, pasi qė rrjeti rrugorė gjatė kohės sė reshjeve vėrshohet dhe bėhet i pamundshėm pėr transportim.

Shėrbim shoqėrorė (social) po thuaj se nuk ekzistonė fare. Sėmundja mė e madhe ėshtė vetė rrjeti i shėrbimit shėndetėsorė i cili kundėr sėmundjeve qė e kaplojnė vendin ėshtė i pafuqishėm. Sėmundjet mė tė pėrhapura janė Malaria, Lija, AIDS.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kultura e Afrikės Qendrore   30/1/2009, 01:25

Kultura e Afrikės Qendrore

Gjuhė zyrtare ėshtė frengjishtja, ndėrsa si zakonisht nė vende tė Afrikės fliten edhe gjuhėt tjera nga popullata ndėr tė cilat dallohen gjuhėt e fiseve si Sango, pastaj gjuhė tė ndryshme Ubangi dhe gjuha e fulfude si gjuhė e njė popullate tė quajtur Fulbė.

Mė shumė se gjysma e popullsisė i takojnė religjionit indigjen, njė ēerek i popullsisė mbahet pėr katolikė dhe pjesa tjetėr janė myslimanė. Edhe pėr kundėr shkollimit (fillestarė) tė detyrua, shkalla e analfabetizmit ėshtė shumė e lartė, mbi 60 pėr-qindė. Universiteti i parė ėshtė hapur nė viti 1970 nė Bangui.


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: AFRIKA - tė dhėna Gjeografike / Historike   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
AFRIKA - tė dhėna Gjeografike / Historike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Gjeografia-
Kėrce tek: