Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Doneri pėrmban sasi tė mėdha tė kripės dhe yndyrave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Doneri pėrmban sasi tė mėdha tė kripės dhe yndyrave   28/1/2009, 23:21

Pėrveē nė Kosovė, doneri ėshtė njėri nga ushqimet e preferuara edhe nė vendet tjera, e veēanėrisht nė Britani tė Madhe, ku bėn pjesė nė kuadėr tė ‘ushqimeve tė shpejta’ dhe mund tė blihet nė ēdo skaj.


Duke analizuar kualitetin e ushqimit, inspeksioni britanik pėr kontrollimin e ushqimit ka zbuluar se njė porcion doner pėrmban 98% tė sasisė sė nevojshme ditore tė kripės, pėrmban mė shumė se 1.000 kalori (gjysmėn e dozės sė rekomanduar ditore tė kalorive) dhe 150% yndyra tė ngopura, njofton Reuters.

Njė porcion doner i shoqėruar me bukė, sallatė dhe shtesa tjera pėrmban afėr 2.000 kalori dhe 350% yndyra tė ngopura.

“Asnjėherė nuk kemi menduar se doneri ėshtė ushqimi mė i shėndetshėm nė botė, mirėpo nga kėto analiza jemi befasuar. Me kėtė sasi tė kripės dhe yndyrave, doneri ėshtė diēka tė cilin njerėzit duhet ta konsumojnė shumė rrallė”, ka thėnė drejtori i LACORS nė Britani tė Madhe, Geoffrey Theobald.

Tė dhėnat nga ky studim kanė treguar se shumica e shitėsve tė donerėve kishin gėnjyer sa i pėrket prejardhjes sė mishit. Nė shumicėn e donerėve ėshtė gjetur sasi e konsiderueshme e mishit tė derrit.

“Ėshtė i papranueshėm fakti qė myslimanėt e kanė ngrėnė kėtė ushqim, sepse feja ua ndalon kėtė gjė. Derisa shitėsit e kanė vėnė mbishkrimin e rrejshėm “hallall”, atėherė kjo duhet tė konsiderohet si mashtrim”, ka shtuar Theopold.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Doneri pėrmban sasi tė mėdha tė kripės dhe yndyrave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: