Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lėngu i mollės dhe sėmundja Alzheimer

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Lėngu i mollės dhe sėmundja Alzheimer   28/1/2009, 23:19

Gjithnjė e mė shumė po zbulohen fakte qė me anė tė ushqimit mund tė shmanget zvogėlimi i funksioneve njohėse, tė cilat shkaktohen si pasojė e plakjes, ndėrsa nė disa raste parandalojnė edhe shfaqjen e sėmundjes Alzheimer.

Shkencėtarėt nga Universiteti i Massachusettsit me anė tė analizave laboratorike te minjtė kanė zbuluar se lėngu i mollės pengon humbjen e funksioneve njohėse, tė cilat shfaqen te minjtė e moshuar.

Gjatė periudhės njė mujore minjtė kanė marrė ekuivalent tė dy gotave tė lėngut tė mollės, ndėrsa nė kėtė periudhė kanė prodhuar shumė mė pak proteinė e cila konsiderohet pėrgjegjėse pėr formimin e tė ashtuquajturave ‘pllaka senile’, tė cilat janė tė pranishme te personat me sėmundjen Alzheimer.

Autorėt e studimit pohojnė se e njėjta gjė pritet tė ndodhė edhe te eksperimentet nė njerėz.

Sėmundja Alzheimer apo demenca senile ėshtė sėmundje degjenerative ku humben funksionet njohėse, nė radhė tė parė kujtesa, mendimi dhe inteligjenca.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Lėngu i mollės dhe sėmundja Alzheimer
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: