Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mos vozitni nėn ndikimin e barnave!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Mos vozitni nėn ndikimin e barnave!   28/1/2009, 23:18

Njė numėr i madh i aksidenteve ndodhin si pasojė e pėrdorimit tė barnave tė ndryshėm, ndėrsa llogaritet se njė numėr i madh i shoferėve tė cilėt janė tė pėrfshirė nė aksidentet frontale kanė qenė nėn ndikimin e barnave tė cilėt zvogėlojnė aftėsitė vozitėse.

Madje edhe barnat, tė cilat duket se nuk janė aspak tė rrezikshme (p.sh. barnat tė cilat zvogėlojnė simptomat e gripit) shtojnė rrezikun nėse jeni duke vozitur.

Ne aftėsitė vozitėse mė shumė ndikojnė anksiolitikėt (barnat pėr qetėsim). Ka raste tė shumta kur kėto barna gjenden nė gjakun e shoferėve qė pėsojnė aksidente. Kėto barna ngadalėsojnė reagimin e shoferit dhe pengojnė nė vlerėsimin e largėsisė ndėrmjet dy automjeteve tė cilat janė nė lėvizje.

Nė grupin e barnave tė cilėt duhet t’i shmangin shoferėt, janė edhe antidepresivėt (kundėr depresionit), pastaj analgjetikėt e fortė (kundėr dhimbjes), antihistaminikėt (kundėr alergjisė) etj.

Supozohet se nga 3% deri nė 7% e aksidenteve ndodhin si pasojė e pėrdorimit tė kėtyre barnave para dhe gjatė vozitjes.

Duhet qė tė kalojnė sė paku 12 orė nga marrja e kėtyre barnave deri te momenti i vozitjes. Nėse vendosni tė vozitni mė herėt rrezikoni veten dhe tė tjerėt. Llogaritet se afėr 10% e shoferėve pėrdorin ndonjė lloj tė barnave pėr qetėsim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mos vozitni nėn ndikimin e barnave!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: