Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 KULTURA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: KULTURA   28/1/2009, 18:29

KULTURAKultura ėshtė tėrėsia e arritjeve tė njė populli dhe tė gjithė njerėzimit nė fushėn e prodhimit dhe nė zhvillimin shoqėror e mendor.

Kultura mund tė ndahet nė disa mėnyra, sipas kohės, vendit dhe sipas grupimeve tė njerėzimit. • Kultura botėrore
  - Me kėtė kuptohet tėrėsia e zhvillimit tė njerėzimit. • Kultura kombėtare

  • Ndarje sipas grupimit tė njerėzimit.

  - Me paraqitjen e Kombeve si njė shkallė mė e lartė e zhvillimit tė njerėzimit, pas ndarjes nė popuj. Pėr tė treguar shkallen e zhvillimi te popujve(popullit) ato prezantohen me kulturė kombėtare._________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kultura shqiptare   28/1/2009, 18:35

Kultura shqiptare

Ndahet ne disa grupe rajonale. Ato jane: • Kultura e Shqipėrisė
 • Kultura e Kosovės
 • Kultura e Malėsisė
 • Kultura e Dibrės


_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Kulturat ne pergjithsi   28/1/2009, 18:38

Kulturat ne pergjithsi • Kultura e lashtė (mesjetare)

  • Ndarje kohore e kulturėsPėr dallimin kohor tė shkallės sė zhvillimit botėror.

 • Kultura perėndimore

  • Ndarje gjeografike e kulturės botėrore.

   • Nė fundin e shekullit XXI ngatėrrohet me termin "Demokracia" nė kohėt e fundit edhe me "Civilizim"
Njė grup kulturash popullore e kombėtare nė hemisferėn perėndimore tė rruzullit tokėsor. Nė tė cilat sistemet qeveritare janė tė ngjashme dhe kundėrshtojnė sistemin komunistė tė qeverisjes, pastaj mėnyra e jetės dhe tė menduarit ndryshon nga pjesa tjetėr e njerėzimit. Fillimi i kėsaj kulture ende nuk ėshtė i qartė (pėr mua) porse zhvillohet mė tė madhe pas fillimit tė kulturės (socialiste) lindore. Disa thonė se rrėnjėt i ka nė Evropė e disa nė kohėn e "perėndimit tė egėr".

 • Kultura lindore

  • Ndarje gjeografike e kulturės botėrore.

   • Nė e shekullit XXI merret si socialiste.
Si rezultat i bashkėpunimit tė disa popujve dhe kombeve me sistem komunist tė qeverisjes sė shteteve tė tyre, pas luftės sė dytė botėrore fillon edhe zhvillimi i kėsaj kulture. Nė fund tė shekullit tė kaluar me ndryshimet qė kėta popuj ndėrmorėn fillon edhe shuarja e kėsaj kulture.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KULTURA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KULTURA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: