Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim   28/1/2009, 18:20

Lėvizja pėr Bashkim


Lėvizja pėr Bashkim (LB)ėshtė organizatė politike qė ka pėr qėllim bashkimin e trojeve me shumicė shqiptare nė njė shtet tė vetėm - Shqipėrinė. LB–ja ėshtė bashkim vullnetar i individėve pa dallim feje, ideje, krahine dhe shtrese shoqėrore, tė cilėt i bashkon qėllimi dhe pikėpamjet politike. LB–ja ka shtrirje organizative nė Kosovė. Selia e LB-sė ėshtė nė Prishtinė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Qėllimet e organizatės   28/1/2009, 18:23

Qėllimet e organizatės


Duke pasur parasysh:

 • se populli shqiptar kundėr vullnetit tė tij jeton i copėtuar nė disa shtete dhe si pasojė ēėshtja shqiptare mbetet e pazgjidhur, madje ajo ende nuk ėshtė shtruar drejt pėr zgjidhje;
 • se populli shqiptar i cili jeton nė Kosovė nuk e ushtron sovranitetin nė territorin e vet dhe nuk i njihet e drejta e kombeve pėr vetėvendosje. Si pasojė e kėsaj gjendjeje, e ardhmja ekonomike, politike e juridike e Kosovės ėshtė plotėsisht e pasigurt dhe si e tillė mbetet pjesė e pazgjidhur e ēėshtjes shqiptare;
 • se trojet shqiptare nėn Maqedoni, Serbi dhe Mal tė Zi janė nėn pushtim klasik dhe si rrjedhojė ēlirimi i tyre nuk mund tė bėhet pėrmes institucioneve tė ndėrtuara nga pushtuesit;
 • se vetėm si i bashkuar nė njė shtet tė vetėm, populli shqiptar mund t’i shfrytėzojė tė gjitha potencialet e veta nė funksion tė zhvillimit ekonomik, politik e kulturor;
 • se vetėm me zgjidhjen e drejtė dhe tė plotė tė ēėshtjes shqiptare, populli shqiptar bėhet faktor i paqes dhe partner i barabartė nė integrimet dhe zhvillimet evropiane dhe botėrore
 • si dhe, duke pasur parasysh tė drejtėn e ligjshme dhe tė patjetėrsueshme tė kombeve pėr tė jetuar tė lirė dhe tė bashkuar, nė pėrputhje me tė drejtėn e kombeve pėr vetėvendosje:
 • LB-ja pėrpiqet pėr bashkimin e popullit shqiptar nė njė shtet tė vetėm, sovran, tė lirė e demokratik.
 • Krahas qėllimit kryesor, – bashkimit kombėtar, - dhe detyrave rreth shtrirjes sė politikės sė saj, LB-ja do tė jetė aktive nė trajtimin e ēėshtjeve tė pėrditshme tė qytetarit, duke u pėrpjekur pėr zgjidhjen e tyre, por gjithmonė nė pėrputhje dhe nė funksion tė qėllimit kryesor.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Domosdoshmėria e ekzistencės   28/1/2009, 18:24

Domosdoshmėria e ekzistencės

Duke qenė se:

 • politika qė e dominon skenėn politike shqiptare nuk mund ta shtrojė drejt pėr zgjidhje ēėshtjen shqiptare, pėrveē tjerash, pėr shkak se ėshtė politikė parciale dhe institucionaliste;
 • faktorėt ndėrkombėtarė nė ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare nė radhė tė parė shohin interesat e veta, prandaj nuk duhet pritur qė tė tjerėt ta zgjidhin drejt ēėshtjen tonė:
 • LB-ja konsideron se populli shqiptar pėr ta realizuar qėllimin e vet ka nevojė pėr njė politikė gjithėkombėtare tė aftė pėr ta shtruar pėr zgjidhje dhe pėr ta zgjidhur drejt ēėshtjen kombėtare. Kjo, nė radhė tė parė, ėshtė nevojė jetike e zhvillimit tė kombit shqiptar si i barabartė me tė tjerėt dhe, nė radhė tė dytė, pėr tė krijuar paqe tė qėndrueshme nė Ballkan e mė gjerė.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Mjetet dhe metodat   28/1/2009, 18:25

Mjetet dhe metodat

Nė pėrputhje me zhvillimin e saj politik e organizativ dhe nė pėrputhje me rrethanat, LB-ja shtron detyra tė nevojshme pėr jetėsimin e qėllimit themelor tė saj. Natyra e detyrave pėrcakton edhe natyrėn e mjeteve dhe metodave.

 • LB-ja, si organizatė legale, do t’i pėrdorė tė gjitha mjetet e luftės institucionale dhe jashtinstitucionale.
 • LB-ja ėshtė kundėr terrorizmit si metodė lufte pėr realizimin e qėllimeve politike.
 • LB-ja ėshtė kundėr nxitjes sė urrejtjes raciale, kombėtare dhe fetare.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Parime   28/1/2009, 18:25

Parime


 • LB-ja e konsideron popullin faktor kryesor pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Ēdo pėrpjekje qė e nėnēmon faktorin e brendshėm duke e mbiēmuar faktorin e jashtėm, LB-ja e quan tė gabuar e tė dėmshme.
 • LB-ja nuk e injoron faktorin e jashtėm, por ajo konsideron se faktori i jashtėm mund tė jetė nė funksion tė faktorit tė brendshėm.
 • LB-ja e pėrkrah luftėn e drejtė tė popujve pėr liri dhe ėshtė kundėr ēdo shtypjeje tė popujve, ēdo kolonializmi dhe neokolonializmi.
 • LB-ja ėshtė kundėr racizmit dhe ēdo ideologjie qė nxit pėrēarje midis popujve si dhe ndarje mbi baza fetare.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Besime   28/1/2009, 18:26

Besime


 • Aspirata e popullit shqiptar pėr tė jetuar i lirė dhe i bashkuar ka mbetur e pavdekshme pėrkundėr pėrpjekjeve tė pareshtura tė pushtuesve pėr ta mbytur atė.
 • Njė popull i organizuar mirė rreth njė koncepti tė drejtė politik e i vendosur nė qėllimin e tij, i gjen rrethanat e favorshme ndėrkombėtare dhe detyrimisht i realizon aspiratat e tij.
 • Procesi i natyrshėm dhe i pandalshėm i zhvillimit tė kombit shqiptar, pėrkundėr politikave penguese tė faktorit politik ndėrkombėtar dhe atij tė brendshėm, i lehtėson pėrpjekjet pėr realizimin e suksesshėm tė bashkimit kombėtar.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shoqėria Shqiptare - Lėvizja pėr Bashkim
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Shoqėria dhe Kultura-
Kėrce tek: