Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit ...   28/1/2009, 06:04

ka deklaruar se disa ndryshime shume te rendesishme po ndodhin ne siperfaqen e diellit, ndryshime qe mund te na cojne ne epoken tjeter akullnajore.Space and Science Research Center (SSRC) ne Florida beri disa kerkime te detajuara pas deklarates qe NASA leshoi, dhe zbuloi qe ndryshimet ne diell nuk jane gje tjeter vecse fillimi i nje seri ciklesh qe cojne ne ndryshime klimaterike nga i ftohti ne te ngrohte, pastaj prap ne te ftohte dhe keshtu me radhe.
“Flukset e siperfaqes se diellit jane te ngadalesuar dinamikisht sic deklaroi NASA“, ka konfermuar drejtori i SSRC, John Casey persa i perket natyres se ketyre ndryshimeve.
“Kur levizja e siperfaqes ngadalesohet, numri i njollave diellore bie ne menyre te konsiderueshme. Dhe kur arrihet nje numer njollash diellore me i vogel se 50 do te thote vetem nje gje - nje klime e ftohte intensive, ne nivel global”, tha Casey.
Nasa afirmon se cikli 25 i diellit, qe vjen pas ciklit te ardhshem (ciklit 24) i cili do te filloje kete pranvere, do te kete 50 njolla ose edhe me pak. Por shkencetaret e SSRC-se mendojne se ky cikel mund te filloje edhe me pare, brenda 3 vjetesh pas fillimit te ciklit te ardhshem.
Casey shtoi qe te gjithe zyrat kryesore te administrates Bush, perfshire te dyja partite ne komisionet shkencore te Senatit te Shtepise se Bardhe jane njoftuar.
“Do te bejme c’te mundemi per te shperndare lajmin bashke me NASA-n dhe te tjere qe mund te shohin se cfare po i ndodh klimes se Tokes” pefundoi Casey.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit ...   28/1/2009, 06:05

Ngrohja globale


Cilėt janė "mėkatarėt" mė tė mėdhenj?


1. SHBA: 5,778 miliardė tonė CO2
2. Kinė: 4,497 miliardė tonė CO2
3. BE: 4,003 miliardė tonė CO2
4. Rusi: 1,581 miliardė tonė CO2
5. Japoni: 1,258 miliardė tonė CO2
6. Indi: 1,148 miliardė tonė CO2
7. Gjermani: 865 miliardė tonė CO2
8. Britani e Madhe: 553 miliardė tonė CO2
9. Kanada: 544 miliardė tonė CO2
10. Kore e Jugut: 489 miliardė tonė CO2

Sa CO2 pėr kokė prodhon njė vend?

1. Katari: 45 tonė CO2 pėr banor
2. Kuvajti: 26 tonė CO2 pėr banor
3. Emiratet B. Arabe: 24 tonė CO2 pėr banor
4. Luksemburgu: 23 tonė CO2 pėr banor
5. Bahreini: 23 tonė CO2 pėr banor
6. SHBA: 20 tonė CO2 pėr banor
7. Trinidad & Tobago: 20 tonė CO2 pėr banor
8. Brunei: 18 tonė CO2 pėr banor
9. Australia: 17 tonė CO2 pėr banor
10. Finlanda: 14 tonė CO2 pėr banor

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit ...   28/1/2009, 06:05

Mėkatarėt mė tė mėdhenj tė klimės
Sipas njė studimi, beteja pėr shpėtim do tė pėrqendrohet nė metropolet e mėdha tė globitMbrojtja e mjedisit nėpėr qytete e metropole, sipas tė dhėnave tė "Raportit pėr gjendjen e botės", ėshtė vendimtar, pėr tė shmangur ngrohjen e mėtejshme tė klimės nė botė. Studimi i paraqitur tė enjten nė Berlin dėshmon se qysh nga viti 2007 po jetojnė nė qytete po aq njerėz, sa dhe nė fshatra nė mbarė botėn. Para 30 vjetėsh, nėpėr qytete e metropole tė mėdha ishin koncentruar vetėm njė e treta e njerėzve dhe raporti parashikon ndėr tė tjera se deri nė vitin 2050, nė qytete do tė jetojnė 2/3 e njerėzve qė jetojnė nė rruzull. Raporti nė fjalė ėshtė ndėrmarrė nga ana e "Worldwatch Institute" dhe fondacionit qė promovon politikat mjedisore e mbėshtet Partinė e Gjelbėr gjermane me emrin "Heinrich-Boell".
Bashkautori i studimit tė sipėrpėrmendur, Gunther Hilliges, theksoi ndėrkohė se pa njė politikė tė re nė zonat me dendėsi tė madhe njerėzish, njė zhvillim i mėtejshėm nuk mund tė arrihej dot. Rreth 500 mijė qytete nė mbarė botėn, sipas tė dhėnave tė raportit, mbulojnė nė aspektin gjeografik, sigurisht, vetėm nja dy pėr qind tė sipėrfaqes sė rruzullit, porse shfrytėzojnė 80 pėr qind tė resurseve globale pėr pėrftimin e energjisė. Nga 33 qytetet, qė nė vitin 2015 mendohet se do tė kapin shifrėn e 8 milionė banorėve, sipas studimit, 21 prej tyre mendohet se janė seriozisht tė kėrcėnuar nga ngritja e nivelit tė detit, qė vjen si pasojė e ngrohjes globale. Molly O‘Meara Scheehan nga "Wordwatch Institute" nė Uashington, ka theksuar ndėrkohė se gjithnjė e mė shumė qytete tė mėdha do ta fusin tashmė e tutje nė axhendėn e tyre luftėn kundėr ndryshimeve klimaterike.
E kjo do tė vlejė edhe pėr rreth 300 qytetet amerikane, qė kanė njohur protokollin e Kyoto-s, tė cilin administrata qendrore akoma nuk e ka njohur. Si njė sfidė globale shumė tė rėndėsishme pėr qytetet e metropolet nė mbarė botėn, ajo rendit edhe mungesėn nė vijimėsi tė burimeve tė ujit tė pijshėm. Shumė komunitete, pėr shkak tė resurseve tė mangėta, do tė duhet tė riciklojnė e tė pėrpunojnė rezervat ujore qė pėrdorin. Njė sfidė tjetėr e ngutshme ėshtė dhe eficenca nė pėrdorimin e energjisė. Po ashtu, nė raport theksohen gjithashtu edhe shkaqe e masa tė tjera dhe nė fund paraqitet nė mėnyrė tė detajuar njė listė shtetesh e qytetesh nė mbarė botėn, tė cilėt kontribuojnė negativisht nė ndotjen e ngrohjen e klimės globale.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit ...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: