Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Lajmet me te reja nga Astronomia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:55

Fotografohet nga satelitet nje "Hene" e Planetit Neptun

Fotografohet nje Hene e planetit gjigand Neptun.Neptuni eshte planet 4 here me i madhe se Toka dhe 30 here me larg nga dielli se planeti yne.Nje rrotullim i Neptunit rreth diellit zgjat 165 vite._________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:55

Lajme tė reja pėr "unazen" e Planetit Saturn.

Astronautet bėjnė te ditur se, unaze e saturnit ėshtė me e vjetėr se ceshte menduar deri tani.
Tė dhenat vijnė nga sonda hapsinore "Cassini"
Deri me sot kėsaj unaze i perkiste njė moshe prej 100 milion vite, ndėrsa mosha e percaktur ėshtė 4.5 miliard vite.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:55

Teleskopi nderhapsinor "Hubble",ka zbuluar lidhje karboni, metan ne Exoplaneten HD 189733b,i cili ndodhet ne njė largesi 63 vjet drite. Exoplaneten HD 189733b ndodhte ne yjesine Vulpecula.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:56

Platoni nuk njihet me si planet dhe kjo per shkak te madhesise shume me te vogel ne krahasim me planetet tjere te sistemit tone diellore.Ėshtė vendosur qe trupat qiellore ose objekte te ngjashme me sistemin tonė diellor do tė njihen tashmė me emrin Plutoide.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:56

Titani ka Duna

Njera nga henat e Saturnit, Titani, ne menyre teresisht te paparashikueshme dhe te pritshme, permban siperfaqe te tera me duna, te ngjashme me ato qe kemi ne ne Toke. Dunat shtrihen ne zona shume te medha te trupit qiellor dhe ka mundesi te jene kristale akulli.
Imazhet erdhen nga sonda Europiane-Amerikane, Cassini dhe duken qarte imazhet e dunave, te njejta me ato qe gjenden ne Toke ne rajonet e shkretetires se Saharase, Namibise, Arabise Saudite dhe Australise.
Atmosfera e Titanit eshte me e dendur se ajo e Tokes, graviteti me i vogel dhe natyrisht qe rera e tij eshte ndryshe, pervec procesit fizik te krijimit te saj. Kjo eshte nje pergjigje per teorite e shumta qe jane hedhur per diskutim ne lidhje me disa anomali te verejtura me pare ne siperfaqen e Titanit._________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:57

Hena do te mbuloje planetin me te ndritshem "Venus".Ky proces do te zgjasi 80 minuta.Me ora 17:04.7 fillon Drita e Venusit te behet me e dobet.Rreth ores 17:45 eshte e mbuluar gjysma e Venusit


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:57

Nasa ka prezantuar pak ditė me pare modelin e ri te raketave, me te cilat do tė mund te udhetojne austronautet pėr ne Hene. Nisja e pare do tė realizohet me 2010.
Modeli i Ri "Ares V"_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:57

Ne qender te galaktikes tone gjendet nje vrime e madhe e zeze, ka vertetuar studimi me i ri shkencor.
Astrologet gjermane analizuan levizjen e 28 yjeve qe rrethojne qendren e Rruges se Qumeshtit, duke perdorur teleskopin e Europes Jugore ne Kili, transmeton BBC.
Sipas ketij studimi, vrima e zeze eshte 4 milione here me e rende se Dielli. Vrimat e zeza jane objekte, graviteti i te cileve eshte aq i madh, saqe asgje, perfshire ketu edhe driten, nuk mund t’u shpetoje.
“Rezultati i studimit 16-vjecar tregoi se vrimat e zeza ekzistojne vertete”, tha profesori Reinhard Genzel, i cili eshte udheheqes i ekipit te shkencetareve te Institutit Max-Planck./_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:57

Zbulim i ri pėr energjinė e errėt

Energjia e errėt ekziston, madje ajo shkakton efekte tė dukshme.

Sateliti Chandra i NASA-s ėshtė pėrdorur nga disa pedagogė tė Universitetit tė Harvardit, tė cilėt kanė studiuar 86 galaktika tė largėta dhe nė njė prej tyre kanė zbuluar pikėrisht energjinė e errėt.

Nė galaktikėn Abel 85, rreth 740 milionė vjet drite larg nesh, ėshtė vėnė re prania e energjisė sė errėt, e cila quhet kėshtu pasi nuk dihet burimi i saj, por kjo nuk e pengon tė mbushė 73 % tė universit.

Ndėrkohė, 23 % e universit ėshtė e pėrbėrė nga materia e errėt, e cila ka ngelur ende pa u studiuar. 4 % qė ngelen janė yje, galaktika e planetė.

Zbulimi i energjisė sė errėt ėshtė bėrė 10 vjet mė parė, kur astronautėt thanė se ekziston njė forcė qė vepron nė kundėrshtim me gravitetin dhe dominon kozmosin. Diēka kishte kuptuar edhe Ajnshtajni, i cili shpiku konstantėn kozmike pėr tė llogaritur tė dhėnat rreth relativitetit tė pėrgjithshėm, nė mėnyrė qė tė kundėrshtonte efektet e gravitetit.

Por, edhe pse e konceptoi si ide, shkencėtari i njohur nuk e pranoi asnjėherė atė si tė vėrtetė. Ekzistenca e energjisė sė errėt u zbulua nė vitin 1998 nga Saul Perlmutter nga Universiteti Berkeley, por ai e cilėsonte kėtė energji si tė mistershme dhe tė ēuditshme.

Nėse kthehemi te zbulimi mė i fundit i bėrė nga shkencėtarėt e Harvardit, ata kanė vėnė re se nė galaktikėn Abel 85, gjatė 7 miliardė vjetėve tė fundit asgjė nuk ka ndryshuar, duke i bėrė tė mendojnė se diēka nuk po i lejon objektet tė rriten.

"Kjo mund tė shpjegohet edhe si ndalimi nė zhvillimin e universit", saktėson Alexey Vikhlinin, sipas tė cilit, zbulimi i energjisė sė errėt ėshtė njė prej zbulimeve mė tė mėdha tė bėra nga shkenca.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   28/1/2009, 05:58

Njė meteorit mė njė peshė prej rreth 10 tonėve u shkatėrrua mbi territorin e Kanadasė.

Banorėt vendas ishin dėshmitarė tė njė pamje spektakolare, pėr tė cilėn mendonin se ėshtė fishekzjarrė.

Trupi qiellor mė njė spektėr tė ndryshėm tė ngjyrave ka mundur tė shihet nė dy rajone kanadeze nė pjesėn perėndimore tė vendit.

Ekspertėt pohojnė se bėhet fjalė pėr trupin mė tė madh qiellor qė gjatė disa dekadave tė kaluara fluturoi mbi territorin e kėtij vendi.

Alsat-m

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet me te reja nga Astronomia   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet me te reja nga Astronomia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: