Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nje Molekule Organike na drejton ne zbulimin e jetes Aliane!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Nje Molekule Organike na drejton ne zbulimin e jetes Aliane!   28/1/2009, 05:52

Shkencetaret kane zbuluar nje molekule organike sheqeri qe eshte e lidhur ne menyre te drejtperdrejte me shfaqjen e jetes, ne nje pjese te galaksise ku planetet e banueshem mund te ekzistojne.
Nje grup nderkombetar kerkuesish, kane perdorur radioteleskopin IRAM ne France per te zbuluar nje molekulen ne nje zone 26000 vite drite larg Tokes, ku procesi yllformues vazhdon ende.
Molekula - glikolaldehid - ka qene zbuluar edhe me pare, por vetem ne qender te galaktikes tone ku kushtet per shfaqjen e jetes jane mjaft ekstreme. Zbulimi i ri ne nje zone larg qendres se Udhes se Qumeshtit, sugjeron per me teper faktin se prodhimi i ketij perberesi kyc per krijimin e jetes mund te jete mjaft i zakonshem neper hapesire. Ky eshte nje lajm i mire per kerkuesit e jetes aliene, pasi prania e ketij perberesi rrit se tepermi mundesine e shfaqjes se jetes ne planete te tjere te ngjashem me Token.
Ekipi arriti te zbuloje glikolaldehidin duke perdorur teleskopin per te vezhguar ne gjatesi valesh te ndryshme. Vezhgimet treguan prezencen e tre zonave me glikolaldehid pergjate qendres se pjeses se vezhguar.
Glikolaldehidi, monosakaridi me i thjeshte, mund te bashkeveproje me me propenalin per te formuar ribozen, nje nga perberesit kryesore te ARN-se, qe mendohet te jete molekula kryesore ne formimin e jetes.
Zbulimi tregon se nje pjese e mire e elementeve te nevojshem per krijimin e jetes kane origjine jashtetokesore. Per me teper mund te jene formuar para formimit te vete planeteve ku mund te zhvillohet jeta. « Zbulimi i nje molekule sheqeri rreth nje ylli ne formim e siper eshte mjaft pasionuese, komenton Keith Mason drejtor i STFC (Science and Technology Facilities Council), dhe do te na jape informacionet te rendesishme per kerkimin e jetes jashtetokesore”.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Nje Molekule Organike na drejton ne zbulimin e jetes Aliane!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: