Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulohet Uj ne Univers!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Zbulohet Uj ne Univers!   28/1/2009, 05:46

Uji me antik mund te gjendet vetem ne skutat me te largeta te univesit. 11 miliarde vite drite larg nje galaktike shume te larget ka treguar se permban gjurme uji.


Ky zbulim eshte bere nga dy shkencetare te reja italiane, mesuese ne “Max Plack Institut”. Ky studim na ndihmon te shikojme ne te shkuaren e Tokes per te hipotezuar teori te caktuara ne ndertimin e planetit ku aktualisht jetojme. Sipas te dhenave, kane kaluar plot 11 miliarde vjet qe prej nisjes se vales radioaktive te lengshme, per te mberritur ne Toke dhe zbulimi eshte bere nepermjet radioteleskopit “Effelsberg” ne Bon, me i madhi qe eshte ndertuar ne Evrope.


“Kemi qene me fat pasi gjetem masen e lengshme pikerisht ne objektin e pare qe studiuam. Gati gati nuk i besonin asaj qe zbuluam”, thekson shkencetarja Paola Castangia.

Pak kohe me pare, nga vezhgimet e bera prej radioteleskopit ne Nju Meksiko, ishte konfirmuar prania e kesaj lende. Sipas shkencetareve italiane, per te marre sinjalet do te duheshin 580 dite, por gjithcka u arrit ne 14 dite.

“Keto fenomene jane te lidhura ne vrimat e zeza. Zakonisht vihen re ne galaktika prane nesh dhe t’i zbulosh ne nje ishuj yjesh shume te larget na lejon te deshifrojme karakteristikat e vrimave te zeza ne epoken e hershme dhe te ndertojme harten e ambientit kozmik”, nenvizojne shkencetaret.


_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Zbulohet Uj ne Univers!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Astronomia-
Kėrce tek: