Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 A e dinit se... (Kuriozitete)

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Plaēkitėsi premton kthimin e parave   7/2/2009, 21:53

Njė plaēkitės i panjohur ka kėrcėnuar njė taksist nė Vjenė me revole dhe prej tij ka kėrkuar para. Edhe pse ka “fituar” njė shumė tė vogėl parash ai ka premtuar se do t’ia kthejė ato viktimės dhe ka ikur.
Plaēkitėsi nuk ka pasur shumė fat, sepse ka arritur tė fus nė dorė vetėm 100 euro. Mashkulli rreth orės dy tė natės ka hyrė nė taksi dhe i ka thėnė vozitėsin adresėn nė tė cilėn duhet ta dėrgojė.

Gjatė vozitjes ka nxjerrė revolen, e ka drejtuar nė vozitėsin dhe i ka kėrkuar atij para. Pasi qė i ka marrė rreth 100 euro, i ka kėrkuar taksistit t’ia thėrras njė numėr telefoni tė cilin ia ka diktuar. Megjithatė, nė thirrje nuk ėshtė lajmėruar askush.

Plaēkitėsi nuk ka nguruar por, para se tė ikte, i ka premtuar vozitėsit se do t’ia kthejė tė gjitha paratė.

Nė ndėrkohė policia ėshtė vėnė nė kėrkim tė tij.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pėr shkak tė ftohtit lopėve u vendosin jelekė   7/2/2009, 21:53

Dimri i ashpėr rus ėshtė i vėshtirė tė pėrballohet, e mė sė vėshtiri e kanė banorėt e vendit mė tė ftohtė nė botė, Ojmjakon nė Sibirin verior, ku temperaturat kėto ditė sillen nė mes tė minus 30 e minus gradė celsius. Kjo ka qenė arsye e mjaftueshme qė fshatarėt tu vendosin lopėve tė tyre mbrojtje nė formė tė jelekėve.
“Tė gjitha lopėt nė fshat i bartin ato. Jelekėt i mbrojnė qė gjinjtė tė mos u ngrihen tėrėsisht. Duket se kjo po u pėrshtatet sepse na e merr mendja qė nuk ėshtė kurrfarė rehatie tė kesh gjinj tė ftohtė akull”, ka thėnė udhėheqėsi lokal Rustam Krivosapkin.

Jelekėt janė shumėngjyrėsh dhe tė pėrpunuar nga materialet e nxehta tė cilat ruajnė nxehtėsinė, siē ėshtė leshi.

Sipas tė dhėnave tė faqes ruse tė internetit Life.ru, temperatura nė kėtė vend ka rėnė deri nė minus 64 gradė celsius.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: A e dinit se... (Kuriozitete)   7/2/2009, 21:54

MariGona shkruajti:
Dimri i ashpėr rus ėshtė i vėshtirė tė pėrballohet, e mė sė vėshtiri e kanė banorėt e vendit mė tė ftohtė nė botė, Ojmjakon nė Sibirin verior, ku temperaturat kėto ditė sillen nė mes tė minus 30 e minus gradė celsius. Kjo ka qenė arsye e mjaftueshme qė fshatarėt tu vendosin lopėve tė tyre mbrojtje nė formė tė jelekėve.
“Tė gjitha lopėt nė fshat i bartin ato. Jelekėt i mbrojnė qė gjinjtė tė mos u ngrihen tėrėsisht. Duket se kjo po u pėrshtatet sepse na e merr mendja qė nuk ėshtė kurrfarė rehatie tė kesh gjinj tė ftohtė akull”, ka thėnė udhėheqėsi lokal Rustam Krivosapkin.

Jelekėt janė shumėngjyrėsh dhe tė pėrpunuar nga materialet e nxehta tė cilat ruajnė nxehtėsinė, siē ėshtė leshi.

Sipas tė dhėnave tė faqes ruse tė internetit Life.ru, temperatura nė kėtė vend ka rėnė deri nė minus 64 gradė celsius.Hahhahahahahahahaha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nė Facebook e merr vesh se po shkurorėzohej   7/2/2009, 21:55

Njė britanike ėshtė shokuar kur nė faqen e shėrbimit shoqėror Facebook e ka marr vesh se burri kishte vendosur tė shkurorėzohej nga ajo.
Britanikja 35-vjeēare Emma Brady, ka deklaruar se pėr qėllimin e burrit tė saj qė pas gjashtė vitesh t’i jep fund martesės sė tyre ka marrė vesh kur nė Facebook ka lexuar qė shkruan: "Neil Brady i ka dhėnė fund martesės me Emma Bradyn".
Gruaja e re ka sqaruar se pėr kėtė e ka njoftuar njė mik i cili e ka thirrur nga Danimarka dhe e ka pyetur se si po ndihej pėr shkak tė shkurorėzimit.
Emma Brady ka thėnė se ka qenė “thellėsisht e shokuar” kur pėr pėrfundimin e jetės sė saj martesore ka marrė vesh nė internet, nė kohėn kur vlerėsonte se martesa e saj ishte e mirė dhe kishte “baticat e zbaticat” e veta.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ligji ėshtė ligj   7/2/2009, 21:56

Gjykata indiane ka dėnuar doktorin 75-vjeēar me burg pasi qė para 24 vitesh kishte marrė ryshfet.
Policia e Indisė kishte arrestuar nė vitin 1985 Balgovind Prasadin i cili kishte marrė ryshfet prej 25 rupi (51 cent) nga njė pastrues i rrugėve, nė kėmbim tė njė dokumenti me tė cilin ia arsyetonte pushimin mjekėsor.

Rasti ėshtė zhagmitur nėpėr gjykata, e Prasad nė vitin 1992 ishte dėnuar me njė vit burg, por ishte liruar pas ankesės sė parashtruar.

Gjykata e lartė e shtetit indian Bihar ditė mė parė dėnimin prej njė vit burg ia ka shkurtuar nė tre muaj pasi qė bėhej fjalė pėr njė shumė tė vogėl, por megjithatė ka urdhėruar policinė qė ta dėrgoj nė burg sepse kishte shkelur ligjin.

"Rasti ėshtė zhagmitur me vite tė tėra, e shuma e parave tė marra ryshfet ka qenė aq e vogėl sa qė Prasad ka shpresuar se do t’i falet", ka deklaruar gjykatėsi.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: A e dinit se... (Kuriozitete)   7/2/2009, 22:00

MariGona shkruajti:
Njė banorė e Koresė sė Jugut ka rėnė pėr tė 771-tėn herė nga provimi pėr patentė shoferi, por nuk e ka humbur shpresėn se njė ditė do tė pajiset me patentė, ka njoftuar policia vendase.
Gruaja 68-vjeēare, e cila ėshtė identifikuar vetėm sipas mbiemrit Cha, prej vitit 2005 pothuajse ēdo ditė ka tentuar tė kalojė testin e vozitjes, e tė hėnėn ka rėnė pėr herėn e 771-tė.

"Ajo ėshtė rekordere", ka thėnė pėr agjencinė franceze tė lajmeve “France Press” njė polic nga qyteti Jeonju, prej nga vjen kandidatja e pafat.

"Pyes veten se a do tė ketė sukses tė kalojė testin nga tentimi i 772-tė”, ka shtuar polici.

Foto: Ilustrim


JO po me dhimbet pak qyky ... hahahahahahahahah, ky po edhe me marr patent shoferin najher, ma mire mos me kan askush tjeter ne rruge ..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Fshihet nga policia 20 vjet pa pikė arsye   8/2/2009, 17:19

Pasi qė para 20 vitesh ka inskenuar vdekjen e tij duke besuar se po e ndiqnin forcat e rendit, njė amerikan ka zbuluar se kurrė nė jetė nuk ka qenė i dyshuar pėr ēfarėdo akti tė paligjshėm.
Bennie Wint ka jetuar 20 vite tė plota nė arrati duke besuar se po e ndiqte policia pėr shitblerje tė drogės. Ai ka “organizuar” vdekjen e vet duke inskenuar mbytjen e tij nė ujė nė njė plazh tė Floridės nė muajin shtator tė vitit 1989.

Pas vetes kishte lėnė tė fejuarėn dhe vajzėn katėrvjeēare dhe kishte filluar jetėn e re me emrin William Smith. Pas pak kohe ishte martuar dhe i kishte lindur njė djalė i cili tani ka 17 vjet, por asnjėherė nuk ua ka treguar identitetin e tyre tė vėrtetė.

Smith para pak kohe ėshtė ndaluar nė South Carolina pėr shkak tė tabelės sė dėmtuar tė regjistrimit nė automjetin e tij. Pasi qė ka dhėnė emrin e rrejshėm, shumė shpejt ai ėshtė dashur tė pranojė identitetin e vėrtetė pasi qė policia ka kėrkuar vėrtetim e tij.

Kėshtu, pėr ēudi tė tij tė madhe, e ka kuptuar se nuk ka asnjė padi nuk ishte ngritur ndonjėherė ndaj tij.

Ėshtė arrestuar vetėm pėr vozitje pa patentė shoferi dhe paraqitje tė rrejshme pėr tė cilėn gjė do tė paraqitet para gjyqit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kuriozitet   10/2/2009, 00:28

shitjen e marihuanės sė bashku me shishet e qumėshtit pėr myshterinjtė tė cilat kanė pasur kėrkesa tė veēanta.

Robert Holding, 72 vjeēar, nė qytetin veriperėndimor anglez Burnely, pos qumėshtit, ēdo ditė myshterinjve tė vet u ka shitur edhe sasi tė caktuara tė marihuanės.

Gjykatėsja Sarah Statham tė premten nė gjykatė ka thėnė se Holding u ka ofruar marihuanėn njerėzve tė moshuar si ilaē pėr dhimbje dhe telashe tjera. Myshterinjtė potencial ia kishin lėnė atij porosinė para derės, njofton Yahoo.

Holding ka pranuar fajin dhe ėshtė dėnuar me 36 muaj dėnim me kusht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Rekord i ri nė shikimin e televizionit   10/2/2009, 00:29

Faktin qė televizori konsumon njė pjesė tė madhe tė jetės sė njeriut e ka vėrtetuar Suresh Joachim, nga Sri Lanka, i cili e ka thyer rekordin personal dhe tė Guinessit duke shikuar nė televizor 72 orė pa ndėrprerė.


“Associated Press” njofton se Joachim ishte ndier i gatshėm tė kalojė tre ditė tė plota duke mos i larguar sytė nga ekrani i televizorit.

Gjatė kėsaj kohe rekordthyesi ka pohuar se ndihet mirė, ndėrsa ndoshta ka thyer edhe nj rekord tjetėr duke pirė mė shumė se 30 filxhanė kafe pėr 72 orė.

Joachim ka zgjedhur aktorin e tij tė preferuar, Keith Southerland, dhe serialin “24”, me ē’rast i ka shikuar seritė e tri sezoneve tė serialit kriminalistik.

Rekordi paraprak i Guinessit, ishte 69 orė e 48 minuta, tė cilin po ashtu e mbante Joachim nga viti 2005.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Studenti raporton nėnėn nė polici pėr torturė   10/2/2009, 00:31

Njė student polak ka raportuar nėnėn e tij pėr torturė psikologjike pasi qė ajo i kishte thėnė tė bėj dush dhe tė pastroj dhomėn e tij.


Policia ka shkuar me nguti pėr tė shpėtuar 22-vjeēarin Lukasz Zapalowski, kur ai ka thirrur numrin 999 duke pohuar se ishte viktimė e torturės nė shtėpinė e tij nė Varshavė.

Por kur ata arritėn aty nėna e tij e inatosur u ka thėnė policėve se e vetmja gjė qė i kishte thėnė ishte tė bėj dush njė herė nė javė, tė pastrojė dhomėn e tij dhe t’i ndihmojė nė pagesėn e qirasė.

Tani studenti “i frikėsuar nga sapuni” ėshtė duke u pėrballur me mė shumė mundime, pasi qė detektivėt policorė po e marrin nė pyetje pėr humbjen e kohės sė tyre.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Benzinė e lirė si pasojė e gabimit softuerik   10/2/2009, 00:31

Si pasojė e gabimit softuerik nė pompėn automatike tė benzinės nė qytetin holandez Henderen, litra e benzinės ka kushtuar gjithsej njė cent, qė i bie lirim prej mė shumė se 99 pėr qind.


Lajmi pėr ēmimin e pėrshtatshėm ėshtė pėrhapur shpejt, prandaj shitja e benzinės nė kėtė pompė tė premten ka lulėzuar, shkruajnė mediat holandeze.

"Fillimisht kemi menduar se tabela me ēmimin ėshtė e thyer, por kur kanė vėrshuar myshterinjtė, i kemi alarmuar pėrgjegjėsit”, ka deklaruar pronarja e pompės.

Kompania e cila furnizon pompėn tė nesėrmen e ka rregulluar makinėn dhe ka njoftuar se humbjet financiare janė “tė kufizuara".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pensionisti fiton lejen pėr tė ndėrtuar nėndetėse   10/2/2009, 19:57

Njė pensionist kinez ėshtė shpėrblyer me njė licencė zyrtare tė qeverisė sė vendit pėr tė ndėrtuar nėndetėse.
Li Yuming, 68-vjeēar, i cili ka pėrfunduar vetėm shkollėn fillore, qė prej vitit 2003 ka ndėrtuar shtatė nėndetėse, raportojnė mediat botėrore.

Li, nga qyteti i provincės Hubei, tani ka marrė lejen pėr tė ndėrtuar nėndetėse pėr rekreacion, jahte dhe anije peshkimi.

Kėpucėtari i pensionuar kalon tėrė kohėn e tij duke zbuluar gjėra: "Mė pėlqejnė sfidat, posaēėrisht ato tė cilat duken tė pamundura", ka thėnė ai.

Nėndetėset e para tė kėtij pensionisti nuk ishin aq tė suksesshme, derisa ai zbuloj tė pestėn e cila i plotėsoj tė gjitha kushtet pėr tė lundruar nė det dhe ėshtė duke vazhduar kėtė punė me sukses.

Nėndetėsja tri metra e gjatė e ndėrtuar nga ai mund tė zhytet deri nė 20 metra nėntokė dhe ka hapėsirė pėr dy persona tė rritur dhe njė fėmijė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kryeministri shet gipsin nė ankand   10/2/2009, 19:58

Kryeministri i Zelandės sė Re sigurisht ėshtė asi “tipi” sa qė edhe gipsin tė cilin e ka bartur mund ta bėj para. Se dimė sa do tė kishte bėrė punė kjo me kryeministrin tonė, mirėpo John Key ka arritur tė merr rreth 7.400 euro dhe ato i ka dhėnė pėr qėllime bamirėsie.Paratė e grumbulluara nga ankandi online do tė shkojnė nė fondacionin Fred Hollows nė Ishujt Solomon e cila merret me parandalimin e verbėrisė.

Kryeministri e kishte thyer dorėn nė dy vende para tri javėsh duke kryer punėn e tij, e nė gips ishin nėnshkruar edhe disa politikanė tė lartė tė cilėt i ka takuar gjatė kohės sė fundit, nė mesin e tė cilėve edhe ata nga Ishujt Solomon ku afro 5.000 njerėz janė nė radhė pėr tė bėrė operacione tė ndryshme tė syrit.

John Key
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ishulli i tė Dashuruarave zbulohet nė Google Earth   10/2/2009, 19:58

Njė ishull i vogėl nė formė tė zemrės nė detin Adriatik ėshtė bėrė njė hit i pushimeve pėr Shėn Valentin, pasi qė ėshtė zbuluar nė Google Earth.


As vet pronari i ishullit tė pabanuar nuk e dinte se sa bukur ishte i formėsuar si zemėr ishulli nė bregdetin kroat, derisa nuk ėshtė vėrshuar nga kėrkesat prej tė dashuruarve pėr tė qėndruar aty.

"Ka qenė e pabesueshme. Ne mendojmė se ėshtė ishulli mė i pėrsosur nė formė tė zemrės nė botė", ka thėnė Vlado Juresko familja e tė cilit ka pronė 108.696 metrave katrorė tė ishullit Galesnjak, i cili ka filluar tė thirret me tė madhe si “Ishulli i Dashnorėve.

"Askush nuk jeton kėtu, prandaj nėse tė dashuruarit me tė vėrtetė dėshirojnė tė kalojnė vetėm pėr vete ai ėshtė ishulli mė i pėrsosur i braktisur”, ka shtuar ai.

"Ne gjithmonė kemi menduar se duket si zemėr, por qėkur ėshtė parė nė Google Earth ēdokush e ka parė dhe e mbarė bota duket se po ka dėshirė tė qėndroj kėtu", ka pėrfunduar pronari me fat.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Presidenti apelon pėr tu lutur pėr shi   10/2/2009, 19:59

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka kėrkuar nga bashkatdhetarėt e tij tė luten qė shiu do tė bjerė nė vendin e tyre, nė tė cilin thatėsira po sundon pėr tė tretin vit me radhė, kanė njoftuar mediat botėrore.


Lutjet e veēanta myslimane pėr shi, tė njohura me emrin salat al-istiska, do tė recitohen tė shtunėn nė tė gjitha pjesėt e Sirisė, nė tė cilėn gjatė kėtij viti ka rėnė jashtėzakonisht pak shi.

Thatėsira mė sė rėndi ka goditur bujqėsinė dhe ka sjellė deri tek rėnia e madhe e produkteve ushqimore.

Korrjet kanė sjellė mė pak se dy milionė tonė nė vitin 2008, derisa vite mė herėt ato kanė dhėnė deri nė pesė milionė tonė.
Presidenti sirian, Bashar al-Assad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Alarmon policinė pėr shkak tė limonadės   11/2/2009, 18:01

Autoritetet nga Florida e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės kanė njoftuar se njė mashkull anonim tė shtunėn ka thirrur numrin pėr intervenime tė shpejta 911 vetėm pse nė restorantin nė tė cilin po porosiste nuk kishte limonadė.
Policia ka arrestuar mashkullin e frustruar 66-vjeēar tė shtunėn nė Boynton Beach sepse e kishte thirrur numrin 911 pėr tė paditur restorantin e ushqimit tė shpejtė pėr faktin se u kishte harxhuar limonada.

I punėsuari i restorantit nuk ka reaguar nė kėrcėnimet e mashkullit se do ta thėrras policinė nėse nuk i shet atij limonadė. Myshteriu i inatosur mė pas e ka thirrur numrin 911.

Rreth pesė minuta i ėshtė ankuar operatorit telefonik pėr situatėn e tij tė palakueshme duke pritur nga ai qė tė reagojė nė ankesė, njofton Yahoo.

Nė vend qė tė dėnoj restorantin pėr mungesė tė limonadės, policia, natyrisht, e ka arrestuar mashkullin pėr keqpėrdorim tė numrit 911 nė tė cilin bėhen vetėm thirrjet urgjente.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Tarzani jeton me tė vėrtetė   11/2/2009, 18:03

Tarzani jeton me tė vėrtetė. Quhet Oliver Houlete, ėshtė 28 vjeē dhe jeton prej 10 vjetėsh nė Namibi. Jeton nė mes tė luanėve, leopardėve, tigrave, pumave, etj. Por shokėt e tij mė tė mirė janė geopardėt (lloji i leopardit). Oliver thotė se ka gjetur njė "fjalor" dhe komunikon lehtėsisht me kėto kafshė.
Francezi thotė se ka shpenzuar 8 muaj pėr tu miqėsuar me geopardin dhe mė nė fund i sfidoi. "Mjafton qė ju tė rrini gjatė me to dhe nuk do tė keni mė frikė dhe do ta shihni se ata nuk kanė pėr t'iu sulmuar. Kjo do tė faktojė tė kundėrtėn e atyre qė ju kishin thėnė pėr geopardėt". Kėshtu shprehet Oliver pėr stacionin televizion ATV, i cili ishte i pari kanal qė pėrmes njė dokumentari zbuloi djaloshin qė jetonte me kafshėt e egra nė malet e afrikane.

Ai thotė se duart dhe sytė janė shumė tė rėndėsishme gjatė komunikimit me geopardėt. I pyetur pėr atė ēka do tė ngjallte kureshtjen e tė gjithėve, se si nuk ka frikė. Ai thotė "Unė kam fuqi pėr ta pėrballuar rrezikun, por mė e rėndėsishmja ėshtė miqėsia. Pėr tu miqėsuar me kafshė nuk duhet tė kesh frikė prej tyre".

Oliver la Francėn pėr Afrikėn kur ishte 18 vjeē, ai iu pėrkushtua ėndrrės sė tij pėr tė mbrojtur natyrėn. Ai nisi tė adaptohet fillimisht me macet e egra dhe mė pas me geopardėt (lloji i leopardit). Djaloshi shpenzoi vite pėr tė observuar kafshėt dhe tani ėshtė eksperti i njohjes sė tyre, por nuk ka kualifikime. Pra nuk ka lexuar.

"Janė shkencėtarėt ata qė merren me studimin e geopardėve por ata nuk kanė kohė pėr tė ndenjur me to sepse janė gjithnjė mbi librat. " Unė mund ti ndihmoj tė hyjnė nė brendinė e kėsaj kafshe dhe ata mund tė mė tregojmė mua detaje nga laboratorėt dhe i siguroj se do tė gjejnė tek unė njė eksperiencė tė vlefshme", thotė Oliver.


Por cili ėshtė misioni i tij. Tė mėsojė kafshėt qė tė ruhen nga rreziku qė iu kanoset nga njerėzit. "Unė do tė ki nga kėtu kur geopardėt tė mėsojnė tė kujdesen pėr veten", shprehet Oliver. "Unė kujdesem pėr geopardėt qė janė jetim deri sa ata tė rriten dhe ti bashkohen kopesė", shton ai.

Oliver nė filmin dokumentar qė i ėshtė kushtuar sensibilizon pėr tė mbrojtur natyrėn. Duhet tė kuptojmė se ne (njerėzit) nuk jemi sunduesit e botės. Ne duhet ė kuptojmė se nuk mund tė jetojmė pa natyrėn.

Dhe nė fund thotė "Duhet tė zgjohemi sa nuk ėshtė vonė". /The Sun/Shekulli/Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: ADN-ja e njėjtė shpėton binjakėt identikė nga varja   11/2/2009, 18:04

Binjakėt njėvezor malajzian i kanė shpėtuar varjes sepse as me analizė tė ADN-sė gjykata nuk ka arritur tė zbulojė se cili prej tyre kishte vozitur automjetin pėrplot me opium dhe kanabis.
R. Sathis Raj e Sabarish Raj, binjakė tė moshės 27-vjeēare, janė akuzuar pėr shitje tė kanabisit dhe opiumit nė vitin 2003.

“Ky ėshtė njė rast shumė unik. As me analizė tė ADN-sė nuk kemi mundur tė zbulojmė se cili prej tyre ėshtė fajtor”, ka thėnė gjykatėsi Zaharah Ibrahim.

Policia kishte kapur njėrin prej binjakėve i cili po voziste njė automjet pėrplot mė drogė para shtėpisė sė tij nė Kuala Lumpur. Pasi qė e kishin arrestuar tė parin, ishte paraqitur edhe i dyti, tė cilin e kishin arrestuar po ashtu.

Gjykatėsi ka thėnė se ekziston dyshim i arsyetuar sepse nuk e dinė se cilin e kanė arrestuar tė parin. Vėllezėrit kanė qarė nga gėzimi dhe janė pėrqafuar me anėtarėt e familjes sė tyre kur kanė dėgjuar vendimin pėr lėshimin e tyre nė liri.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Maskat me pamje tė Obamas mė tė shiturat para karnavalit tė   11/2/2009, 18:05

Dhjetė ditė para fillimit tė karnavalit nė Rio De Janeiro, maskat mė tė popullarizuara janė ato me pamjen e presidentit amerikan Barack Obama.
"Maskat me pamjen e Obaman janė hit i vėrtetė, madje kemi eksportuar 5.000 prej tyre nė Spanjė”, ka deklaruar tė martėn pėr France Press Olga Gibert Valles, drejtoreshė e fabrikės Condal, prodhuesit kryesor tė maskave pėr karnavalin e Rios.

Gjatė gjashtė viteve tė fundit, maskat e Osama Bin Laden, George W. Bush e Saddam Hussein po shiten shumė mė mirė sesa ato tė njeriut ujk apo dreqit.

Shumė i popullarizuar ėshtė edhe presidenti brazilian Luiz Inįcio Lula da Silva.

Karnavali nė Rio do tė mbahet nė mes tė 20 dhe 24 shkurtit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Martojnė vajzėn me qen   12/2/2009, 00:29

Njė vajzė nga njė fshat i varfėr nė Indi ėshtė martuar me njė qen endacak nė mėnyrė qė t’i largojnė shpirtrat e keq tė cilėt ia kanė pushtuar trupin.
Prindėrit dhe familja e vajzės sė pafat kanė vlerėsuar se shpirti i keq ka hyrė nė trupin e saj dhe ia ka sjellė jetėn asaj nė rrezik.

Sipas tyre, mėnyra e vetme pėr ta mbrojtur ka qenė ta martojnė atė pėr ndonjė qen i cili do tė mund tė largojė shpirtrat e kėqij dhe tė heq mallkimin, kanė njoftuar agjencitė botėrore.

Martesa ėshtė kryer nė prani tė banorėve tė fshatit dhe muzikėn e zhurmshme tė baterive.

Edhe pse, vajza kur tė rritet do tė mund tė martohet me ndonjė mashkull pa obligim tė shkurorėzohet nga qeni.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A e dinit se... (Kuriozitete)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A e dinit se... (Kuriozitete)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: