Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 A e dinit se... (Kuriozitete)

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: A e dinit se... (Kuriozitete)   28/1/2009, 01:13

- Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

- Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

- Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

- Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

- Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm para 10 min.

- Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

- Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

- 1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

- DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

- Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: A e dinit se... (Kuriozitete)   28/1/2009, 01:17

- Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.

- Fėllėnza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.
Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

- Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.

- Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.
Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.

- Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

- Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.

- Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.

- Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

- Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Re: A e dinit se... (Kuriozitete)   28/1/2009, 01:20

- Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.

- Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.
Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.

- Zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.

- Qukapiku nė ditė han mesatarisht 3000 insekte.

- Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.

- Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

- Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė .

- Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

- Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.

_________________
The man can do, or the man can't do...!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nėntėvjeēari studion nė kolegj   28/1/2009, 23:26

Britaniku Ainan Cawley i ka vetėm nėntė vjet dhe veēmė ėshtė nė mesin e fėmijėve mė tė menēur nė botė. Ky djalosh i cili studion kiminė nė kolegj, jeton me prindėr nė Singapor, derisa maturėn e ka kryer kur ishte shtatė vjeē.

Djaloshi jashtėzakonisht i menēur di tė recitojė madje 518 decimale tė numrit Pi, e pėrmendėsh e di edhe sistemin periodik tė elementeve.

Babai i tij Valentine Cawley shkruan njė blog pėr tė birin e tij me emrin "Djaloshi i cili di tepėr".

"Truri i tij ėshtė i madh, di pėr fizikėn, biologjinė dhe kiminė e nganjėherė konkludimet e tij duken si parashikuese sepse ai e sheh tė mundurėn, e jo atė qė ėshtė aktualisht", shkruan babai.

"Nė gjendje ėshtė tė shoh pėrpara edhe nga ajo qė ėshtė sheh se si do tė mund tė ishte. Ka shumė shokė moshatarė me tė cilėt luan. Megjithatė, me po aq lehtėsi shoqėrohet edhe me tė rriturit. Ai ėshtė njė fėmijė i cili ka interesim tė madh tė hulumtojė dhe kuptojė gjėrat, posaēėrisht shkencėn", shkruan Valentine Cawley, derisa transmeton gazeta britanike “Telegraph”.

Pėr kėtė ēudi prej fėmije ėshtė incizuar edhe filmi dokumentar "Fėmija mė i menēur nė botė dhe unė".

Vėllezėrit e tij, pesėvjeēarin Fintan dhe trevjeēarin Tiarnan babai i pėrshkruan me fjalėt "aktori i vogėl i talentuar" dhe "fėmija gjenial"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Torta mė e madhe me djathė nė botė   28/1/2009, 23:28

Pastiēierėt meksikanė kanė pėrgatitur pėr 60 orė tortėn me djathė tė ėmbėl (cheesecake) me peshė prej dy tonėsh, e cila ka hyrė nė Librin e rekordeve Guinnness, kanė njoftuar agjencitė botėrore.

Sipas pastiēierit kryesor Miguel Angel Quezada, tortėn prej djathi me dredhėza nė maje e kanė pėrgatitur 55 kolegė tė tij.

Pėr tortėn gjigante janė nevojitur 800 kilogram krem djathi, po aq jogurt, 350 kilogramė brumė, 250 kilogramė sheqer, 150 kilogramė gjalpė dhe 100 kilogramė dredhėza.

Torta diametėr prej dy metrash e gjysmė dhe lartėsi prej 55 centimetra.

Organizatorėt e kėsaj ngjarje ia kanė ndarė 20.000 copa tė tortės banorėve tė Meksiko Sitit, ku ėshtė pėrgatitur kjo ėmbėlsirė gjigante.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Udhėtari ankohet nė shėrbim fiton vend pune   29/1/2009, 18:57

Udhėtari i kompanisė ajrore britanike “Virgin Atlantic” i cili shefit tė personelit i ka dėrguar njė letėr tė gjatė nė tė cilėn ka shprehur pakėnaqėsinė e tij me shėrbimin dhe ushqimin gjatė fluturimit nga Mumbai deri nė Londėr ka fituar vend tė punės nė kėtė kompani si provues i ushqimit.

Robert Branson, drejtor ekzekutiv i kompanisė ajrore, ka marrė nė punė shkrimtarin e letrės mė tė gjatė dhe mė tė detajuar tė ankesės qė nė tė ardhmen tė pėrzgjedhė ushqimin dhe verėrat tė cilat do tu shėrbehen udhėtarėve tė “Virgin Atlantic”.

Letrėn pėrplot me shaka, e cila nė vete ka pėrmbajtur pesė fotografi tė ushqimeve “tė tmerrshme”, e kanė publikuar mediat nė mbarė botėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Statujė e kėpucės qė u hodh nė Bushin   31/1/2009, 01:57

Hedhja me kėpucė nė ish-kryetarin amerikan George Bush gjatė muajit tė kaluar ka nxitur reagime tė shumta, e tani ka shėrbyer si inspirim pėr njė vepėr artistike.


Statuja e kėpucės me madhėsi tė njė krevati ėshtė zbuluar solemnisht tė enjten nė qytetin e lindjes sė liderit tė ndjerė irakian Saddam Hussein.

Artisti nga Bagdadi Lait al-Amari e ka pėrshkruar veprėn e tij si simbol tė popullit irakian.

Nė statujė ėshtė mbishkruar njė kėngė nė nder tė Muntadhar al-Zaidit, gazetarit irakian i cili ka hodhi kėpucėt e tij nė drejtim tė Bushit gjatė konferencės pėr shtyp nė Bagdad.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: E ėma e tetėnjakėve ka edhe gjashtė fėmijė   31/1/2009, 01:58

Amerikania e cila kėtė javė ka lindur tetėnjakė, i ka edhe gjashtė fėmijė tjerė nė shtėpi.


Nėna e saj Angela Saleman ka deklaruar pėr gazetėn “Los Angeles Times” se e bija e saj nuk po priste tetėnjakė kur i ėshtė nėnshtruar terapisė pėr tė mbetur shtatzėnė.

Pasi qė nėna e tetėnjakėve ka kėrkuar tė mbetet anonime, mediat kanė ditur pak pėr tė derisa njė e njohur e saj nuk i ka treguar televizionit amerikan CBS se nėna ėshtė “bukur e re”dhe se jeton me prindėrit dhe gjashtė fėmijėt e saj, nė mesin e tė cilėve ka edhe binjakė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Luani i detit mėson tė shkruaj kinezisht   31/1/2009, 19:45

Kujdestarėt e kopshtit zoologjik raportohet tė kanė trajnuar njė luan tė detit tė shkruaj nė gjuhėn kineze.

Personeli nė kopshtin zoologjik Ningbo nė Kinė, kanė kaluar tre muaj duke e mėsuar luanin e detit, tė emėruar Peter, raporton gazeta “People's Daily”.

Ai tani mund tė shkruaj karakteret kineze qė paraqesin fjalėn “demi”, si dhe mund tė nėnshkruaj atė me vulėn e “luanit tė detit”.

Pasi qė e shkruan, gjashtėvjeēari Peter e mban dhe e vulos nė letėr nė formė tė nėnshkrimit.

Kopshti zoologjik thotė se Peter do tė demonstrojė aftėsitė e tij tė shkruarit pėr turistėt gjatė Festivalit Pranveror i cili organizohet nga ky kopsht.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Zjarrfikėsi ia vė flakėn stacionit!   1/2/2009, 15:43

Derisa zjarrfikėsit japonezė ndodheshin nė njė intervenim urgjent - duke kryer punėn - atyre u ėshtė djegur stacioni i tyre!

Fatkeqėsia ka ndodhur kur njė pjesėtar i ekipit tė guximshėm ka mbetur nė stacion, dhe ka filluar me pėrgatitjen e darkės pėr kolegėt e tij, tė cilėt kanė qenė nė terren.

Nė gjysmė tė pėrgatitjes, ai ėshtė thirrur tė paraqitet nė vendin e ngjarjes, e duke u ngutur ka harruar ta ndalte gazin.

Zjarrfikėsit kanė tentuar ta shuajnė zjarrin nė stacionin e tyre me dhjetė automjetet qė kishin nė dispozicion. "Beteja ka qenė e kotė", ka thėnė njėri prej zjarrfikėsve, derisa i tėrė stacioni ėshtė bėrė rrafsh me tokė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kenia, vėllai i Barack Obamas arrestohet pėr drogė   1/2/2009, 18:52

George Obama, vėllai nga babai i presidentit te ri amerikan, Barack Obama, ėshtė arrestuar nė Nairobi tė Kenias, me akuzėn e zotėrimit tė marihuanės.

Vetė shefi i policisė e pranoi se George nuk ėshtė trafikant droge, por sidoqoftė, ėshtė gjetur me shkelje, sepse mbante me vete lėnden e ndaluar narkotike.

Ndonėse kanė njė baba, presidenti i Shteteve te Bashkuara dhe George Obama nuk janė takuar veēse dy herė gjatė jetės sė tyre.

20-vjeēari Obama nuk i pranon akuzat dhe pretendon se policia erdhi dhe e mori nė shtėpi, ndėrsa ai vetė nuk dinte arsyet pėrse po e prangosnin. Muaj mė parė, ai tha pėr “Vanity Fair” se e kishte takuar gjysmė-vėllain e tij tė famshėm vetėm njė herė kur ishte 5 vjeē dhe herėn e dytė e tė fundit, kur Barack Obama vizitoi Afrikėn Lindore nė 2006-ėn.

20 vjeēari rrėfeu se takimet kishin qenė tepėr tė shkurtra, e siē shpjegonte ai, kish qenė tamam sikur tė takonte njė njeri krejtėsisht tė huaj, me tė cilin nuk e lidhte asgjė.
George Obama, vėllai nga babai i presidentit te ri amerikan, Barack Obama.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Alpinistėt lakuriq ēmendin zviceranėt   2/2/2009, 20:08

Autoritetet zvicerane po tentojnė tė ndalojnė turmat e alpinistėve lakuriq nga Gjermania tė cilėt po “pushtojnė” natyrėn e rajonit lindor Appenzell, kanė njoftuar agjencitė. Banorėt e Appenzellit janė shumė tė shqetėsuar pėr tė cilėn gjė, autoritetet, janė shumė tė merakosura.“Si do tė ndjeheshit ju kur gjatė shėtitjes nė natyrė tė ndesheshit me njė grup njerėzve tė zhveshur”?, ka deklaruar Markus Doerig, zėdhėnėsi i kantonit Appenzell Innerrhoden.

Mirėpo, autoritetet shpejt e kanė kuptuar se janė tėrėsisht tė pafuqishėm: kur policia e ka arrestuar njė grup gjermanėsh tėrėsisht lakuriq me ēanta nė shpinė, e ka zbuluar se nuk ekziston ndonjė ligj qė e ndalon kėtė aktivitet, shkruajnė mediat botėrore.


Foto: MSNBC
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Han 203 krahė pulash pėr njėzet minuta   2/2/2009, 20:09

Amerikani me emrin artistik “Super Squibb” pėr vetėm 20 minuta kohė ka ngrėnė 203 krahė pulash dhe ka fituar bindshėm nė garėn e cila ėshtė mbajtur nė Filadelfia.


Pėr mundimin e tij 23-vjeēari nga qyteza Berlina nė shtetin federal tė New Jerseyt ka fituar njė automjet, unazė diamanti me vlerė prej 8.000 dollarėsh dhe kurorėn me figura tė zogjve miniatural.

Gara tradicionale, e cila ēdo vit organizohet nė prag tė garės sė madhe tė ragbit “Super Bowl”, ėshtė pėrcjellė nga mbi dhjetėmijė njerėz.

Vendin e dytė e ka fituar Richard "Not Rich" Razzi, i cili ka gėlltitur 180 krahė pulash.Super Squibb
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nė vend tė kasave me para, hyn nė nevojtore   2/2/2009, 20:10

Nė vend tė kasave me para, hyn nė nevojtore

Plani i njė hajni pėr tė pėrbiruar rrugėn e tij drejt njė banke franceze i ka dėshtuar kur nė vend tė kasave me para ka dalė nė nevojtore.
Ai nuk ia kishte qėlluar rrugės drejt kasave me para dhe nė vend tė tyre e gjeti veten nė njė nevojtore ku edhe u arrestua, ka njoftuar gazeta franceze ”La Provence”.

21-vjeēari hyri me dhunė nė njė ndėrtesė tė afėrme me filialin e bankės “Banque Populaire” nė Marseilles gjatė orėve tė hershme.

Mashkulli, i cili vinte nga Belgjika, kishte planifikuar qė tė hapėn rrugėn e tij me makinė shpimi deri tek dhoma e cila nė vete kishte arka pėrplot me para.

Alarmet u aktivizuan kur ai depėrtoi nėpėrmes murit dhe policia e kapi atė kur arriti nė vendin e ngjarjes.

Foto: Ilustrim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nėpėr burgje instalohen skanerėt e prapanicave   2/2/2009, 20:11

Burgjet nė Britani tė Madhe kanė filluar tė instalojnė skanerė pėr prapanica, pėr t’i dhėnė fund futjes sė paligjshme tė gjėsendeve tė palejueshme brenda burgut. Nė muajin e parė qė kur janė vendosur, nė njė burg janė nxjerrė 21 gjėsende nga zorrėt e trasha.
Karriget skanuese pėr detektimin e gjėrave metalike nė zorrėn e trashė janė duke u vendosur nė 102 burgje tė Britanisė sė Madhe. Secili me vlerė prej 6.500 funtesh, kėta skanerė tė ri do tė tentojnė t’i japin fund kontrabandimit tė aparateve celulare dhe gjėsendeve tė ngjashme nė qelitė e tė burgosurve, njė gjė pėr tė cilat anusi gjithmonė ka shėrbyer bukur mirė.

Skanerėt, pėrveē celularėve, do tė detektojnė edhe drogėn e armėt, derisa e tėrė procedura zgjat vetėm disa sekonda.

Tė ashtuquajturit “Skanerėt e sigurisė pėr vrimat trupore”, janė pajisje tė cilat nė hap tė parė skanojnė gojėn, e mė pas kur personi ulet mbi ta, e bėjnė analizėn e shpejtė tė anusit.

Gjatė muajit tė parė qėkur kėta skanerė janė vendosur nė burgun Woodhills tė Milton Keynes, janė zbuluar 21 celularė, tė cilėt deri diku do tu vėshtirėsojnė tė burgosurve qė nė rehatinė e katėr mureve tė kryejnė aktivitete kriminale jashtė tyre.

Foto: Ilustrim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kapet nė doganė me pėllumba nė ēorape   4/2/2009, 18:16

Njė australian ėshtė arrestuar nė aeroportin e Melburnit me dy pėllumba tė gjallė nė ēorape, ka njoftuar shėrbimi doganor i aeroportit.


Pasagjeri 23-vjeēar Richard Janeczko ua ka tėrhequr vėmendjen doganierėve pasi qė gjatė kontrollit rutinor nė xhepat e tij janė gjetur dy ve tė shpezėve.

I riu ėshtė dėrguar nė dhomėn pėr marrje nė pyetje ku doganierėt kanė zbuluar se nė secilėn ēorape kishte nga njė pėllumb tė gjallė tė fshehur, njoftojnė agjencitė.

“Ky lloj kontrabandimi jo vetėm qė ėshtė mizor pėr kafshėt, por paraqet edhe rrezik tė madh pėr mjedisin jetėsor dhe shėndetin e australianėve”, ka deklaruar nė lidhje me kėtė rast pėrfaqėsuesi i shėrbimit doganor nė aeroportin e Melburnit.

Pasagjeri i cili me udhėtimin dhjetė-orėsh kishte ardhur nga Dubai nė ēantė kishte bartur edhe farat e disa bimėve dhe mostra tė patėllxhanit tė kaltėr, derisa atij i kanoset rreziku tė kalojė dhjetė vjet nė burg dhe tė dėnohet me gjobė prej 70.000 dollarėve amerikanė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: 24.000 euro dėnime pėr shkak tė parkimit tė gabuar   4/2/2009, 18:17

Njė femėr austriake 30-vjeēare, e cila ka injoruar madje 700 dėnime pėr parkim tė palejuar - vlera e tė cilave ka arritur nė 24.000 euro - ėshtė dėrguar nė vuajtje tė dėnimit me burg prej 500 ditėsh, ka bėrė tė ditur policia austriake.


Kjo femėr, nėpunėse shtetėrore nė qytetin e Gracit, gjatė dy viteve tė kaluara, ka injoruar 700 tentime tė autoriteteve lokale pėr t’ia dorėzuar fletėthirrjet pėr pagimin e dėnimeve, bėn tė ditur agjencia Reuters

"Natyrisht, kemi pasur raste kur persona tė caktuar kanė injoruar tri, katėr, e madje edhe 10 fletėthirrje, mirėpo 700 asnjėherė, kjo thjeshtė duket e pamundur”, ka thėnė zyrtari i policisė, Herbert Matersdorfer.

Sipas ligjit austriak, pėr kėtė lloj tė shkeljes ligjore parashihet dėnimi mė i lartė me burg prej 42 ditėsh, kėshtu qė femra rekordere do tė vuajė dėnimin nė periudha tė ndryshme kohore dhe jo pėrnjėherė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Cigare Obama nga Nikaragua   4/2/2009, 18:17

Derisa presidenti amerikan Barack Obama ėshtė dukė tentuar tė lė duhanin, njė kompani nga Nikaragua ka filluar prodhimin e cigareve me emrin "Obama".


Njė kompani e vogėl cigaresh "Granada cigars" nga veriu i Nikaraguas pėrdorė duhanin lokal kuban pėr cigaret e punuara me dorė dhe kornizė tė artė nė tė cilėn shkruan "Obama 44", pasi qė ai ėshtė presidenti i dyzetekatėr me radhė amerikan.

Cigaret "Obama" janė tė madhėsive tė ndryshme, derisa kompania pohon se nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tanimė janė porositur 13.000 prej tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Mashkullin e gjallė e dėrgojnė nė autopsi   4/2/2009, 18:19

Nė rrjedhėn e ēuditshme tė ngjarjeve e cila ka ngjarė si nė skenarin e filmit “Zona e Mugėtirės” policia nė qytetin indian Khajekalan gabimisht e ka shpallur mashkullin me gjysmė vetėdije tė vdekur dhe e ka dėrguar nė autopsi.


Abdul Raza, vozitės i njė shėrbimi shtetėror, ėshtė gjetur nė gjendje me gjysmė vetėdije, por para se t’i bėjnė kontroll tė duhur tė funksioneve vitale e kanė shpallur tė vdekur, shkruajnė mediat aziatike.

“Policia ka njoftuar familjen se Raza kishte vdekur dhe se mund tė vinin pėr tė marrė trupin e tij nė spitalin lokal. Familja ka qenė e shokuar me lajmin, por kemi shkuar atje. Mirėpo kur kemi arritur njė polic na ka thėnė se Abdul nė fakt ėshtė gjallė dhe se ėshtė transferuar nė njėsinė e ndihmės sė parė”, ka thėnė kushėriri Hameed Intiaz.

Policia indiane nuk dėshiron tė pranojė gabimin, por supozon se deri tek ngatėrrimi ka ardhur gjatė shkėmbimit tė informatave. Pėr ēdo rast mė mirė ėshtė se i kanė harmonizuar informacionet mirė derisa ishin nė dhomėn pėr autopsi.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Polaket mund tė rreziten lirisht pa jelekė   4/2/2009, 18:19

Polaket gjatė kėsaj vere do tė mund tė shfaqen nė rreze tė diellit me gjoks tė pambuluar nė plazhe dhe pishina pa frikėn e deritanishme se policia do tė mund t’i dėnojė.


Gjykata themelore nė qytetin polak Szczecin dje lajmėroi se i ka liruar nga fajėsia dy banoret e reja tė qytetit, tė cilat para gjashtė muajve u dėnuan pėr shkak se nė plazhin e qytetit ishin rrezitur pa jelekė.

Gjykata komunale nė nėntor u shqiptoi vajzave qortim dhe u caktoi gjobė prej 130 zlotash (30 euro) pėr shpenzime gjyqėsore, me arsyetimin se rrezitja pa jelekė lejohet vetėm nė vende saktėsisht tė caktuara.

Njėra prej vajzave ėshtė manekine, fotografitė e sė cilės edhe mė parė janė publikuar nė disa revista polake tė dedikuara pėr lexuesit meshkuj.

Gjykata konstatoi se dy vajzat duke i treguar gjinjtė e tyre lakuriq nė plazhin e qytetit nuk kanė shkaktuar "kėnaqėsi as tmerrim", pėr shkak tė cilės arsye ėshtė marrė vendim pėr lirimin e vajzave nga fajėsia.

Dy vajzat e reja gjatė verės sė kaluar ishin arrestuar nga policia pėr shkak se kanė refuzuar ta veshin pjesėn e sipėrme tė kostumeve pėr larje dhe tė paguajnė gjobė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Mysafirėt e hotelit vet caktojnė ēmimin e dhomės   7/2/2009, 21:47

Nė kuadėr tė fushatės sė hotelit tė ri nė Singapor, zinxhiri i hoteleve “Ibis” mysafirėve tė vet u ka ofruar mundėsinė tė caktojnė vet ēmimin e akomodimit. Duke hyrė nė faqen e internetit tė hotelit, ata mund tė rezervojnė dhomėn me ēmimin tė cilin janė tė gatshėm ta paguajnė.
Zakonisht, rezervimi nė hotelet "Ibis" kushton 92 dollarė amerikanė, por mysafirėve u ėshtė mundėsuar qė deri nė mesin e muajit shkurt, kur hapet hoteli i ri, tė bėjnė rezervimin sipas tarifės jashtė ēdo konkurrence.

"Nė njė mėnyrė kjo ėshtė pėrgjigje nė krizėn financiare botėrore, por njėkohėsisht edhe mėnyra mė e mirė pėr tė vlerėsuar vlerėn e tregut", ka deklaruar drejtori i marketingut tė zinxhirit tė hoteleve "Ibis".

"Kemi pritur qė njerėzit do tė bėjnė rezervime me nga njė dollarė, por kemi marr oferta prej 70 e 80 dollarėve. Kjo ėshtė njė befasi e mirė dhe vėrtetim se mysafirėt tonė vlerėsojnė shėrbimit tona", ka thėnė ai.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Gjinjtė mė tė mėdhenj nė botė   7/2/2009, 21:48

Amerikania Sheyla Hershey nga Houston nė Teksas ėshtė pronare e gjinjve mė tė mėdhenj nė botė, pas vetėm nėntė operacioneve plastike.
Ndryshe amvisja dhe modelja 28-vjeēare, Sheyla ka qenė e gatshme pėr ēdo gjė vetėm tė arrijė tė madhėsia enorme tė gjoksit tė saj.

Doktorėt ia kanė tėrhequr vėmendjen se gjinjtė do tė mund t’i eksplodonin, ka udhėtuar nė vende tė ndryshme pėr tė anashkaluar kufizimet pėr vendosjen e silikonėve, i dashuri e ka lutur tė ndalet, por ajo e ka lėnė edhe atė pėr kėtė shkak.

“E kam dashur shumė, por mė ėshtė dashur t’i jap fund lidhjes mė tė pėr tė realizuar ėndrrėn time”, ka thėnė e vendosura Sheyla.

Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė refuzuar ta operojnė pėr tė nėntėn herė, prandaj ajo ėshtė drejtuar nė Brazil.

“Pėr mua madhėsia ėshtė tepėr e bukur. Mendoj se nuk kam nga ēfarė tė frikėsohem”, thotė ajo.

Tani Sheyla ėshtė pronarja e gjinjve mė tė mėdhenj nė botė, e ndoshta njė ditė do tė hyj edhe nė Librin e rekordeve Guinness.
Sheyla Hershey
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Bie nga provimi pėr patentė shoferi 771 herė   7/2/2009, 21:48

Njė banorė e Koresė sė Jugut ka rėnė pėr tė 771-tėn herė nga provimi pėr patentė shoferi, por nuk e ka humbur shpresėn se njė ditė do tė pajiset me patentė, ka njoftuar policia vendase.
Gruaja 68-vjeēare, e cila ėshtė identifikuar vetėm sipas mbiemrit Cha, prej vitit 2005 pothuajse ēdo ditė ka tentuar tė kalojė testin e vozitjes, e tė hėnėn ka rėnė pėr herėn e 771-tė.

"Ajo ėshtė rekordere", ka thėnė pėr agjencinė franceze tė lajmeve “France Press” njė polic nga qyteti Jeonju, prej nga vjen kandidatja e pafat.

"Pyes veten se a do tė ketė sukses tė kalojė testin nga tentimi i 772-tė”, ka shtuar polici.

Foto: Ilustrim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nė burg nė moshėn 98 vjeēare?   7/2/2009, 21:49

Njė kinez nė prag tė njėqind viteve jetė do tė mund tė pėrfundojė prapa grilave dhe tė bėhet i burgosuri mė i moshuar, nėse gjykata e shpall fajtor pėr mashtrimin, tė cilin e ka kryer sė bashku me dy bashkėpunėtorė mė tė ri.
Zhou Zhiping ėshtė i dyshuar pėr pjesėmarrje nė mashtrim sė bashku me dy bashkėpunėtorė mė tė rinj, duke bindur viktimėn se mund tė zhbllokojnė mjetet financiare prej rreth 2.2 milionė eurosh tė ngrira nė kohėn e luftės civile kineze mes komunistėve dhe nacionalistėve.

Viktima, njė amerikan 74-vjeēar me prejardhje kineze, i ka paguar rreth 85.000 euro para se tė kuptonte se ishte viktimė e mashtrimit.

Zhiping para gjykatės nė Pekin ėshtė deklaruar se nuk ėshtė fajtor.
Zhou Zhiping
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kampioni i Bangladeshit shkatėrron 40.000 minj   7/2/2009, 21:50

Njė fshatar ėshtė shpallur tė enjten “kampion i Bangladeshit” pasi qė nė afat kohor prej njė viti ka shkatėrruar pothuajse 40.000 minj.
Binua Kumar Karmakar, 40-vjeēar, i ka mbytur minjtė nė kuadėr tė programit tė shtetit pėr deratizim. Si shpėrblim ai ka marrė njė televizor.

"Gjatė vitit 2008, bujqit tonė kanė shkatėrruar rreth 25 milionė minj e Binua Kumar Karmakar ėshtė shpallur kampion pasi qė ka mbytur 39.650 prej tyre", ka thėnė pėr agjencinė franceze tė lajmeve “France Press”, zėdhėnėsi i ministrisė sė shėndetėsisė sė Bangladeshit, Abdul Halim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A e dinit se... (Kuriozitete)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A e dinit se... (Kuriozitete)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Kuriozitete-
Kėrce tek: