Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nacionalizmi dhe besimi islam!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Nacionalizmi dhe besimi islam!   20/1/2009, 03:03

Bashkėsia njerėzore si njė pjesė e botės sė gjallė, paraqitet me lloje tė ndryshme racash, kombesh, popujsh, grupesh etnike, fisesh, lloje tė ndryshme gjuhėsore dhe kulturore, si begati nga tė cilat vetė njeriu mahnitet. Nė Kur’an saktėsohet kjo filozofi e jetės :
“O njerėz! Ne, me tė vėrtetė ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, dhe ju bėmė popuj dhe fise pėr t’u njohur nė mes vete. Me i lavdėrueshmi tė perendia ėshtė ai qė Atij i druan” (Kur’an Sure Huxhurat, 13)
Ligjet e pėrgjithshme tė bashkėsive etnike na mėsojnė se me konsolidimin etnik tė disa grupeve etnike, krijohen kushtet pėr themelimin e kombeve si formė mė e lartė e bashkėsive etnike brenda territoreve pėrkatėse kompakte, nė suazat e njė gjuhe tė pėrbashkėt dhe ngjashmėrisė sė afėrt etnike dhe kulturore.
A thua qė kjo ndarje natyrore e nejrzisė duhet qė tė jetė shkas pėr tė krijuar atmosferė antagoniste misdis popujve, apo faktoret joracionalė historikė, politikė, dhe shoqėrorė kanė marrė kahje tė kundėrt ndaj postulateve decidive tė Perendisė pėr rolin e njeriut dhe tė shoqerisė nė kėtė botė? Njė prej faktorėve nxitės pėr kėto devijime ėshtė edhe nacionalizmi dhe shovenizmi, tė cilat nuk pėrkojnė me vokacionin e nejriut homo sapiens (Njeri qė mund tė kuptojė) dhe homo spiritualis (Njeri shpirtėror).

Musa Gashi

Kam dėgjusr se sipas besimit islam nacionalizmi qenka haram!?

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Nacionalizmi dhe besimi islam!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Feja e Shqiptarit-
Kėrce tek: