Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kafeina shkakton halucinacione

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kafeina shkakton halucinacione   18/1/2009, 19:18

Personat tė cilėt konsumojnė shumė kafeinė duke pirė kafe, ēaj dhe pije energjetike janė tė prirė pėr tė zhvilluar ndonjė formė tė halucinacioneve.


Personat tė cilėt pėrjetojnė halucinacione nga kafeina, mund tė dėgjojnė ndonjė zė qė nuk ekziston (halucinacione auditive) ose tė shohin diēka qė nuk ekziston (halucinacione vizive).

Shkencėtarėt supozojnė se kafeina rrit faktorėt fiziologjikė tė stresit. Si reagim ndaj stresit prodhohet hormoni kortizol, i cili te personat tė cilėn konsumojnė shumė kafeinė ėshtė shumė i lartė. Pasojė e nivelit tė lartė tė kortizolit nė organizėm janė halucinacionet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kafeina shkakton halucinacione
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: