Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kafeja mbron nga demenca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kafeja mbron nga demenca   18/1/2009, 19:15

Njė studim i botuar nė revistėn "Journal of Alzheimer's Disease" njofton se konsumimi mesatar i kafesė mund ta shtyjė, madje edhe mund ta pengojė krejtėsisht shfaqjen e demencės.


Shkencėtarėt finlandezė dhe skocezė kanė studiuar 1.409 persona gjatė moshės sė tyre mesatare dhe pastaj tė njėjtėn gjė e kanė bėrė pas 21 vjetėsh.

Vetėm 61 nga participantėt kishin fituar demencė. Nga kjo ėshtė konstatuar se konsumimi mesatar i kafesė nė moshėn mesatare ka ndikim preventiv kundrejt zhvillimit tė demencės nė jetėn e mėvonshme.

Personat tė cilėt kishin pirė nga tre deri pesė filxhanė kafe nė ditė, kishin qenė pėr 65% mė pak tė rrezikuar nga demenca, ndėrsa arsyeja pėr kėtė gjė nuk dihet.

Demenca apo sėmundja Alzheimer nėnkupton rėnien e funksioneve psikike, nė radhė tė parė atyre tė kujtesės dhe intelektit, qė zakonisht paraqitet me kalimin e moshės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kafeja mbron nga demenca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: