Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nė dimėr a duhet tė pėrdoren yndyrat?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nė dimėr a duhet tė pėrdoren yndyrat?   18/1/2009, 19:13

Nė fakt organizmi kėrkon mė tepėr kalori. Por megjithatė nuk duhet ekzagjeruar: mė mirė njė supė ose njė ēaj.


Borė, shi, erė e ftohtė: me ardhjen e dimrit organizmi ka nevojė tė adoptohet me temperaturat e ulėta. Ka shumė mėnyra pėr ta bėrė, duke filluar nga veshja gjithnjė e mė e rėndė. Por pėr t’i bėrė ballė trishtimit tė ditėve dimėrore gri ėshtė mirė tė mėsohemi tė pėrkėdhelemi pak edhe nėpėrmjet ushqimit.

Rrugė tė lirė supave, lėngjeve ose djathėrave, karburante tė nevojshme pėr organizmin dhe mburoja tė shkėlqyera kundėr tė ftohtit. Praktikisht ēfarė ndryshohet nė ushqimet dimėrore? Dhe cilat ushqime duhen privilegjuar kur termometri afrohet me zeron?Ushqimet e domosdoshme

Dieta dimėrore i pėrgjigjet pikė sė pari ligjeve tė natyrės, qė pėrfshijnė frutat dhe perimet e stinės. Pra pėrveē frutave dhe perimeve dimėrore edhe: makarona, bukė dhe oriz; peshk; bishtajore; djathė e vezė.

E pėrse jo, meqė ekzistojnė efektet pozitive tė kakaos nė zemėr, qarkullim, pėrqendrim e humor, shpeshherė tė pish njė filxhan ēokollatė tė ngrohtė.

A duhet pirė mė shumė nga ē'duhet?

Nuk ėshtė e vėrtetė qė tė pish pije alkoolike tė ndihmon tė luftosh tė ftohtin. Kundėr temperaturave tė ulėta, ėshtė mirė tė pish: ēaj tė ngrohtė, verė brulė, njė filxhan ēokollatė.
Nuk mund tė mungojnė edhe barėrat dhe lulet speciale.

Vera brulė pėrgatitet kėshtu

Kur temperatura bie nėn zero, mė mirė se konjaku, rumi, vodka duhet tė pėrdoret vera brulė. Pėr ta pėrgatitur mjafton tė ziesh verė tė kuqe dhe tė shtosh rrėnjė karafili dhe pak kanellė. Hidhni sheqer (gjysmė luge nė njė gotė) dhe shtoni lėkurėn e portokallit ose limonit. Shėrbejeni tė ngrohtė.

Energjia nė njė gotė

Me vitamina dhe kripėra minerale lėngjet e frutave japin karikim nėse ndjehesh e rėnė moralisht. Ja dy lloje: me dhe pa qumėsht.

Me qumėsht...

-1 mollė, 1 dardhė, 1 banane,
-dy lugė sheqer,
-qumėsht sa duhetPa qumėsht...

-1 mollė, 1 kivi,
-2 lugė sheqer
-lėng portokalli dhe pak limon

Njė tjetėr ndihmė


Kungulli

Ėshtė i pasur me vitaminė A, e nevojshme pėr tė luftuar radikalet e lirė. Pėrmban gjithashtu kalium, kalcium, fosfor dhe fibra.

Peshku

Ėshtė aleat i shkėlqyer kundėr sėmundjeve tė zemrės e tė qarkullimit. Merita ėshtė e yndyrave Omega 3 qė gjenden nė tė gjithė llojet e peshqve. Peshqit e yndyrshėm si toni, salmoni etj, janė tė pasur me vitaminė D.

Agrumet

Portokajtė, mandarinat, limonėt dhe grejpfrutat kanė shumė vitaminė C. Forcojnė mbrojtjet natyrale dhe janė ilaē i vlefshėm kundėr gripit. Prania e acidit citrik lehtėson tretjen.

Mishi

Nėse pėrdoret shpesh mishi i pulės, i gjelit tė detit ose mishi i pėrgjithshėm i kuq, tani ėshtė e mundur tė shtohet nė dietė edhe mishi i derrit, qė ėshtė pak mė i dhjamosur. Mishi ėshtė i pasur me proteina, hekur, zink e vitamina B12 tė nevojshme pėr tė gjithė, e jo vetėm pėr anemikėt. Mishi u jep energji muskujve dhe lufton lodhjen.

Lakra

Tė gjitha llojet e lakrave janė tė pasura me kalcium dhe parandalojnė sėmundjet e stomakut e tė zorrėve. Pėrmbajnė vitamina A,E C dhe fitoestrogjene, substanca qė mbrojnė nga tumoret.

Ēokollata

Ėshtė antidepresiv i shkėlqyer. Prania e kafeinės dhe teobromirės ka efekte pozitive nė pėrqendrimin e studentėve dhe nė tonifikimin e muskujve.Perimet

Qiqrat, groshėt, thjerrėzat dhe bizelet nėse hahen me makarona, bukė ose oriz, janė shumė tė mira, veēanėrisht nėse ndjehesh i kėputur.

Arrijnė tė furnizojnė deri 40 % mė shumė proteina nė krahasim me njė vakt me ushqime tė tjera. Perimet janė tė pasura me karbohidrate, vitamina B dhe minerale si kalcium, hekur dhe fosfor, tė nevojshme pėr shėndetin e organizmit.

Futat e thata

Kanė fuqi tė lartė kalorike dhe janė efikase pėr ato qė bėjnė punė tė rėnda nė vende tė ftohta. Lajthi, kikirikė, bajame, arra janė tė pasura me kalcium, fosfor, hekur, bakėr, magnez e zink, tė nevojshme pėr tė luftuar dobėsinė dhe pėr tė pėrmirėsuar mbrojtjet natyrale.

Ėshtė e pranishme dhe vitamina E. Ngaqė pėrmbajnė shumė kalori (pėr shembull 625 kalori 100 g lajthi) frutat e thata nuk kėshillohen pėr ata qė duan tė dobėsohen.

Djathi

I freskėt, pikant ose me kripė, ka njė vlerė ushqyese tė lartė. Ėshtė i pasur me proteina dhe kalori. Pėrmban kalcium, mineral i nevojshėm pėr formimin e kockave tė fėmijėve dhe pėr formimin e dhėmbėve, ėshtė i nevojshėm edhe pėr gratė nė menopauzė dhe pėr tė moshuarit.

Nė dimėr djathi i pasur me yndyra e mban konstant temperaturėn trupore edhe kur ėshtė shumė ftohtė. Ėshtė i nevojshėm nė tė gjitha stinėt pėr tė ruajtur impulset nervore.

Mjalti

Mjalti ėshtė qetėsues, pėrdoret kundėr dhimbjes sė fytit dhe kollės, ėshtė dezintoksikues sepse favorizon funksionimin e mirė tė mėlēisė dhe zorrėve; pėrmban vitamina C, B dhe kripėra minerale si fosfor, kalcium, hekur.

Makaronat, buka dhe orizi

Tė pasura me sheqerna, makaronat japin shumė energji. Sė bashku me bukėn dhe orizin, janė nė gjendje tė riekuilibrojnė nivelet e serotoninės, hormoni pėrgjegjės pėr humorin. Ato luftojnė gjithashtu kapsllėkun.

Ēajt kundėr tė ftohtit

Ka efekt mekanik sepse, kur ėshtė i ngrohtė, tė ngroh. Doza: nga 1 nė 3 filxhanė ēaj nė ditė.Trėndafil i egėr

Ēaji (gjendet nė bustina dhe ka vit C) pėr tė rritur mbrojtjet natyrale tė organizmit dhe rezistencėn ndaj sėmundjeve tė ftohjes falė pėrmbajtjes sė lartė tė vitaminės C.

Lule bliri

Ēaj shumė i dobishėm pėr tė parandaluar ftohjen dhe temperaturėn. Favorizon djersėn.

Lule shtogu

Ēaj qė ka tė njėjtėn vlerė me blirin. Mund edhe tė pėrzihet me lulet e blirit dhe tė pėrgatitet ēaji.

Lule pishe

Ēaj pėr parandalimin e infeksioneve tė rrugėve tė frymėmarrjes.

Rrėnjė jam balli

Ėshtė efikas pėr aparatin tretės dhe tė frymėmarrjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė dimėr a duhet tė pėrdoren yndyrat?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: